Co to jest rekuperacja i jakie są korzyści z jej stosowania?

Co to jest rekuperacja i jakie są korzyści z jej stosowania?

Podstawową korzyścią z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacji jest odczuwalny i rzeczywisty komfort klimatyczny. Gwarantuje go stała wymiana zużytego powietrza na świeże w pomieszczeniach. Wymiana ta – obok oszczędności na ogrzewaniu – jest istotą rekuperacji.

odzysk_ciepla_z_wentylacji_zima

Pomiaru dokonano w styczniu 2016 w budynku z pracującym rekuperatorem AERIS. Zmierzona temperatura powietrza zewnętrznego to -11,5°C. Po przejściu przez rekuperator świeże powietrze zostało ogrzane aż o 28,5 stopni: aż do temperatury 17°C! 

W domu z rekuperacją o każdej porze dnia i nocy powietrze jest czyste i pachnące. Pomieszczenia są tak świeże, jakby dosłownie przed chwilą skończyło się je wietrzyć, tyle, że nie czuć żadnego dyskomfortu związanego z niską temperaturą zewnętrzną, co ma miejsce przy wietrzeniu zimą lub jesienią przy pomocy otwarcia okien. W domu z rekuperacją zawsze pachnie świeżością!
Wszystko to przy zachowaniu maksymalnych oszczędności: rekuperator odzyskuje ciepło wyciągane z pomieszczeń i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Dzięki temu piec czy pompa ciepła pracuje z mniejszą mocą i załącza się znacznie później.

aeris_350_visual_pralnia_3

 Rekuperator AERISnext 350 zamontowany w pralni domu jednorodzinnego. 

Na dostępie do świeżego, filtrowanego powietrza zdecydowanie korzysta nie tylko dom, ale i przede wszystkim jego mieszkańcy! Oddychając świeżym powietrzem już po kilku dniach zauważa się znikanie bólu głowy, poprawia się jakość snu, wzrasta witalność i energia. Wszystko dlatego, że organizm otrzymuje wysoką jakość powietrza o optymalnej zawartości dwutlenku węgla, pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych.
Komfort powietrzny szczególnie mocno czuć w sypialni i w pokojach dzieci po całej nocy: cały czas świeżo: TO NAPRAWDĘ CZUĆ.

Przy budowie energooszczędnego, ciepłego i szczelnego domu, nie może być mowy o innym sposobie wentylacji, niż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Żaden inny sposób poza rekuperacją nie gwarantuje stałej wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła.
Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego w ogóle nie da się wybudować bez rekuperacji!

Pomiary temperatury i wilgotności oraz zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w domu z rekuperacją i bez rekuperacji.

Wykres 1 pokazuje start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm. Warto zwrócić uwagę na stały rosnący w ciągu całej nocy w domu bez rekuperacji poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony). Wykres 2: pomiary w domu z rekuperacją – pokazuje start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano. Na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).

wykres-bez-reku

Wykres 1: Badanie wykonano w sypialni o pow. 11,5 m2 w domu z wentylacją grawitacyjną, w której spały 2 osoby dorosłe. Podczas pomiaru okna były zamknięte, drzwi pozostały uchylone na około 10-15 cm.

wykres-z-reku

Wykres 2: Badanie wykonano w sypialni o pow. 12,5 m2 w domu z rekuperacją, gdzie spały 2 osoby dorosłe. Podczas pomiaru drzwi i okna były zamknięte.

Osiągnięcie komfortu klimatycznego podobnego do tego, jaki jest w domu z rekuperacją, nie da się osiągnąć w budynkach z wentylacją grawitacyjną.

Masz już ofertę na montaż rekuperacji?

Wypełnij zapytanie ofertowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *