Zmiana zasad rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2015 poz. 478) od 1 kwietnia 2022 r. zmianie ulega sposób rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne typu gird-on (przesyłające nadmiar wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej). Co to właściwie oznacza dla fotowoltaiki i „nowych” prosumentów? Czytaj dalej!

Nowa energia, nowe rozliczenia

Dotychczas prosumenci korzystali z systemu opustów opartego na ilościowym rozliczeniu energii wprowadzonej i pobranej z sieci. W zależności od wielkości instalacji możliwe było bezpłatne pobranie 80 lub 70% wprowadzonej do sieci energii (odpowiednio dla instalacji poniżej 10 kWp i powyżej 10 kWp). Prawo do korzystania z tego systemu opłat na okres 15 lat otrzymali prosumenci, którzy założyli instalację do 31 marca 2022 r. Oczywiście mają oni także możliwość przejścia na nowy system rozliczeń, jednak bez możliwości powrotu do „starych” naliczeń.

Nowe instalacje zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE będą rozliczane w oparciu o system net-billingu, czyli zakupu i sprzedaży energii. Oznacza to rozliczenie kwotowe, a nie ilościowe. Energia wprowadzana do sieci będzie rozliczana ze sprzedawcą na podstawie cen rynkowych. Wartość energii ma być ustalana na podstawie rynkowych notowań energii elektrycznej na rynku dnia następnego. Pobieraną z sieci energię kupi się w cenach zgodnych z wybraną taryfą. Rozliczenie odbędzie się na koncie prosumenta, zasilane depozytem ze sprzedaży energii, możliwym do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci. Z tego konta rozliczana będzie też energia pobrana z sieci.

Gotowy projekt domu energooszczędnego z ozdobnym belkowaniem - HOMEKONCEPT 02 EN

Projekt domu HOMEKONCEPT 02 EN. Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Etapowość zmian

Nowy system planuje się wdrożyć w trzech etapach:

  • 04 - 30.06.2022 r. – okres przejściowy, w którym nowych prosumentów obowiązuje rozliczanie na zasadach dotychczasowych,
  • 01.07.2022 - 1.07.2024 – rozliczanie wg zasady net-billingu. Cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci wyznaczona zostanie jako cena rynkowa miesięczna. Wszyscy prosumenci, którzy przyłączyli mikroinstalację fotowoltaiczną po 31 marca 2022 r. przejdą na net-billing automatycznie, a wyprodukowana i niewykorzystana w tym okresie energia zostanie rozliczona i zasili ich depozyt.
  • Po 1.07.2024 obowiązywać zacznie rozliczanie wg zasady net-billingu. Cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci będzie wyznaczana wówczas jako cena rynkowa godzinowa.
Nowoczesny projekt domu w typie nowoczesnej stodoły - HOMEKONCEPT 89

Projekt domu HOMEKONCEPT 89.

Fotowoltaika - czy to się nadal opłaca?

Obliczenie korzyści z instalacji PV przestaje już być takie proste, jak było dotychczas. Zagwozdka tkwi w tym, że w domach jednorodzinnych jedynie 20-30% energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną jest wykorzystywane w czasie rzeczywistym. Pozostała część musi zostać zmagazynowana. Wynika to z tego, że najwięcej energii produkowane jest w słoneczne dni (od maja do września). W miesiącach gdy słońca jest „mniej” produkcja energii znacząco spada. Profil zużycia energii elektrycznej jest złożony i odmienny dla danego gospodarstwa domowego. W efekcie obliczanie czasu zwrotu instalacji fotowoltaicznej opiera się na sporych przybliżeniach. Znaczenie ma też taryfa, którą wybierze prosument (najbardziej opłacalna będzie taryfa o niższych cenach prądu wieczorami) oraz ceny prądu. Przybliżony czas zwrotu inwestycji dla średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi 11 - 15 lat (źródło: dane Globenergia). Oznacza to, że system rozliczania net-billing jest mniej korzystny niż dotychczasowy system opustów.

Biorąc jednak pod uwagę rosnące ceny energii i możliwość uzyskania dofinansowań na instalację PV, warto rozważyć jej montaż. Istotne jest jednak zwrócenie uwagi na fakt, że największe korzyści uzyskamy zwiększając bieżące wykorzystanie produkowanej energii poprzez świadome sterowanie ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej (w przypadku elektrycznych kotłów c.w.u. lub pompy ciepła do c.w.u. - bardzo efektywne połączenie, ponieważ zbiornik wody staje się buforem ciepła), klimatyzacją czy sprzętem AGD (programowanie włączania pralki, suszarki, zmywarki w godzinach o największej produkcji energii). Można zdecydować się również na wykorzystanie specjalistycznych systemów zarządzania energią.

Niezależność energetyczna

Dla osób pragnących całkowitej niezależności energetycznej skierowana jest oferta agregatów i magazynów energii. W analizach rozwoju branży fotowoltaicznej eksperci wskazują, że udział magazynów będzie jego podstawą. Udoskonalana jest zatem ich technologia, a na rynku zwiększa się ich dostępność. Warto dodać, że obowiązujący program dofinansowań „Mój prąd 4.0” pozwala obniżyć koszty takiej inwestycji. Własne urządzenie magazynujące pozwoli na wykorzystanie wyprodukowanego przez siebie prądu bez konieczności odsprzedawania nadwyżki po niższych cenach. Podsumowując: to pełna niezależność energetyczna własnego domu.

Doradca techniczny HOMEKONCEPT - pomoc w trakcie budowy

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.