Zalety domów energooszczędnych

Na wybudowaniu domu wydatki się nie kończą, trzeba liczyć się z ponoszeniem stałych kosztów eksploatacyjnych. Każdy chciałby, aby były one jak najniższe. W tym celu warto zdecydować się na budowę domu energooszczędnego. Pomimo wysokich kosztów początkowych w dłuższej perspektywie możliwe staje się zaoszczędzenie pieniędzy. Utrzymanie tego typu obiektu pochłania relatywnie niewiele środków finansowych. Czas poznać zalety domu energooszczędnego i szereg innych istotnych informacji na jego temat.

Nowoczesny dom energooszczędny HOMEKONCEPT 95

Dom energooszczędny, czyli jaki - najważniejsze informacje

Dom energooszczędny cechuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi w porównaniu z tradycyjnymi budynkami, ma też znikomy wpływ na środowisko. Można mówić o nawet pięciokrotnie mniejszym zużyciu energii do ogrzewania i zasilania sprzętów elektronicznych.

Przyjmuje się, że dom energooszczędny jest piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta. Ma jednospadowy dach, pozbawiony wykuszy i lukarn. Dąży się do tego, aby było jak najmniej miejsc, przez które może uciekać ciepło. Montuje się okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła.

Bardzo ważne jest użycie jak najlepszej jakości materiałów do ocieplania budynku. Im grubsza warstwa izolacji termicznej, tym lepiej. Niezwykle istotne jest także staranne wykonanie wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych. Dokładność to podstawa. W domach energooszczędnych wykorzystuje się jak najwięcej alternatywnych źródeł ciepła i energii. Rozkład pomieszczeń jest prosty i funkcjonalny.

Energooszczędny dom HOMEKONCEPT 90

HOMEKONCEPT 90 - energooszczędny dom parterowy z 4 sypialniami

Co to jest EUco, EP i EK?

W przypadku domów energooszczędnych niezwykle istotne jest, aby spełniał z on wszystkie standardy energetyczne. Do ich ustalenia stosuje się między innymi parametry EUco, EK, EP. Za pomocą EUco można określić, ile zużywa się energii do ogrzewania budynku, jego chłodzenia i wentylacji.

Przyjmuje się, że standard energetyczny domu energooszczędnego wynosi EUco 30 – 70 kwh/m2. Z kolei EK dotyczy wysokości zużywanej energii, za którą trzeba zapłacić. Na parametr ten składają się EUco, energia zużywana na podgrzanie wody przemnożona przez współczynnik sprawności systemu. Z kolei EP odnosi się do energii pozyskiwanej ze źródeł naturalnych. Podsumowując, EUco jest energią użytkową, EP energią końcową, EK energią pierwotną.

przykładowa charakterystyka energetyczna budynku

Przykładowa ocena charakterystyki energetycznej budynku w projekcie HOMEKONCEPT 89

Europa klasyfikuje poziom energooszczędności domów za pomocą normy ISO  - zależność ilości energii potrzebnej do ogrzania 1 m2 budynku w ciągu roku:

  • Budynek o dodatnim bilansie energetycznym – dom plusenergetyczny
  • 0 kWh/(m2x rok) – dom zeroenergetyczny
  • 0-15 kWh/(m2x rok) – dom pasywny
  • 15-30 kWh/(m2x rok) – dom niskoenergetyczny
  • 30-70 kWh/(m2x rok) – dom energooszczędny
  • Powyżej 70 kWh/(m2x rok) – dom poza klasą energooszczędności
HOMEKONCEPT 91 projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu energooszczędnego HOMEKONCEPT 91

Co wpływa na energooszczędność domu?

Na energooszczędność domu wpływa wiele czynników, zaliczyć można do nich architekturę, okna, drzwi, przegrody, usytuowanie domu na działce, instalacje. Kluczowe jest to, aby projekt budowlany budynku był spójny, bo wszystkie składające się na niego elementy oddziałują wzajemnie na siebie.

Bryła domu energooszczędnego powinna być zwarta, aby ograniczyć do minimum powierzchnię przegród zewnętrznych. Istotna jest także orientacja budynku względem stron świata. Duże przeszklenia od strony południowej pozwalają na wykorzystanie energii promieniowania słonecznego, czyli na zyski ciepła. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, czyli grzewczym.

Na energooszczędność domu wpływa również izolacyjność przegród budowlanych. Dobrze ocieplony budynek to podstawa. Konieczne staje się także zredukowanie do minimum mostków cieplnych. W celu zmniejszenia zużycia energii wykorzystuje się nowoczesne instalacje wewnętrzne w postaci kolektorów słonecznych, rekuperatorów, pomp ciepła. Kluczowa staje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, co gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza w domu.

HOMEKONCEPT 89
dom energooszczędny

Wielogabarytowe przeszklenia wspierające dostęp energii w projekcie HOMEKONCEPT 89

Ile kosztuje dom energooszczędny?

Słowo energooszczędność wyzwala w nas chęć stworzenia domu, który nie będzie generował ogromnych kosztów utrzymania. Pierwsze co przychodzi nam na myśl? Oszczędność. Jednak zanim zostanie podjęta decyzja – "budujemy", należy przeanalizować wszelkie koszty związane z budową, a następnie z potencjalnym remontem, który w przypadku wysokojakościowych materiałów może nie należeć do najtańszych.

Wybudowanie domu energooszczędnego wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Na całkowity koszt budowy wpływa oczywiście wiele czynników, przede wszystkim jakość użytych materiałów, charakterystyka budynku, wyposażenie, technologia, ekipa budowlana, projekt. Trzeba uwzględnić koszty związane ze stolarką okienną, oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją.

nowoczeny dom energooszczędny HOMEKONCEPT 88

Efektowny płaski dach w projekcie domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 88

Jakie zalety ma dom energooszczędny?

Liczne zalety domów energooszczędnych sprawiają, że cieszą się one rosnącą popularnością. Są to budynki ekonomiczne, przyjazna dla środowiska naturalnego. Niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat.

Na korzyść domów energooszczędnych przemawia komfort i funkcjonalność. Wykorzystuje się szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy i ułatwienie życia. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przekłada się na całodniowy komfort cieplny i oddychanie świeżym powietrzem przez cały rok. Można liczyć na całodobowe utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach.

Dom energooszczędny - wymagania

Pomimo wielu zalet domy energooszczędne mają też pewne wady, które należy przeanalizować. Największym minusem będą wysokie koszty początkowe. Sporo budżetu pochłania zakup wysokiej jakości materiałów i zainwestowanie w instalacje wspomagające energooszczędność budynku. Trzeba również liczyć się z ograniczeniami odnośnie wyboru kształt budynku i rozkładu pomieszczeń.

Pora na najlepsze przykłady domów energooszczędnych! HOMEKONCEPT 100 - minimalistyczna bryła i nowoczesny design

dom jednorodzinny HOMEKONCEPT 100
nowoczesny dom energooszczędny HOMEKONCEPT 100

Minimalistyczny dom energooszczędny HOMEKONCEPT 100. Ozdobą projektu jest niemal w całości przeszklona elewacja ogrodowa.

Projekt HOMEKONCEPT 100 to dom zaprojektowany na planie prostokąta. Aby zadbać o energooszczędność brak tutaj okapów, które mogłyby umożliwiać przepływ zimnego powietrza do pomieszczeń. Dodatkowo na elewacji ogrodowej mamy duże przeszklenie, które od południa dostarczą maksymalną ilość promieni słonecznych, a co za tym idzie – dużą dawkę ciepła.

Dodatkowo zwróćmy jeszcze uwagę na fakty, których nie widać gołym okiem, czyli ocieplenie. W "setce" zastosowano dwuwarstwowe ściany z pustaka ceramicznego o grubości 25 cm, który wspomaga dodatkowo 20 cm ocieplenia ze styropianu.

HOMEKONCEPT 93 B - brak okapów, rolety i dach dwuspadowy. Czyli wszystko co pozytywnie wpływa na jego energooszczędność

93 B bliźniaczy dom energooszczędny
HOMEKONCEPT 93 B energooszczędny projekt domu

HOMEKONCEPT 93 B - Dom w zabudowie bliźniaczej z poddaszem użytkowym. "Smaczkiem" tego projektu domu jest aranżacja dachu i ścianki kolankowej. Elementy te zostały pokryte blachą na rąbek.

Dom parterowy… a może z poddaszem? Energooszczędność mówi TAK budynkom z poddaszem użytkowym. Projekt HOMEKONCEPT 93 B to dom w zabudowie bliźniaczej z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem. Na pierwszy rzut oka widzimy brak okapów oraz rolety podtynkowe, które dodatkowo utrzymują wyprodukowane ciepło.

Główne zalety podnoszące energooszczędność bryły? Zdecydowanie 2-warstwowe ściany z pustaka ceramicznego ocieplone styropianem o minimalnej grubości 20 cm.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO