Uzdatnianie wody w nowym domu – czy warto?

Budowa własnego domu HOMEKONCEPT wymaga zaangażowania i przemyślenia wielu spraw związanych z wybranym projektem. Każdy chce przecież aby wymarzone cztery kąty były idealnie dopasowane do życia rodzinnego i dopracowane w najdrobniejszych detalach, a użytkowanie z domu jak najbardziej komfortowe. Podczas planowania naszej budowy warto więc też zgłębić temat jakości wody.

Czy system uzdatniania wody to wygodna konieczność?

Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy plan na czystą wodę w Twoim HOMEKONCEPT dzięki naszemu partnerowi – firmie Klarsan.

 1. Co musi mieć nowoczesny (ale i komfortowy) dom?
 2. Jak jakość wody wpływa na komfort mieszkania w wymarzonym domu?
 3. Kiedy warto pomyśleć o uzdatnianiu wody?
 4. Co możesz zyskać dzięki uzdatnianiu wody?
 5. Od czego zacząć zapoznanie się z tematem?
 6. Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia do uzdatniania wody?

Nowoczesny, komfortowy dom – co musi mieć?

Budowa domu to wiele kwestii do przemyślenia, które należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku i rozkładu pomieszczeń. Tak duża inwestycja, którą zazwyczaj przewiduje się na długie lata wymaga od nas wyboru najlepszych materiałów oraz zastosowania trwałych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań mających za zadanie ułatwić nam codzienne życie. Wśród takich, o których mówi się najczęściej można wymienić: zdalne sterowanie centralnym ogrzewaniem w domu, oświetleniem, roletami i żaluzjami, alarm antywłamaniowy czy centralny odkurzacz. Warto też zwrócić swoją uwagę na medium, jakim jest woda. To, że płynie i jest potrzebna do wielu czynności domowych wydaje się być oczywiste. Mało kto jednak rozmyśla w ferworze codzienności o tym jak jej jakość potrafi oddziaływać na codzienność, domowe instalacje, a nawet domowy budżet. 🙂

Jak jakość wody wpływa na komfort mieszkania w wymarzonym domu?

Warto wiedzieć, że woda płynąca z naszych kranów nigdy nie jest czystym H2O. Zawiera ona w sobie wiele substancji, które mogą pozytywnie – ale też negatywnie – oddziaływać na stan domowych instalacji. Mogą być to minerały, które wspomagają organizm, ale także substancje nie do końca dobre dla naszego zdrowia (np. azotany, azotyny czy mikroorganizmy).

Zdarza się, że woda nieodpowiedniej jakości bardzo często powoduje kłopoty w domowej instalacji sanitarnej oraz awarie urządzeń mających z nią styczność. Częstym zjawiskiem jest wytrącanie się substancji z zanieczyszczonej wody co doprowadza do spadków wydajności, powstawania warstwy biofilmu czy przedostawania się osadów do wody. Często to właśnie przez jej złą jakość jesteśmy zmuszeni do większych opłat za ogrzewanie, zakupu dodatkowych środków czystości, wydatków związanych z naprawami i wymianą sprzętów.

Jakość wody, a stan domowych instalacji - uzdatnianie wody
Stan domowej instalacji sanitarnej, a jakość wody w Twoim domu.

Ekstremalną sytuacją jest ta, w której smak, zapach i barwa zanieczyszczonej wody są zaburzone do tego stopnia, że użytkownicy rezygnują z wykorzystywania jej do celów spożywczych. Zamieniają taką wodę na butelkowaną, która jest rozwiązaniem znacznie droższym i mniej ekologicznym. Jak się okazuje, przez niewłaściwą jakość wody można wiele stracić.

Kiedy warto pomyśleć o uzdatnianiu wody?

O uzdatnianiu wody warto więc pomyśleć już na etapie projektu domu. Przede wszystkim należy ustalić skąd będziemy pobierać wodę użytkową, jakiej jest jakości i czy będzie wymagała uzdatniania. Następnie warto ustalić jakie urządzenie będzie potrzebne i zaplanować na nie niezbędną przestrzeń. Bardzo istotne jest, aby sprawdzić jakość wody zwłaszcza w przypadku pobierania jej z własnego ujęcia.

Co możesz zyskać dzięki uzdatnianiu wody?

Jakość wody użytkowanej na co dzień w domu powinna być zgodna z normami wyznaczonymi w obowiązującym rozporządzeniu dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Doprowadzenie tej, z której mamy korzystać do właściwego stanu, przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, ale także o wiele większy komfort użytkowania. Jest sprawdzonym i tanim źródłem wody spożywczej i użytkowej, ale oprócz tego:

 • ograniczasz straty ciepła nawet o 20%,
 • nawet o 60% maleje zużycie detergentów i środków czystości,
 • sprzęt AGD mający styczność z wodą jest w doskonałym stanie,
 • nie ma zacieków oraz osadów w kuchni i łazience,
 • woda idealnie sprawdza się do picia i przyrządzania dań, napojów gorących,
 • doskonała jakość wody przekłada się na dobry stan skóry i włosów po kąpieli,
 • wysoka jakość wody przekłada się na skuteczniejsze działanie proszków do prania, miękkie i pachnące tkaniny po praniu,
 • stan instalacji domowych jest wzorowy.

Innymi słowy, dzięki wodzie o odpowiednich parametrach możesz spać spokojnie. Uzdatniona woda przyniesie maksimum zalet, a jej właściwości będą możliwe do wykorzystania w pełni. Nie będzie trzeba obawiać się o stan instalacji, zabezpieczymy też urządzenia AGD. Ponadto dysponowanie własnym źródłem dobrej jakościowo wody spożywczej przekłada się nie tylko na lepszy stan naszego portfela, ale i środowiska. Wykorzystując wodę wysokiej jakości, tworzymy więc wymarzony ekologiczny, ekonomiczny i wygodny dom.

Od czego zacząć?

Jeśli woda ma pochodzić z sieci wodociągowej, można sprawdzić na stronie zakładów parametry związane z jej jakością. Warto zwrócić uwagę na stopień twardości wody. Jeśli woda jest średnio lub bardzo twarda, dobrym wyborem będzie zmiękczacz wody. Dodatkowo można poprawić jej właściwości organoleptyczne z pomocą kolumny węglowej lub filtra kuchennego.

W przypadku wykorzystania własnego ujęcia wody, należy zbadać jej jakość jeszcze przed tym, jak zaczniemy z niej korzystać na dobre. Dzięki temu będzie można przekonać się czy jej użytkowanie jest bezpieczne. W tym wypadku najlepiej jest zacząć od kompleksowej analizy wody – fizykochemicznej oraz mikrobiologicznej. Wyniki dokładnie odzwierciedlają stan faktyczny i wskazują, jakie parametry są do poprawy (o ile taka konieczność wystąpi).

Analizę wody możecie zlecić firmie Klarsan – to prosta i profesjonalna droga do podjęcia tematu jakości wody, której analiza odbywa się w profesjonalnym laboratorium. Kolejnym krokiem jest interpretacja wyników badań oraz wywiad. Na podstawie tych danych dobierane są najlepsze rozwiązania w uzdatnianiu wody do danego gospodarstwa domowego. Dodatkowo opcjonalnie przeprowadzane są testy obciążeniowe na złożach filtracyjnych, dzięki którym dokładnie można dobrać najlepszą metodę uzdatniania oraz złoże filtracyjne. Parametry pracy i wydajność urządzenia są w pełni dostosowywane do potrzeb. Po podjęciu ostatecznej decyzji można przejść do etapu instalacji. Warto pamiętać także o regularnym serwisowaniu w celu zachowania jak najlepszych efektów.

A jakie informacje warto znać przy doborze urządzenia do uzdatniania wody?

 • Wyniki analizy wody,
 • informacje dotyczące zużycia wody w gospodarstwie domowym,
 • ustalić własne oczekiwania względem użytkowanej wody,
 • przemyśleć odpowiednie przygotowane miejsce na instalację.

Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia do uzdatniania wody?

Choć przekroczenia występujące w wodzie mogą być naprawdę różne (podobnie jak parametry pracy, wydajność, ilość i rodzaj złoża filtracyjnego) jest kilka aspektów, na które z całą pewnością warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim warto dowiedzieć się jak najwięcej o produkcie, danych technicznych, pochodzeniu i jakości komponentów, z których został stworzony. Solidnymi propozycjami, które cieszą się sporą popularnością i dobrymi opiniami właścicieli, są urządzenia do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych od polskiej marki Ecoperla. Warto przyjrzeć się bliżej tej ofercie – wszystkie urządzenia są produkowane na terenie Europy z wysokiej klasy komponentów, współtworzonych przy współpracy z najlepszymi z branży uzdatniania wody, jak amerykańska firma Clack.

Czy w Twoim kranie płynie czysta woda?

Upewnij się! Jej jakość przekłada się na wiele aspektów. Wykorzystanie wody o właściwych parametrach z pewnością przyniesie wiele korzyści, na złej można natomiast sporo stracić. Masz dodatkowe pytania? Ekipa ekspertów naszego Partnera – firmy Klarsan – służy swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą, pomagając przy tym dobrać odpowiednie rozwiązanie do Twojego domu.

| Materiał partnera |

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.