Słońce w Twoim domu – jak ustawić dom na działce?

Słońce w Twoim domu – jak ustawić dom na działce?

Jedną z najbardziej istotnych decyzji, jaką musi podjąć inwestor jest prawidłowe usytuowanie domu na działce względem stron świata. Ważna jest przede wszystkim prawidłowa lokalizacja części dziennej, która przez większą część dnia powinna być bardzo dobrze nasłoneczniona. Jak prawidłowo dobrać dom do działki z wjazdem od północy, a jak do działki z południową ekspozycją?

Najkorzystniejsza działka z wjazdem od północy

Aby mieszkańcy domu mogli czuć się komfortowo, wszystkie pomieszczenia powinny być optymalnie nasłonecznione. Pozwoli to utrzymać właściwą temperaturę w budynku przez cały rok. Najbardziej korzystna działka ma wjazd od północy. W budynku na taką działkę strefę dzienną, a więc jadalnię i salon lokalizuje się od południowego zachodu, tak aby wykorzystać naturalną energię słoneczną, która ogrzeje i odpowiednio doświetli pomieszczenia. Natomiast łazienka, kuchnia, garaż, klatka schodowa czy pomieszczenia gospodarcze mogą znajdować się od północy lub północnego zachodu, w zacienionej nie wymagającej zbytniego doświetlenia części domu.

usytuowanie domu na działce
Projekt domu HomeKONCEPT 43

Atutem takiego rozwiązania jest również odizolowanie salonu i przylegającego do niego tarasu od hałasu dobiegającego z ulicy, co ma wpływ na podniesienie komfortu życia mieszkańców.

Działka z wjazdem od południa

Pod względem wizualnym domy na działki z wjazdem od południa, nie różnią się od tych przeznaczonych na działki północne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na układ funkcjonalny takiego domu, który musi być dostosowany do południowej lokalizacji. Jedną z najbardziej istotnych różnic jest zmiana usytuowania salonu, który musi znajdować się obok wejścia do budynku, tak aby docierało do niego jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Taras wypoczynkowy przy takim usytuowaniu jest zlokalizowany przed domem lub na jego bocznej, nasłonecznionej stronie. Na naszym blogu przeczytasz więcej o tym, jak rozmieścić pomieszczenia w domu.

jak ustawić dom na działce
Projekt domu HomeKONCEPT 51

W przypadku działki południowej ważna jest nie tylko jej szerokość, ale również głębokość. Dlatego warto oddalić dom jak najdalej od drogi i urządzić w części frontowej reprezentacyjny ogród, który będzie stanowił strefę buforową oddzielającą dom od ulicznych hałasów. Poza tym, położenie domu w głębi działki sprawia, że dom zyska na atrakcyjności.

W sytuacji, gdy działka nie jest wystarczająco głęboka, rozwiązaniem może być posadzenie żywopłotu lub wysokich krzewów. Pozwoli to chociaż częściowo odizolować dom od zgiełku ulicznego. W HomeKONCEPT znajdziesz specjalne projekty, dedykowane działkom z wjazdem od południa, które pod względem wizualnym i funkcjonalnym nie odbiegają od innych domów z oferty. Sprawdź projekty domów na wąską działkę. Warto pamiętać, że istnieje możliwość adaptacji wybranych projektów dostosowanych do działek z wjazdem od północy – zamieniając miejscami kuchnię z salonem.

Prawidłowe zagospodarowanie działki

Planując usytuowanie domu, należy przemyśleć aranżację całej powierzchni działki, a więc lokalizację ogrodu, tarasu, ewentualnie garażu wolnostojącego, pomieszczenia gospodarczego oraz alejek, podjazdów czy wiaty śmietnikowej. Prawidłowe zagospodarowanie terenu wpływa na wygląd całej nieruchomości. Dobierając projekt gotowy do działki trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy budynkiem a granicami działki. Standardowo wynosi ona 4 m, gdy ściana ma otwory okienne lub drzwiowe, a 3 m, gdy nie posiada okien bądź drzwi.

rozmieszczenie domu na działce
Zagospodarowanie działki wokół domu HomeKONCEPT 59

Odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata oraz jej optymalne zagospodarowanie wpływa na komfort życia mieszkańców. Przy wyborze projektu, warto skorzystać z pomocy Doradców projektowych HomeKONCEPT, którzy pomogą dobrać projekt do specyfiki działki oraz Warunków Zabudowy lub zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Serdecznie zapraszamy do kontaktu tel: 606 228 556, e-mail: studio@homekoncept.pl

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia inspirującej kolekcji domów nowoczesnych HomeKONCEPT. Zobacz nasze projekty domów

Jeden komentarz

  1. Robert pisze:

    Bardzo ciekawy wpis. Wcześniej nie zastanawiałem się nad tym, że odpowiednie usytuowanie domu jest tak ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *