Szkielet drewniany - alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

Technologia szkieletowa cieszy się dużą popularnością w krajach skandynawskich i Ameryce Północnej. Stąd też często nazywana jest systemem kanadyjskim lub szwedzkim. Technologia szkieletowa od pewnego czasu znajduje coraz więcej zwolenników również w Polsce. W naszym kraju widać już dość dużą zmianę trendów, co raz większa liczba inwestorów odchodzi od budownictwa tradycyjnego i decyduje się na tzw. „szybkie technologie”.

Budowa domu w technologii szkieletowej to całe spektrum plusów i minusów. Zupełnie tak samo jak w przypadku technologii tradycyjnej czy każdej innej technologii budowy. Największe zalety domów szkieletowych to:

  • naturalne materiały,
  • lekka konstrukcja,
  • bardzo dobre parametry termoizolacyjne,
  • szybki czas realizacji.

Do wad technologii szkieletowej możemy zaliczyć nieco gorszą akustykę pomieszczeń oraz mniejszą zdolność akumulacji cieplnej.

W przypadku technologii szkieletowej wykonywane prace wymagają niezwykłej dokładności i zastosowania odpowiednich materiałów. Chodzi przede wszystkim o to aby zapewnić trwałość konstrukcji oraz wyeliminować pękanie ścian. Pamiętajmy jednak, że rysowanie ścian jest ważnym aspektem każdej budowy - niezależnie od wybranej technologii.

Technologia szkieletowa czyli „dom z fabryki”

Technologia szkieletowa to taka technologia gdzie „dom powstaje w fabryce”, a na budowę przyjeżdżają gotowe elementy. Bardzo często ściany, stropy lub wiązary dachowe są już nawet ocieplone i zabezpieczonych przed zawilgoceniem. Zapewnia to dużą dokładność przygotowywanych elementów oraz ogranicza do minimum negatywny wpływ warunków atmosferycznych na materiały budowlane.

Skompletowane elementy montowane są za pomocą dźwigu na wcześniej przygotowanych fundamentach. Montaż konstrukcji domu trwa tylko kilka dni!!! Niezbędnym elementem budowy w systemie szkieletowym jest zapewnienie dojazdu oraz stanowiska do pracy dźwigu.

Proces produkcji

Ściany zewnętrzne domów budowanych w technologii szkieletowej składają się z słupów drewnianych (o szerokości 140-160 mm) lub stalowych (o szerokości około 100 mm) z wypełnieniem. Wypełnienie to najczęściej wełna mineralna. W standardowym rozwiązaniu od zewnętrznej strony ściany znajduje się płyta OSB, wiatroizolacja, warstwa styropianu i np. tynk. Od wewnętrznej strony jest płyta OSB, paroizolacja, ruszt pod płyty gipsowo-kartonowe.

Wełna mineralna pełni zarówno funkcję izolacji termicznej jak i akustycznej. Stanowi dobrą izolację zwłaszcza od dźwięków powietrznych. Słabym akustycznie punktem domów szkieletowych jest strop, który w porównaniu do stropów żelbetowych nie tłumi tak dobrze, dźwięków uderzeniowych. Prawdopodobnie stąd wziął się stereotyp o słabej izolacji akustycznej domów szkieletowych. Aby temu zapobiec dobrze jest już na etapie projektowym, a później i budowy zastosować dodatkową izolację w postaci mat czy podkładów poprawiających parametry akustyczne stropów lekkich.

Prowadzenie instalacji wewnętrznych odbywa się w wewnętrznej warstwie ścian i jest łatwiejsze niż w budynkach murowanych, ponieważ nie wymaga kucia. Wykończenie ścian i sufitów to zazwyczaj płyty gipsowo-kartonowe na stelażu. Jeśli nie jesteśmy entuzjastami takiego rozwiązania możemy zastosować drewno, kamień, spieki…Ograniczać nas może tylko wyobraźnia.

Budynek szkieletowy z zewnątrz można wykończyć w dowolny sposób. Stosując tynk, dom wizualnie nie będzie odbiegał od budynków w technologii tradycyjnej. Jeśli chcemy zachować niepowtarzalny charakter jako wykończenie elewacji warto zastosować drewno i kamień.

Podsumowując, technologia szkieletowa idealna jest dla osób pragnących szybko wprowadzić się do wymarzonego domu. Czas realizacji w około 3 miesiące i możliwość prowadzenia prac nawet zimą to niewątpliwie zalety tego systemu. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiednich materiałów budowlanych oraz sprawdzoną ekipę z dużym doświadczeniem.