10 trików jak mieszkać nowocześnie

Nowoczesny dom to kwintesencja elegancji, gdzie forma danego elementu wyposażenia wnętrza wynika z jego funkcji. Tak jest w przypadku inspiracji modernizmem - stylem, który na początku XX-go wieku zrewolucjonizował myślenie o architekturze oraz wywarł ogromny wpływ na dziedzinę wnętrzarstwa.

Pomieszczenia zaaranżowanie w stylu nowoczesnym odzwierciedlają ducha współczesnych czasów i przejawiają charakterystyczne cechy, jakimi są prostota, funkcjonalność oraz wyrafinowanie. Chcesz dowiedzieć się, jak mieszkać nowocześnie? Poznaj nasz inspirujący przewodnik i ciesz się niepowtarzalnym wnętrzem, które będzie urządzone w sposób przemyślany, a zarazem odpowiadający na założenia wynikające z potrzeb Twojej rodziny.

Nowoczesny salon ze szklaną ścianką loft - HOMEKONCEPT 76 D
Nowocześnie i przytulnie - aranżacja salonu z projektu HomeKONCEPT 76 D.

Nowoczesny, czyli jaki?

Tendencje w projektowaniu wnętrz zmieniają się co sezon, jednak są wśród nich takie, które nie uginają się pod presją chwilowej mody, a ich cechą jest ponadczasowość. Tak jest ze stylem nowoczesnym, którego mianem określa się wszystko to, co osadzone w trendach, jednak w nawiązaniu do stylu modernistycznego, który charakteryzował się prostotą i funkcjonalnością. Do jakiego odbiorcy skierowana jest taka stylistyka szeroko rozumianej nowoczesności? Dla wszystkich poszukujących ponadczasowych i estetycznych rozwiązań, którzy cenią sobie elegancję, funkcjonalność i minimalizm.

Architektura wnętrz to działalność polegająca na kształtowaniu przestrzeni i przedmiotów wyposażenia, przez pryzmat myślenia o potrzebach człowieka. W myśl maksymy modernizmu, która głosiła, że forma wynika z funkcji, za najważniejsze kryterium uważano wówczas funkcjonalność danego przedmiotu. Warto podkreślić, że do dziś stanowi ono kwintesencję współczesnych trendów architektonicznych oraz aranżacyjnych.

Otwarte przestrzenie

Mówisz nowoczesny, myślisz... przestrzeń! Przestronne i multifunkcjonalne pomieszczenia, które przenikają się ze sobą to element niezwykle modny i charakterystyczny dla wnętrz w stylu modern. Dąży się w nich do uzyskania wrażenia jak największej przestrzeni, a ich układ określa się mianem wolnego planu. Projektanci ograniczają liczbę ścian oraz rezygnują ze ścianek działowych, aby umożliwić dowolność w kształtowaniu. Umowne strefy są wyznaczane jedyne przez elementy wykończeniowe, oświetlenie lub też umowne aneksy.

Otwarta strefa dzienna z antresolą - gotowy projekt willi HOMEKONCEPT 74
Otwarta przestrzeń w projekcie HomeKONCEPT 74 - strefa dzienna.

Przeszklenia i oświetlenie

Styl nowoczesny może mieć wiele odsłon, ale jednym z podstawowych założeń jest stworzenie przestrzeni jasnej i przestronnej. Stąd coraz więcej w projektach domów wielkopowierzchniowych okien, które wpuszczają do wnętrz całe mnóstwo naturalnego światła. W pomieszczeniach z mniej spektakularnymi przeszkleniami warto zrezygnować z firan i ciężkich zasłon, co pozwoli na ich optymalne wyeksponowanie.

Skoro mowa o dostępie do naturalnego światła, należy pamiętać, jak dużą rolę odgrywa także odpowiednio dobrany system oświetleniowy. Można uzyskać dzięki niemu zarówno aranżacje nastrojowe, jak i pełne dynamiki. Warto podkreślić, że dobry projekt oświetlenia potrafi w znaczący sposób wydobyć lub podkreślić piękno aranżacji każdego wnętrza - to w stylu modern szczególnie na to zasługuje!

Nowoczesna stodoła projekt HOMEKONCEPT 95 a - aranżacja nowoczesnej jadalni z czarnym stołem.

Światło w domu to duże przeszklenia i dobrze rozplanowana lokalizacja lamp - jadalnia z projektu domu HOMEKONCEPT 95 A.

Prostota i umiar, czyli mniej znaczy więcej

Nowoczesny wystrój wnętrz z powodzeniem sprawdzi się zarówno na dużym, jak i małym metrażu. Duża przestrzeń zapewni niezliczone możliwości aranżacyjne, a mała z kolei, dzięki zastosowaniu zasady „mniej znaczy więcej”, zyska optycznie na przestronności.

Nowoczesne wnętrza są przestronne i harmonijne pod względem zastosowanych form i kolorów. Aby tak się jednak stało, wszystkie elementy w aranżacji powinny być idealnie ze sobą skomponowane, by nie zburzyły równowagi nowoczesnej przestrzeni. Architekci wnętrz stawiają więc na stonowaną paletę barw. Są to głównie biel, beże i różne odcienie szarości, ewentualnie pojedyncze mocniejsze akcenty kolorystyczne. Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe to królują szlachetne i ponadczasowe materiały, takie jak drewno, kamień, beton oraz szkło. Można je dowolnie łączyć, nadając wnętrzom indywidualny charakter.

Łazienka z kwiecistą tapetą - triki jak mieszkać nowocześnie - HOMEKONCEPT 90
Stonowana baza w łazience z projektu przełamana została burgundową tapetą z kwiecistym wzorem - HomeKONCEPT 90

Funkcjonalność ponad wszystko

Wnętrze w nowoczesnym wydaniu to przestrzeń maksymalnie zagospodarowana, w której łatwo utrzymać czystość. Zasada jest prosta - im mniej rzeczy na wierzchu, tym przestrzeń sprawia wrażenie bardziej schludnej, ułożonej i przestronnej. Niezbędny jest zatem przemyślany system przechowywania, dzięki któremu na widoku znajdzie się jak najmniej zbędnych przedmiotów, a pozostaną jedynie odpowiednio dobrane, wyrafinowane dekoracje. Warto pamiętać, że w nowoczesnym wnętrzu nic tak nie ułatwia sprzątania, jak funkcjonalne rozwiązania projektowe, w których łatwo o ład i porządek.

Uporządkowana kuchnia z rozplanowaną zabudową - HOMEKONCEPT 02 G2 ENERGO wariant 1
Kuchnia maksymalnie zagospodarowana - HomeKONCEPT 02 G2 EN wariant 1.

Wybitny design

Meble w stylu modern to przede wszystkim wysoka jakość, styl i elegancja. Są nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i dostojne. Charakteryzuje je prosta forma, najwyższy kunszt obróbki oraz wykorzystanie do ich produkcji szlachetnych materiałów, takich jak drewno, marmur, mosiądz i naturalna skóra. Projektanci nie odżegnują się jednak od bardziej nowoczesnych surowców, takich jak stal nierdzewna, chrom oraz szkło, które są wykorzystywane głównie w wyposażeniu takim jak stoły, stoliki, ramy krzeseł i sof. Dużą popularnością cieszą się proste kształty mebli (najlepiej pozbawione uchwytów), rozłożyste pikowanie kanapy, tapicerowane fotele, detale w kolorze złota i srebra oraz dekoracyjne konsole.

Jak mieszkać nowocześnie - HOMEKONCEPT 89
Najlepszy design w salonie z projektu HomeKONCEPT 89.

Domowa zieleń

W nowoczesnym wnętrzu nie może zabraknąć roślin, które tworzą przyjazny mikroklimat i wpływają pozytywnie na samopoczucie domowników. Już nie same rośliny, ale także ozdobne donice mogę stanowić dodatkową dekorację. Podstawowe kryterium doboru to wymagania roślin i zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu. W przypadku wnętrz nowoczesnych ilość gatunków, którymi można się posłużyć jest naprawdę duża, jednak wskazany jest minimalizm również w tym aspekcie. Czasem wystarczy jeden oryginalny i wyrazisty kwiat, który doda finalnego sznytu danemu wnętrzu.

Gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 98 - aranżacja łazienki z oknem.

Rośliny w nowoczesnym domu to podstawa! Łazienka z projektu HOMEKONCEPT 98.

Podsumowanie

Wnętrze w stylu nowoczesnym to jeden z wiodących trendów aranżacyjnych ostatnich lat, który niezmiennie znajduje zwolenników zarówno wśród projektantów, jak i inwestorów. Bazuje na funkcjonalności, prostocie i minimalizmie, jest dopasowany do stylu życia domowników, zaskakuje pomysłowością oraz stwarza przyjazną atmosferę relaksu. Wyrafinowane i zrównoważone wnętrza są eleganckie w swoje istocie i ponadczasowym uroku. Wszystko dzięki spójnej i oszczędnej aranżacji, która nadaje im niebywałej harmonii.

Sposoby HOMEKONCEPT na nowoczesny dom

Jeśli chcesz mieszkać nowocześnie pamiętaj, aby trzymać się poniższych zasad:

1. Maksymalna funkcjonalność - zadbaj o przemyślaną organizację przestrzeni oraz przechowywanie.

2. Otwarta przestrzeń - postaw na multifunkcjonalną strefę dzienną, która świetnie spełni swoją rolę.

3. Ograniczenie liczby mebli - zaprojektuj przestrzeń i jej elementy wyposażenia z geometryczną precyzją, tak aby nie przytłoczyć wnętrza.

4. Przeszklenia - duże okna optycznie powiększą przestrzeń i wpuszczą do domu więcej słońca.

5. Zoptymalizowane oświetlenie - zadbaj, aby było kompleksowe i spójne wizualnie.

6. Mniej znaczy więcej - wybieraj wyposażenie pozbawione ornamentów oraz zminimalizuj liczbę dekoracji.

7. Stonowana kolorystyka - postaw na biel, szarości, beże i brązy. Mocniejsze kolory stosuj jedynie w formie pojedynczych akcentów.

8. Łączenie faktur - wykorzystaj modny efekt łączenia kontrastów - z pozoru kontrowersyjne połączenia tworzą wyjątkowy klimat wnętrz.

9. Powrót do naturalnych materiałów oraz roślin - udekoruj wnętrze zarówno roślinami zielonymi, jak i kwitnącymi, niech wypełnią przestrzeń domu swoim zapachem, kształtem i kolorem.

10. Mocny akcent dekoracyjny - kropka nad „i” dla całej aranżacji, dzięki której wnętrze nabiera charakteru i staje się wyrazem upodobań domowników. Może to być pięknie wyeksponowane dzieło sztuki, ozdobne lustro w efektownej ramie, czy też designerska lampa podłogowa. Pomysł na dekoracyjny detal zależy wyłącznie do Ciebie!

Kontakt z doradcą HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
11 marca 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
5 marca 2024

NOWOŚĆ – dachówka ceramiczna SIMPLA NUANCE w kolorze łupka angobowana

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna