5 pomysłów na dom parterowy – propozycje HOMEKONCEPT

Niekiedy zapada błyskawicznie. Czasem jest naturalnym wyborem, a czasem efektem wielotygodniowych, a nawet wielomiesięcznych przemyśleń. We wszystkich tych przypadkach podjęcie decyzji o budowie wymarzonego domu następuje najczęściej w wyniku zachwytu podpatrzoną w sieci realizacją. Motywacją do zmian może być również powiększenie rodziny lub chęć wyprowadzki z domu rodzinnego do własnego. Posiadanie własnej przestrzeni do życia, która spełnia wszelkie nasze potrzeby to niebywały komfort. Na szczęście dzięki szerokiej dostępności gotowych projektów HOMEKONCEPT nasze wyobrażenie na temat nowoczesnego domu może się urzeczywistnić.

Popularność domów parterowych

Obecnie wielu inwestorów decyduje się na nowoczesne domy parterowe. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – budynki te są ekonomiczne w budowie i komfortowe. Zmniejszenie kosztów wynika z prostej kalkulacji np. braku stropu, podpiwniczenia, czy też dużej ilości ścianek działowych. Architekci dokładają wszelkich starań, aby jednokondygnacyjne domy w naturalny sposób przenikały się z ogrodem i jak najlepiej służyły ich domownikom. Dlatego coraz więcej klientów skłania się właśnie ku tym projektom, w których strefa ogrodowa płynnie przenika bryłę budynku, stając się bliższą poszczególnym pomieszczeniom.

Nowoczesne domy parterowe – dla kogo?

Dom parterowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich. Taki dom sprawdzi się świetnie nie tylko rodzinom z dziećmi, ale również osobom dojrzałym, które decyzję o budowie domu podjęły niedawno. Odpowiednio dostosowany projekt może uwzględniać usunięcie wszelkich barier architektonicznych np. schodów, co umożliwia bezpieczne użytkowanie i nieskrępowane poruszanie się po domu. Ponadto, rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na parterze stwarza możliwość zaprojektowania wyjścia do ogrodu z dowolnego miejsca. To rozwiązanie spodoba się wszystkim, którzy chcą mieć naturę na wyciągnięcie ręki.

Co musisz wiedzieć decydując się na dom parterowy?

Przed rozpoczęciem budowy domu oraz zakupem działki konieczne jest zapoznanie się z MPZP, czyli Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla danej gminy lub miasta. Dowiesz się z niego, jakie są warunki przeznaczenia danego terenu oraz jego zabudowy. Warto zaznaczyć, że plan miejscowy narzuca niekiedy wymagania dotyczące zabudowy jednorodzinnej takie jak np. geometria dachu, kolor elewacji, czy szerokość elewacji frontowej.

Na terenach, gdzie nie uchwalono Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, czyli tzw. “wuzetki”, która określa jaki rodzaj inwestycji można wznieść na danej działce. Wniosek o wydanie decyzji należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta. Określić w nim trzeba:

  • powierzchnię zabudowy,
  • powierzchnię użytkową domu,
  • szerokość elewacji frontowej,
  • wysokość do górnej krawędzi elewacji i do kalenicy,
  • kąt nachylenia dachu.

Wygoda w domu parterowym – zalety i wady „parterówek”

Dobrze przemyślany projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego gwarantuje oszczędność i funkcjonalność, a jedną z jego podstawowych zalet są niższe koszty budowy, niż w przypadku domu o bardziej skomplikowanej konstrukcji (np. dwupiętrowego). W takim przypadku odchodzą koszty zakupu okien dachowych, montażu i wykonania schodów, czy wykonania stropów nad parterem. Oprócz tego, dom parterowy posiada prostą i lekką konstrukcję, przez co można go szybciej wybudować. Brak schodów gwarantuje oszczędność miejsca i zapewnia łatwą komunikację, która sprzyja osobom niepełnosprawnym, seniorom, dzieciom, a czasem i zwierzętom. Dzięki zastosowaniu przeszkleń, domy te idealnie komponują się z ogrodem, który cieszy nasze oczy.

Należy jednak pamiętać, że nie dla każdego wybór parterówki będzie najlepszym rozwiązaniem. Do jego minusów można zaliczyć konieczność posiadania odpowiednio dużej i dobrze nasłonecznionej działki – ponieważ przestrzeń mieszkalna rozkłada się w poziomie, a zbyt blisko osadzone wysokie drzewa mogą utrudnić dostęp do naturalnego światła. Na wzrost kosztów jego budowy wpływ będzie miała konieczność wykopania dłuższych fundamentów (co wynika z większej powierzchni rzutu przyziemia) oraz budowa dachu, którego powierzchnia jest większa niż w domu piętrowym. Ponieważ wszystkie pomieszczenia ulokowane są na parterze, strefa dzienna i nocna znajdują się na tym samym poziomie. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że kolekcja domów parterowych HOMEKONCEPT została stworzona tak, by uwzględnić funkcjonalny podział.

5 pomysłów na dom parterowy HomeKONCEPT

Wśród naszych domów parterowych znajdują się zarówno projekty z dachem dwuspadowym, wielospadowym jak i płaskim (tzw. stropodachem). Dach wielospadowy estetycznie się prezentuje i skutecznie osłania dom przed deszczem czy śniegiem. Miłośnicy nowoczesnej architektury skłaniają się jednak coraz chętniej ku obiektom o minimalistycznej bryle i płaskim dachu. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju pokrycie jest dużo bardziej odporne na działanie sił natury, a odpowiednio wykonane i zaprojektowane, przyczynia się także do redukcji strat ciepła. Płaski dach ma duży potencjał – można przekształcić go na taras lub zielony ogród, który będzie piękną ozdobą domu.

Nowoczesny dom parterowy ze strychem do adaptacji - HOMEKONCEPT 26 wariant 10
Nowoczesny dom parterowy ze strychem do adaptacji – gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 26 wariant 10
Komfortowa „parterówka” ze strychem do adaptacji – projekt domu HomeKONCEPT 26 wariant 10.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

W ofercie HOMEKONCEPT można znaleźć domy parterowe o mniejszym i większym metrażu, z płaskim i wielospadowym dachem. Jedną z propozycji jest projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 26 wariant 10, którego przestrzeń została jasno podzielona na strefę dzienną i nocną. W strefie dziennej znajdziemy kuchnię z jadalnią i bardzo poręczną spiżarnię oraz przestronny salon. Tuż obok mamy również łazienkę. Dzięki takiemu zabiegowi nasi goście nie muszą wchodzić w głąb strefy nocnej, na którą składają się tutaj cztery przestronne sypialnie, w tym jedna z garderobą. Uzupełnieniem układu funkcjonalnego parteru jest wspólna garderoba przy wiatrołapie, kotłownia z funkcją pralni i pomieszczenie gospodarcze.

Rzut parteru gotowego projektu domu HomeKONCEPT 26 wariant 10
Funkcjonalna przestrzeń parteru w projekcie domu HomeKONCEPT 26 wariant 10.

Ten gotowy projekt domu uwzględnia możliwość adaptacji strychu według własnych preferencji, co wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą można zagospodarować w dowolny sposób np. jako strefę relaksu czy dodatkowe sypialnie.

Rzut poddasza gotowego projektu domu HomeKONCEPT 26 wariant 10 ze strychem do adaptacji
Rzut poddasza w projekcie domu HomeKONCEPT 26 wariant 10 – strych z możliwością adaptacji.

Poza tym dom ten ozdabia nowoczesna elewacja i charakterystyczne białe belkowanie. Duże przeszklenia oraz przestronny taras sprawiają, że HOMEKONCEPT 26 wariant 10 jest znakomicie doświetlony naturalnym światłem słonecznym, co jest kwestią kluczową w przypadku budynków parterowych.

Nowoczesny projekt domu z płaskim dachem - HomeKONCEPT 73
Gotowy projekt nowoczesnego domu parterowego z płaskim dachem HOMEKONCEPT 73
Minimalizm w czystej postaci – projekt domu parterowego z płaskim dachem HomeKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Projekt parterowego domu HOMEKONCEPT 73 to propozycja dla inwestorów skłaniających się ku prostocie i nowoczesności. Elementem wyróżniającym bryłę w kształcie litery L jest płaski dach oraz świetlista elewacja skomponowana z cienkowarstwowego tynku oraz drewna.

Pomieszczenia parteru z gotowego projektu domu HOMEKONCEPT 73
Komfort w najlepszym wydaniu – funkcjonalne wnętrza w projekcie domu HomeKONCEPT 73.

Komfortowe wnętrza z podziałem na strefę dzienną i nocną to niewątpliwie bardzo duży atut tego projektu. Przestronna strefa dzienna łączy funkcje salonu, kuchni i jadalni zapewniając tym samym jego mieszkańcom dobrą komunikację i przyjemne spędzanie czasu razem. Strefa nocna czy też prywatna to cztery przestronne sypialnie, z których każda ma wyjście na taras. Dodatkowo jedna z nich została zaprojektowana jako master-bedroom z własną garderobą i łazienką.

Sypialnia z własną garderobą i łazienką w projekcie HOMEKONCEPT 73 – modny dom z master bedroom
Sypialnia master bedroom w nowoczesnym projekcie HomeKONCEPT 73.

Uzupełnieniem tego gotowego projektu domu są łazienki, pojemna garderoba, kotłownia z funkcją pralni oraz pomieszczenie gospodarcze.

parterowy projekt bliźniaka - HomeKONCEPT 42 B
Gotowy projekt bliźniaka – nowoczesny dom parterowy HOMEKONCEPT 42 B
Projekt domu parterowego w zabudowie bliźniaczej HomeKONCEPT 42 B.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

W ofercie HOMEKONCEPT można znaleźć HOMEKONCEPT 42 B – dom parterowy w zabudowie bliźniaczej. Ten gotowy projekt bliźniaka charakteryzuje się nowoczesną elewacją skomponowaną z naturalnego kamienia oraz tynku. Ciekawym akcentem jest tutaj ozdobne belkowanie, które oprócz funkcji estetycznej chroni taras przed nadmiernym nasłonecznieniem. Duże przeszklenia zastosowane w projekcie nadają wnętrzom przestronności i wprowadzają bardzo dużo dziennego światła.

Rzut parteru gotowego projektu domu w zabudowie bliźniaczej HOMEKONCEPT 42 B
Układ funkcjonalny domu w zabudowie bliźniaczej HomeKONCEPT 42 B.

Układ funkcjonalny domu to tradycyjny już w naszych domach podział na strefę dzienną i nocną/prywatną. Strefa dzienna zachwyca swoją funkcjonalnością. Kuchnia z pojemną spiżarnią oddzielona jest od salonu i jadalni praktycznym blatem kuchennym. Natomiast strefa prywatna to trzy sypialnie i łazienka połączona z pralnią. Dodatkowo przy garażu mamy kotłownię, która jest na tyle duża, że z powodzeniem może pełnić funkcję także pomieszczenia gospodarczego.

Duży dom parterowy - HomeKONCEPT 68
Nowoczesny dom parterowy z dużym tarasem – gotowy projekt HOMEKONCEPT 68
Projekt domu parterowego z pięknym tarasem HomeKONCEPT 68.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

HOMEKONCEPT 68 to gotowy projekt domu dla inwestorów, którzy są w posiadaniu dużej działki. Powierzchnia użytkowa tego pięknego domu parterowego liczy około 200 m2. Podobnie jak w poprzednich projektach domów parterowych, tak i tutaj postawiono na nowoczesną stylistykę, dekoracyjne belkowanie i funkcjonalne wnętrza. Bryła domu została zaprojektowana w kształcie litery L. Elewacja w tym nowoczesnym domu została zaprojektowana z betonu, tynku i drewna. Niebywałą zaletą jest przestronny taras oraz atrakcyjne przeszklenia, które świetnie korespondują z ogrodem.

Salon pełen słońca – nowoczesna aranżacja wnętrz w gotowym projekcie domu parterowego HOMEKONCEPT 68
Słoneczny salon z dużymi przeszkleniami w projekcie domu HomeKONCEPT 68.

Uatrakcyjnieniem tarasu jest z pewnością zastosowanie tzw. ażurów zamiast słupów podpierających belkowanie biegnące wokół tarasu.

Układ funkcjonalny w projekcie domu parterowego HOMEKONCEPT 68
Wnętrze domu jednorodzinnego HomeKONCEPT 68 z komfortowym wyjściem na piękny taras.

Wnętrze tego domu jednorodzinnego to typowy dla HOMEKONCEPT podział na strefę dzienną i nocną. Przy jego projektowaniu zadbano o niezwykle praktyczny dla parterówek detal jak wyjście na taras z każdej sypialni. Dzięki temu zabiegowi każdy z domowników może cieszyć się z bezpośredniego sąsiedztwa z ogrodową zielenią.

Mały dom parterowy z garażem jednostanowiskowym - HomeKONCEPT 54
Nowoczesny projekt HOMEKONCEPT 54 – pomysł na mały dom parterowy
Mały dom, maksimum wygody – kameralny projekt domu HomeKONCEPT 54.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Małe jest piękne i... praktyczne! Dokładnie tak jak kameralny i nowoczesny dom HOMEKONCEPT 54. Ten gotowy projekt idealnie wpasuje się w wąską działkę. Zarówno jego powierzchnia, jak i wykorzystanie w elewacji elementów z naturalnego drewna sprawiają, że dom już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niezwykle przytulnego. Również w tym projekcie nie zrezygnowano z belkowania, które jest stylistycznym wyróżnikiem domów HOMEKONCEPT. Cechy charakterystyczne tego gotowego projektu domu to nowoczesna elewacja z tynku i drewna, duże przeszklenie w strefie dziennej i wyraźne wydzielenie strefy prywatnej domowników. Do tego zadbano tutaj o elementy, które uprzyjemniają codzienne funkcjonowanie w domu jednorodzinnym, czyli przestronną szafę w wiatrołapie, garderobę czy wydzielenie przy garażu kotłowni, która może pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego.

Czy parterowy projekt domu jest dla mnie?

Każdy inwestor, który planuje budowę domu rozważa to jaki projekt domu najlepiej spełni jego potrzeby. Domy parterowe są funkcjonalne, przystępne w kosztach i stwarzają nieskrępowane możliwości aranżacji wnętrza. Jeśli w swoim domu chcesz poczuć się dobrze, przed wyborem konkretnego projektu zastanów się nad swoim trybem życia, przyzwyczajeniami oraz oczekiwaniami najbliższych. Może któryś z powyższych przykładów projektów domów parterowych będzie tym, który najbardziej odpowiada potrzebom Twojej rodziny? Jeśli mimo całego materiału masz więcej pytań niż odpowiedzi… 🙂 zastanawiasz się, który gotowy projekt domu spełni Twoje oczekiwania – zachęcamy do kontaktu z HOMEKONCEPT! Nasi Doradcy chętnie pomogą Ci znaleźć projekt spełniający wszystkie wymagania Twojej rodziny. Możesz też skorzystać z formularza doboru projektu do działki.

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?