Trudny wybór – dom z piętrem czy poddaszem użytkowym?

Domy dwukondygnacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Okazałe i eleganckie – zarówno te z poddaszem użytkowym, jak i piętrowe mają swoje niekwestionowane zalety, ale także nie są wolne od wad. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru projektu, warto poznać czym różnią się oba typy domów, aby wśród bogatej oferty gotowych projektów HOMEKONCEPT wybrać idealne rozwiązanie dla swojej rodziny.

Kiedy zdecydować się na dom dwukondygnacyjny?

Wybór pomiędzy domem parterowym, a dwukondygnacyjnym zazwyczaj jest dość prosty. Zależy on przede wszystkim od możliwości posiadanej przez nas działki i metrażu jaki chcielibyśmy mieć do swojej dyspozycji w przyszłości. Ale wybór domu dwukondygnacyjnego to także nasze osobiste preferencje i chęć spełnienia marzenia o dwupoziomowym apartamencie. 🙂 Jeżeli dysponujemy stosunkowo niewielką parcelą, a chcielibyśmy zbudować dom o dużej powierzchni i bogatym programie funkcjonalnym, z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli zrezygnować z domu parterowego i wybrać dwukondygnacyjny. Dużo trudniejszy wybór będzie natomiast pomiędzy domem z poddaszem użytkowym, a piętrowym. Oba typy budynków zakładają podobną funkcjonalność, a jednak różnią się między sobą.

Analiza Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy

Analizę tego, jaki dom możesz zbudować na własnej działce trzeba zacząć od sprawdzenia zapisów Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku – wytycznych zawartych w Warunkach Zabudowy dla naszej działki. Dokumenty te określają najważniejsze parametry przyszłego domu m.in.: liczbę kondygnacji, maksymalną wysokość budynku, czy kąt nachylenia połaci dachowej. Po analizie może okazać się, że przepisy obowiązujące na danym terenie zdecydowanie zawężają nam wybór.

Oryginalna willa z piętrem i garażem dwustanowiskowym – gotowy projekt HomeKONCEPT 64 ze spadzistym dachem
Nowoczesny dom w stylu willowym HOMEKONCEPT 64.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Oprócz wymogów formalnych trzeba także dostosować typ domu do lokalizacji działki i najbliższego otoczenia. Budynek z poddaszem użytkowym będzie dobrze komponował się w naturalnym krajobrazie wiejskim, w otoczeniu domów z dachami spadzistymi. Piętrowy, pokryty stropodachem lub dachem czterospadowym o niewielkim spadku i często minimalistycznej, nowoczesnej linii lepiej wypadnie w kontekście miejskich i podmiejskich osiedli willowych.

Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym – gotowy projekt HOMEKONCEPT 66 z naturalną elewacją
Dom z poddaszem użytkowym i spadzistym dachem HOMEKONCEPT 66.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Domy z płaskimi dachami są bardzo atrakcyjne i funkcjonalne, dlatego cieszy fakt, że coraz więcej urzędów gminy aktualizując plany miejscowe dopuszcza możliwość ich budowy. Doskonale wyglądają w prostej stylistyce, z elewacjami wykonanymi naturalnych materiałów i dużymi przeszkleniami – tak jak w projekcie HOMEKONCEPT 74.

Nowoczesna willa z piętrem i garażem dwustanowiskowym – gotowy projekt HomeKONCEPT 64 z dużymi przeszkleniami
Minimalistyczny dom piętrowy z płaskim dachem HomeKONCEPT 74.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dzięki kompaktowej bryle i małej powierzchni dachu, domy z płaskim dachem cechują się minimalnymi stratami ciepła i dużą odpornością na coraz częściej występujące w naszym klimacie silne, porywiste wiatry. Niestety wymagają jednak większej pielęgnacji w okresie zimowym, ponieważ są bardziej narażone na zaleganie śniegu. Oczywiście konstrukcja budynku uwzględnia ciężar śniegu na dachu, jednak ostrożność, zdrowy rozsądek oraz prawo budowlane nakazują ich systematyczne odśnieżanie. Warto także pamiętać, że stropodach jest płaski tylko z nazwy, a w rzeczywistości jest budowany z niewielkim, kilkustopniowym spadkiem. Dzięki temu woda deszczowa nie zalega na jego połaci, tylko jest skutecznie odprowadzana rurami spustowymi na zewnątrz budynku. Nowoczesna technologia i materiały aktualnie wykorzystywane do budowy stropodachów, przy prawidłowym ich montażu, nie będą niosły ryzyka nieszczelności i ewentualnych zawilgoceń.

Ukośne połacie dachowe są już od stuleci stosowane w budownictwie jednorodzinnym i kojarzą się nam z tradycyjną architekturą. Od kilku lat wykorzystywane są jednak także w domach o nowoczesnej stylistyce, z odmienioną kolorystyką pokryć dachowych. Zamiast dachówek w ceglanych barwach i odcieniach czerwieni, królują modne szarości, brąz oraz czerń. Nowoczesny dom można teraz pokryć nie tylko dachówką ceramiczną lub cementową, ale także: szlachetną blachą układaną na rąbek stojący, nowoczesną blachodachówką lub łupkiem kamiennym.

Dzięki umiejętnie zaprojektowanym detalom architektonicznym i dodatkom takim jak prostokątne lukarny czy też okna kolankowe, dachy spadziste zyskują jeszcze bardziej współczesnego rysu. Duże przeszklenia wkomponowane w połać lub montowane w lukarnach doskonale doświetlają wnętrza górnej kondygnacji. Dachy spadziste stosowane są również w willach piętrowych. Mogą jednak przypominać stropodach dzięki częściowemu lub całkowitemu zasłonięciu dachu przez specjalnie zaprojektowane elementy konstrukcyjne np. ozdobne belkowanie. Wybierając dach skośny trzeba pamiętać, że komfort życia w pomieszczeniach znajdujących się pod dachem zależy od kąta nachylenia połaci. Im większy, tym wnętrza będą bardziej funkcjonalne i wygodne.

Nowoczesny dom z prostokątnymi lukarnami i elewacją z łupka kamiennego – gotowy projekt HomeKONCEPT 13 EN z poddaszem użytkowym
Nowoczesny dom HOMEKONCEPT 13 EN z prostokątnymi lukarnami.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dachy spadziste mogą przybierać różne kształty. Najczęściej buduje się dachy dwu- lub wielospadowe albo kopertowe. Te ostatnie wyglądają bardzo atrakcyjnie i z pewnością doskonale nadają się do pokrycia domów nowoczesnych. Dzięki masywniejszej i sztywniejszej konstrukcji więźby dachowej są też bardziej wytrzymałe i bezpieczniejsze niż dachy dwuspadowe.

Nowoczesny dom z dachem kopertowym – gotowy projekt HomeKONCEPT HomeKONCEPT 26 wariant 10 ze strychem przygotowanym do adaptacji
Nowoczesny dom z dachem kopertowym HomeKONCEPT 26 wariant 10.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Funkcjonalność w domu piętrowym

To właśnie we wnętrzach najbardziej widać różnice między domami z poddaszem użytkowym, a piętrowymi. Wszystkie pokoje w domach piętrowych mają jednakową wysokość, dzięki czemu można je łatwo zagospodarować. Są bardziej przestronne i reprezentacyjne w stosunku do tych na poddaszach. Nie mają też ścianek kolankowych, które ograniczają możliwość wstawienia wysokich mebli. Zamiast okien dachowych montuje się okna elewacyjne, które zapewniają widok na ogród i najbliższą okolicę. Dzięki większej powierzchni przeszkleń wnętrza górnej kondygnacji będą zawsze doskonale doświetlone.

Nowoczesny dom willowy z dachem kopertowym – gotowy projekt HomeKONCEPT 60 z dużymi przeszkleniami i basenem
Nowoczesna willa z dwukondygnacyjnym przeszkleniem HomeKONCEPT 60.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Jeżeli zdecydujemy się na dom, którego powierzchnia dolnej kondygnacji będzie większa niż górnej, to nad częścią parteru możemy urządzić atrakcyjny, dodatkowy taras, na którym z przyjemnością będziemy mogli odpocząć w czasie słonecznej pogody.

Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym – gotowy projekt HomeKONCEPT HomeKONCEPT 01 EN z tarasem i spadzistym dachem
Widok na taras zaaranżowany na dachu garażu domu HomeKONCEPT 01 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Zaletą budynków piętrowych o zbliżonych wielkościach każdej kondygnacji jest możliwość urządzenia dwóch osobnych mieszkań na każdej z nich. Mogą one być przydatne w sytuacji, kiedy dziecko założy własną rodzinę i zdecyduje się pozostać z rodzicami. Nie każdy dom piętrowy jednak do tego się nadaje. Musi mieć klatkę schodową zlokalizowaną blisko wejścia, aby mieszkańcy obu części domu mogli zachować prywatność.

Klimatyczne skosy na poddaszu

Czasy w których przestrzeń na poddaszu była niezagospodarowana definitywnie odeszła w niepamięć. We współczesnych domach jednorodzinnych powierzchnia pod skosami jest wykorzystywana do urządzenia pełnej uroku, komfortowej strefy nocnej.

Minimalistyczna sypialnia w gotowym projekcie domu HomeKONCEPT 02 G2 EN wariant 1 – dom ze skosami czy pełnym piętrem
Aranżacja klimatycznej sypialni ze skosem z projektu HomeKONCEPT 02 G2 EN wariant 1.

Domy z poddaszem użytkowym mają mniejszą powierzchnię użytkową niż ich piętrowe odpowiedniki o takiej samej powierzchni zabudowy. Cieszą się jednak olbrzymim powodzeniem wśród inwestorów, przede wszystkim właśnie za sprawą skosów, nadających pomieszczeniom specyficznego klimatu.

Na wielkość pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność wpływa oczywiście kształt dachu. Dlatego warto pamiętać, że największą przestrzeń zapewnia dach dwuspadowy, którego skosy usytuowane są jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków budynku. Pod dachem czterospadowym i wielopołaciowym wszystkie ściany zewnętrzne mają skosy. Popularność zyskują również okna kolankowe, które dbają o większy dopływ naturalnego światła słonecznego do pomieszczeń i zapewniają widok nie tylko na niebo, jak w przypadku okien dachowych, ale również na najbliższą okolicę.

Nowoczesne domy dwukondygnacyjne są w dzisiejszych czasach synonimem elegancji i luksusu w minimalistycznym wydaniu. Piękna stylistyka elewacji, bogactwo rozwiązań architektonicznych oraz wyjątkowe aranżacje wnętrz to atuty kolekcji projektów domów HOMEKONCEPT.

Nasi Doradcy chętnie pomogą Ci znaleźć projekt spełniający wszystkie wymagania Twojej rodziny – skorzystaj z formularza doboru projektu i znajdź swój HOMEKONCEPT.

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.