Ze skosami, czy pełnym piętrem - jaki dom wybrać?

Oba typy budynków mają bardzo dużo zalet. Mimo, że systematycznie rośnie liczba zwolenników domów z pełnym piętrem, w dalszym ciągu najczęściej zamawiają się projekty z poddaszem użytkowym. W artykule zastanowimy się nad zaletami i wadami obu tych rozwiązań.

Jeżeli zdecydujemy się na dom piętrowy, to z pewnością zyskamy więcej przestrzeni na górnej kondygnacji, co w przypadku poddasza użytkowego jest trudne, ponieważ ograniczają nas skosy. Niestety domy piętrowe z płaskim dachem można zbudować w niewielu miejscach w Polsce. Ograniczają to zapisy w Miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub Warunkach Zabudowy.

W wielu gminach nie ma możliwości budowy domów z płaskimi dachami. Praktycznie kilka procent terenów jest przeznaczonych pod taką zabudowę

wyjaśnia Marcin Śniegowski z HOMEKONCEPT.

Na szczęście zmienia się podejście Urzędów i w trakcie aktualizacji planów miejscowych coraz częściej dopuszcza się budowę domów ze stropodachami.

Projekt domu piętrowego HOMEKONCEPT 30 z ozdobną belką
Projekt domu piętrowego HOMEKONCEPT 30.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Co zrobić, jeżeli przepisy nakazują zastosowanie dachu spadzistego, a chcielibyśmy mieć piętrowy?

W takim przypadku warto wybrać dom w stylu willowym. Jest to połączenie obu typów budynków. Mamy jednocześnie pełną kondygnację i tradycyjny, spadzisty dach. Dla wszystkich pragnących modernistycznego wyglądu to doskonałe rozwiązanie

dodaje Marcin Śniegowski.

Nowoczesny dom z geometrycznym belkowaniem - dom z pełnym piętrem HOMEKONCEPT 37
Projekt domu piętrowego z dachem spadzistym HOMEKONCEPT 37.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dach płaski jest bardziej narażony na zaleganie śniegu niż spadzisty i zimą trzeba odśnieżać. Mokry śnieg zalegający na dachu stanowi bowiem znaczne obciążenie dla konstrukcji budynku. Zaletą tego rozwiązania jest jednak większa odporność na podmuchy porywistego wiatru, które coraz częściej zdarzają się ostatnio na terenie Polski.

Funkcjonalność przede wszystkim

Wszystkie pokoje w domach piętrowych mają jednakową wysokość, dzięki czemu można je łatwo zagospodarować. Nie ma też ścianek kolankowych, które ograniczają możliwość wstawienia wysokich mebli. Zamiast okien dachowych montuje się w nich pionowe przeszklenia dzięki czemu wnętrza są doskonale doświetlone. Wiele osób jednak decyduje się na poddasze użytkowe, ponieważ skosy nadają pomieszczeniom specyficznego klimatu. Trudniej aranżuje się pomieszczenia na poddaszu, ale w ten sposób można wykorzystać przestrzeń do ostatniego centymetra.

Domy piętrowe do niedawna kojarzyły się z brzydką kostką i cieknącymi dachami. Ale te czasy już się skończyły.

mówi Marcin Śniegowski z HOMEKONCEPT.

Teraz projektuje się estetyczne, harmonijne bryły z dużymi przeszkleniami i ciekawymi detalami architektonicznymi, które są ozdobą podmiejskich osiedli. Zmieniła się również technologia i materiały wykorzystywane do budowy stropodachów. Przy prawidłowym ich montażu nie trzeba już obawiać się nieszczelności i zawilgoceń.

Projekt domu z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 51
Projekt domu z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 51.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Chociaż w Polsce przeważają domy z poddaszem użytkowym to coraz więcej klientów wybiera domy piętrowe ze stropodachem lub dachem skośnym. Decydują tutaj walory użytkowe i estetyczne.

Warto jednak przed zakupem skorzystać z porad doradców projektowych, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania.

Wybierz projekt nowoczesnego domu HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO