Wygodne życie w domu parterowym

Dom parterowy czy z możliwością adaptacji poddasza? A może z poddaszem użytkowym… lub jeszcze lepiej z piętrem? Takie pytania musi sobie zadać każdy kto kiedykolwiek pomyślał o budowie własnego domu. Aby znaleźć odpowiedź i podjąć właściwą decyzję, należy przeanalizować wiele dużych i małych kwestii.

Miejscowy plan, WZ – co to takiego?

Kiedy nasza decyzja jest na TAK i chcemy wybudować nasz wymarzony dom z wielką ekscytacją zaczynamy przeglądać oferty biur projektowych. Jednak aby uniknąć rozczarowania nie tędy droga. Nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować do Urzędu Gminy! Tak, tak do urzędu! Zaczynając myśleć o wyborze projektu powinniśmy rozpocząć od analizy Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunków zabudowy (popularna WZ-ka). Te dokumenty mogą narzucać po pierwsze zasady ładu przestrzennego oraz zagospodarowania terenu, a po drugie konkretne warunki zabudowy na naszej działce. Z tych dokumentów dowiemy się np. o maksymalnej szerokości elewacji, którą może mieć nasz dom, wysokości budynku, ilości kondygnacji czy nawet kąta nachylenia dachu. Aby uzyskać pozwolenie na budowę i bez przeszkód spełnić marzenie o własnym domu z ogródkiem, powinniśmy się do tych przepisów zastosować.

Sprawdzając i analizując te wszystkie parametry pamiętajmy, iż gotowy projekt domu można w dużej mierze dopasować do swoich potrzeb, posiadanej działki i urzędowych wymogów. W ramach współpracy z lokalnym architektem adaptującym możemy w dużym stopniu dostosować się do wielu wytycznych. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie wszystko pasuje – to jeszcze nic straconego!

Wymiar działki, a szerokość elewacji

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wpływającym na wybór projektu jest analiza wymiarów naszej działki lub działki, którą zamierzamy kupić. Istotne jest aby nasz dom został wybudowany zgodnie z Prawem Budowlanym. Dlatego wybierając projekt należy dokładnie sprawdzić wymiary budynku i tym samym minimalne wymiary działki, na której dany dom można wybudować. Taką usługę analizy i wstępnego usytuowania budynku na działce oferuje HOMEKONCEPT.

Moje własne wymagania

Gdy mamy już przenalizowany MPZP, WZ, wiemy jakie wymiary ma nasza działka, możemy przejść do najprzyjemniejszego etapu! Czyli ustalenia własnych potrzeb i preferencji, a co za tym idzie wyboru projektu wymarzonego domu.

Jaki projekt najlepszy dla mojej rodziny?

Najważniejsze pytanie, które musimy sobie zadać to to czego ja jako przyszły mieszkaniec tego domu oczekuję? Ile sypialni jest potrzebnych, aby moja rodzina mogła żyć komfortowo, jaka ilość łazienek będzie odpowiednia, czy potrzebuje spiżarni, a może bardziej zależy mi na pralni lub pomieszczeniu gospodarczym. Co z garażem? Jedno- czy dwustanowiskowy? A strefa dzienna? salon ma być połączony z kuchnią i jadalnią czy może powinny to być osobne pomieszczenia? Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, pamiętajmy też o ekonomicznym aspekcie inwestycji. Ważne jest aby dobrze zaplanować finanse, które jesteśmy w stanie ponieść jako inwestorzy (wraz z przestrzenią, którą zyskujemy, ponosimy większe koszty jako budowy i wyposażenia).

Gdy już znamy odpowiedzi, możemy przejść do wyboru projektu wymarzonego domu.

Wybieramy dom parterowy

Dom musi pasować do charakteru i potrzeb jego mieszkańca. Te parterowe mają wiele niepodważalnych zalet do których należą przede wszystkim umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, brak schodów na piętro, a przede wszystkim bezpośredni dostęp do terenu wokół domu. Mamy też drugą stronę medalu. „Parterówka” zajmuje więcej miejsca na działce w konsekwencji czego, mamy często mniej miejsca na ogród. Wybierając też projekt parterowy, trzeba dokładnie przeanalizować układ funkcjonalny. W domu parterowym trudniej jest oddzielić część dzienną od sypialni. Co może skutkować np. hałasem w sypialni dzieci w trakcie spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

Dom parterowy HOMEKONCEPT w nowoczesnym stylu
Projekt domu parterowego HomeKONCEPT 68.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Wygoda przede wszystkim

W zagospodarowaniu domu parterowego ważny jest każdy centymetr. Taki projekt wymaga dużego nakładu pracy, ale efekt końcowy potrafi zaskoczyć i usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego mieszkańca. Przykładem tak komfortowo zaprojektowanego domu jest HOMEKONCEPT 68. W tym projekcie znajdziemy ponad 40 metrowy salon z kominkiem połączony z jadalnią. Ustawna kuchnia z wielofunkcyjną wyspą i nowoczesną strefą przygotowywania posiłków została także wyposażona w praktyczną spiżarnię.

W części przeznaczonej dla domowników, zaprojektowano pięć wygodnych sypialni. Na szczególną uwagę zasługuje komfortowy apartament dla rodziców z prywatną garderobą i łazienką oraz bezpośrednim wyjściem na taras. Trzy dodatkowe sypialnie, zapewniają optymalne warunki do nauki i wypoczynku. Dodatkowo w części prywatnej domu znajduje się pokój gościnny, mogący również pełnić funkcję gabinetu oraz duża, rodzinna łazienka z wanną i prysznicem.

Wygodna parterówka - rzut funkcjonalny gotowego projektu domu HOMEKONCEPT 68
Projekt domu HomeKONCEPT 68 - układ funkcjonalny pomieszczeń.

Wschody i zachody słońca

Niezwykle ważnym elementem wygodnego mieszkania w domu jednorodzinnym jest odpowiednie doświetlenie wnętrza domu. Doskonałym rozwiązaniem mogą tu być, np.: przeszklone ściany, duże okna, dzięki którym pomieszczenia wewnątrz będą miały długo światło dzienne.

Dom parterowy z dużymi oknami z wyjściem na taras - HOMEKONCEPT 38
Projekt domu HomeKONCEPT 38.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Świetnie poradzono sobie z tym wyzwaniem w projekcie HOMEKONCEPT 38 gdzie każda sypialnia zaprojektowana została z bardzo dużym oknem. Okna te pełnią jeszcze jedną dodatkową funkcję, są jednocześnie wyjściem na taras. Natomiast całą część dzienną oddzielają od ogrodu imponujące przeszklenia, które zapewnią odpowiednio doświetlone wnętrze oraz optycznie je powiększają.

Zachęcamy, aby przed przystąpieniem do kupna projektu, przeanalizować optymalne usytuowanie domu względem stron świata. Chodzi o maksymalne doświetlenie wszystkich pomieszczeń światłem dziennym. Trzymamy się tu podstawowej zasady czyli podążania za słońcem. W praktyce chodzi o to aby pomieszczenia w których przebywamy rano były skierowane w stronę wschodnią, a sypialnie na zachód.

Strefa dzienna – strefa nocna

Dzielenie domu na strefy ma swoje zalety. Doskonale widać to w HOMEKONCEPT 26, gdzie mamy bardzo wyraźny podział na strefę dzienną – dostępną dla gości i strefę prywatną – tylko dla domowników. W tej pierwszej mamy salon z jadalnią, czyli miejsce spotkań rodzinnych i wypoczynku. Natomiast część prywatna, to sypialnie, łazienki, garderoba czy gabinet, w którym można spokojnie opracować lub przeznaczyć go na bawialnię dla dzieci czy domową siłownię.

Piękny dom parterowy HOMEKONCEPT 26 z nowoczesnym salonem - wybór domu dla Twojej rodziny
aranżacja strefy dziennej w projekcie domu HomeKONCEPT 26.

Relaks i wypoczynek w zasięgu ręki

Niewątpliwą wygodą w użytkowaniu domu parterowego jest jego bliskie sąsiedztwo z otoczeniem. Taras to zdecydowany przyjaciel każdego mieszkańca. Ogólnodostępny daje komfort i bliskość natury. Z tarasu dzieli nas tylko jeden krok, by znaleźć się w ogrodzie. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wokół domu daje możliwość zasłonięcia „niechcianych” widoków, które bywają nie do zasłonięcia z poziomu piętra. Dom parterowy ma tu zdecydowaną przewagę. Taras staje się przedłużeniem salonu, oazą wyciszenia, spełnienia i wypoczynku, a wraz z pięknym ogrodem daje dodatkową przestrzeń, z której domownicy korzystają niczym z „letniego mieszkania”.

Taras w ogrodzie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 68
taras z Projektu domu HomeKONCEPT 68.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Budujemy dom parterowy

Wygoda i komfort mieszkania w domu parterowym jest niepodważalna. Bliskość i funkcjonalność każdego z pomieszczeń oraz doskonały węzeł komunikacyjny sprawiają, że mieszka się w nim z przyjemnością. Urokliwe połączenie salonu z tarasem, a tarasu z ogrodem daje poczucie bycia na zasłużonym wypoczynku, a obcowanie z naturą sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy weselsi, pełni życia i chęci do działania.

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.