Zalety nowoczesnych domów z antresolą

Nowoczesne domy z antresolą to projekty pełne światła, ze świetnie zorganizowanym układem pomieszczeń oraz podziałem na strefy dzienną i prywatną. Antresola jest dla nich miejscem, które dynamizuje przestrzeń, zapewnia niezwykłe wrażenia wizualne oraz tworzy wymarzone warunki do dowolnego zaaranżowania miejsca wygospodarowanego na półpiętrze.

W poniższym artykule na przykładzie naszych projektów omawiamy to zachwycające i coraz częściej wybierane rozwiązanie.

Domy z antresolą integrują przestrzeń dwóch poziomów, eksponując swoje efektowne walory przestrzenne. Swoich miłośników znajdą wśród osób, które cenią sobie poczucie prywatności, a jednocześnie nie chcą funkcjonować na co dzień w całkowitej izolacji od pozostałych domowników. W zależności od wielkości i konstrukcji, antresola może być atrakcyjnym urozmaiceniem domowego wnętrza, jak i pełnić funkcję pełnowartościowej przestrzeni użytkowej o dowolnym przeznaczeniu.

Jej wysokość antresola

Antresola nazywana też wewnętrznym balkonem to najprościej mówiąc wydzielona od przyziemia przestrzeń na półpiętrze, która nie jest kondygnacją. Widoczna z parteru pomieszczenia, w którym została wzniesiona, jest otwartą przestrzenią bez zabudowania ścian.

Antresola kojarzy się głównie ze starym budownictwem jak kamienica lub loft, jednak coraz częściej można ją spotkać także w nowoczesnych projektach domów. Skąd pomysł na zapożyczenie tego rozwiązania we współczesnym budownictwie mieszkalnym? Odpowiedź jest prosta – opowiada się za tym optymalne wykorzystanie kubatury budynku oraz możliwość uzyskania efektownych wrażeń przestrzennych. Dodatkowo, antresola idealnie wpisuje się w modę na wnętrza typu “open space”, stwarzając warunki sprzyjające rodzinnej integracji. W końcu nic tak nie zacieśnia więzi pomiędzy domownikami, jak wspólne przebywanie ze sobą.

Antresola – lokalizacja i wielofunkcyjność

Antresola to nie tylko atrakcyjny element aranżacyjny, ale także sposób na wygenerowanie dodatkowej otwartej przestrzeni, która będzie sprzyjać integracji domowników. Idealnym miejscem jej lokalizacji jest przestrzeń nad kuchnią albo salonem. Można ją przeznaczyć na domowe biuro lub bibliotekę, zaciszną strefę relaksu, rodzinną przestrzeń, czy chociażby strefę zabaw dla dzieci. Możliwości jest tyle, ile pomysłów!

Gotowy projekt domu letniskowego z antresolą HOMEKONCEPT 66 A DL
Widok na wielofunkcyjną antresolę w projekcie HomeKONCEPT 66 A DL.

Antresola może też pełnić funkcję komunikacyjną, tworząc otwarty korytarz, który prowadzi do poszczególnych pomieszczeń wydzielonych na półpiętrze. Ciekawym sposobem jest zaaranżowanie jej na domową galeryjkę, poprzez wyeksponowanie na ścianie obrazów, fotografii czy plakatów, które w zależności od rodzaju zabudowania, mogą być widoczne także z parteru. Wnętrza z projektu HOMEKONCEPT 66 A DL świetnie obrazują połączenie różnych funkcji antresoli – korytarz stał się tu przy okazji miejscem dla domowej biblioteczki, z przytulnym kątem, w którym można oddać się interesującej lekturze. Galerię stanowi z kolei przestrzeń na ścianie, która znajduje się wzdłuż schodów prowadzących na półpiętro. Zaskakujące, że nawet niewielka powierzchnia może skrywać tak wiele możliwości aranżacyjnych!

Antresola w domu – dlaczego warto?

Podstawowym argumentem przemawiającym za projektem domu z antresolą są względy estetyczne. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że dobrze zaplanowana antresola to przede wszystkim funkcjonalny i efektowny zabieg architektoniczny, który pozwala zaoszczędzić przestrzeń oraz ciekawie ją zorganizować. Dom jednorodzinny to wprost wymarzone miejsce, aby móc zaszaleć z formą antresoli oraz jej przeznaczeniem. W niewielkich wnętrzach trzeba uważać, aby antresola nie zdominowała aranżacji. Natomiast w przypadku dużych przestrzeni, to rozwiązanie ma szansę w pełni rozwinąć skrzydła.

W niektórych realizacjach, które wykorzystują dwukondygnacyjne przeszklenia, można nawet osiągnąć efekt zatarcia się granicy pomiędzy parterem a piętrem, dzięki którym antresola prezentuje się szczególnie efektownie. Takie rozwiązanie wykorzystano m.in. w projekcie HOMEKONCEPT 66 A G1. Podczas przebywania na półpiętrze można umilić sobie czas obserwując widok zza okna. W przypadku malowniczej działki, niezapomniane wrażenie wzrokowe są gwarantowane!

Nowoczesny projekt domu z antresolą z dużym, dwukondygnacyjnym oknem i elewacją zaaranżowaną z drewna i kamienia
Projekt HomeKONCEPT 66 A G1 – elewacja z dwukondygnacyjnym przeszkleniem.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Antresola sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej

Antresola jest rozwiązaniem, które stosuje się zazwyczaj w małych domach. Skorzystano z tego przy projektowaniu domu HOMEKONCEPT 85 DL. Jest to gotowy projekt małego domku letniskowego bez pozwolenia na budowę, który mimo swoich niewielkich rozmiarów jest niezwykle funkcjonalny. Zaaranżowanie sypialni na antresoli, pozwoliło na zwiększenie powierzchni użytkowej na parterze. Na małym metrażu liczy się każdy centymetr, dlatego na antresolę prowadzą schody młynarskie, które zostały dosunięte do ściany – kreatywne rozwiązanie na wagę złota!

Gotowy projekt domu letniskowego bez pozwolenia z sypialnią na antresoli HOMEKONCEPT 85 DL
Sypialnia na antresoli w domu letniskowym HomeKONCEPT 85 DL.

Rodzaje zabudowy antresoli

W zależności od funkcji użytkowej oraz rodzaju projektu, przestrzeń na antresoli może być ukryta przed wzrokiem gości lub też wyeksponowana. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj pomieszczenia chcemy ją przeznaczyć. Ciekawym pomysłem jest połączenie obu rozwiązań – tak jak w projekcie HOMEKONCEPT 13 ENERGO. Forma zabudowania antresoli została podporządkowana ścianie nośnej z wyeksponowanym kominkiem, przez co na półpiętrze pojawiła się częściowo zasłonięta, a częściowo przeszklona zabudowa. Od strony salonu została wykończona kamieniem, natomiast po stronie sypialni na wysokości półpiętra zabudowano ją drewnem, które konsekwentnie pojawia się w tym projekcie wnętrz.

Gotowy projekt domu w nowoczesnej stylistyce – HOMEKONCEPT 13 EN z antresolą
Projekt HomeKONCEPT 13 ENERGO – salon z antresolą.

Konstrukcja antresoli – dekoracja sama w sobie

Atrakcyjną dekoracją mogą być same elementy konstrukcyjne antresoli, jak chociażby schody czy balustrada. Jeśli chodzi o rodzaj antresoli, to wybór materiału wykończenia oraz ogólnej stylistyki powinien być uzależniony od estetyki, w jakiej utrzymane jest wnętrze domu. W ciepłych i przytulnych przestrzeniach świetnie sprawdzi się drewno, natomiast w odważniejszych, industrialnych projektach zdecydowanie lepiej postawić na stal.

Schody czyli dodatkowa konstrukcja antresoli

Schody stanowią nieodłączny element antresoli. Przy ich wyborze powinno uwzględnić się ilość dostępnego miejsca oraz ogólny styl, w jakim ma być urządzona domowa przestrzeń. Co do ich rodzajów oraz materiałów, z których są wykonywane, jedynym ograniczeniem przy decyzji zakupowej jest zasobność portfela. Wśród najpopularniejszych wymienić można schody spiralne, kacze, policzkowe, dywanowe, wspornikowe oraz oparte na konstrukcjach centralnych. Wybór jest naprawdę duży, podobnie jak w przypadku materiałów wykończeniowych, gdzie wykorzystuje się drewno, metal, ceramikę i kamień. Schody to przede wszystkim praktyczny element konstrukcyjny, warto jednak pamiętać, że stanowi on bardzo istotną część składową wystroju wnętrza, która powinna się z nim komponować.

Gotowy projekt małego domu z antresolą HOMEKONCEP­T 65 A
Drewniane schody na antresolę w nowoczesnym domu HomeKONCEPT 65 A.

Dom z antresolą, a ogrzewanie

Jak w przypadku wielu wizualnie atrakcyjnych rozwiązań projektowych, także antresola stwarza pewne niedogodności. Istnieją jednak sposoby, by im zaradzić. Po pierwsze, warto przypomnieć sobie prawa fizyki i zwrócić uwagę na kwestię ogrzewania. Ciepłe powietrze jest lżejsze, dlatego unosi się do góry. Co zrobić, żeby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w całym domu, a nie tylko na półpiętrze? Rozwiązaniem może być zamontowanie ogrzewania podłogowego, dzięki któremu źródło ciepła będzie znajdowało się możliwie najniżej. Konieczne jest także zadbanie o odpowiednią wentylację, która zapewni optymalną wymianę powietrza w budynku.

Antresola – kwestie oświetlenia i akustyki

Biorąc pod uwagę wysokość pomieszczeń, równie ważny jest projekt oświetlenia, który powinien być dobrany już w fazie projektowania. Sposobem na równomierne oświetlenie domu z antresolą jest wykorzystanie wiszących lamp, umocowanych na długich kablach lub linkach, jak np. na wizualizacji projektu HOMEKONCEPT 60. Można zamontować też źródła światła bezpośrednio pod antresolą. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wysokość antresoli powinna być dopasowana do funkcji, jaką ma pełnić. Niemniej jednak przyjmuje się, że minimalna wysokość, która umożliwia nieskrępowane poruszanie się wynosi 2 metry. Jedyne odstępstwo od tej zasady dopuszcza się w przypadku małej antresoli, na której docelowo ma znajdować się jedynie materac do spania.

Zalety domów z antresolą – optymalne oświetlenie wnętrza – gotowy projekt willi HOMEKONCEPT 60
Przykład optymalnego oświetlenia wnętrza z antresolą – projekt willowy HomeKONCEPT 60.

Decydując się na dom z antresolą trzeba liczyć się z przenikaniem dźwięków pomiędzy dwoma poziomami wnętrza. Aby wytłumić hałasy dochodzące z dolnej kondygnacji można zamontować przegrody lub szklaną zabudowę, jak na przykładzie projektu HOMEKONCEPT 83. Posłużono się tutaj dużymi, przezroczystymi połaciami ze szkła, które wyciszają wnętrze sypialni. Pomyślano też o eleganckiej zasłonie, która w razie potrzeby pozwoli domownikom na komfortowy wypoczynek oraz zaciemnienie prywatnej przestrzeni.

Przestronny salon z przeszkloną antresolą w projekcie luksusowej rezydencji HOMEKONCEPT 83
Przeszklona antresola w projekcie HomeKONCEPT 83.

Domy z antresolą – tymczasowy trend czy uniwersalny trik aranżacyjny?

Współczesne aranżacje wskazują na stale wzrastający trend tworzenia antresoli nie tylko w małych mieszkaniach, ale także w dużych i przestronnych domach.

Co zatem sprawia, że pośród gotowych projektów domy z antresolą cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Antresola to oryginalny element aranżacyjny, który łatwo dopasować do stylu wnętrza, a na dodatek sprawdza się zarówno na małej, jak i dużej przestrzeni. Ponadto, pozwala pozyskać dodatkowy metraż do zagospodarowania, bez znacznego ingerowania w konstrukcję domu. Projekty domów z antresolą to wspaniały design z jednoczesną dbałością o funkcjonalność. Łączą w sobie to, co z pozoru trudne do pogodzenia – walory estetyczne oraz użyteczne rozwiązania projektowe, dzięki którym spędzanie czasu w domowym zaciszu to prawdziwa przyjemność.

Wybierz swój dom z antresolą - kontakt z doradcą projektowym

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO