Technologie budowy - budownictwo tradycyjne

Tradycyjne technologie budowy domu wciąż są tymi najbardziej popularnymi i uznawanymi wśród inwestorów indywidualnych. Cenią je osoby lubiące trwałość, solidność i sprawdzone rozwiązania. Ale również cenią je Ci inwestorzy, którzy część prac chcą wykonać własnymi siłami tzw. metodą gospodarczą.

W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci temat budownictwa tradycyjnego i sprawdzimy czy klasyczne rozwiązania to nadal podstawa, czy może warto pokusić się o kapkę nowoczesnego podejścia. Zaczynamy!

Zalety budownictwa tradycyjnego

Podstawową zaletą budownictwa tradycyjnego jest właśnie... TRADYCJA! Tradycja, która występuje jako sprawdzone rozwiązania i dobra znajomość technologii zarówno wśród doświadczonych wykonawców, ale też przez laików, którzy na potrzeby budowy własnego domu zaczęli zaznajamiać się z jej tajnikami. W budownictwie tradycyjnym nie ma specjalnych wymagań sprzętowych i konieczności zatrudniania pracowników wykwalifikowanych do ściśle określonych zadań. Dlatego też by choć trochę ułatwić inwestorowi wymagający proces jakim jest budowa, większość gotowych projektów domów przewiduje tradycyjne rozwiązania.

Warto tu wspomnieć, że w ostatnim czasie coraz bardziej powszechne staje się budownictwo tradycyjne udoskonalone. Rozwój, za którym idzie unowocześnienie materiałów i technologii budowlanych pozwala na uzyskanie lepszych parametrów lub skrócenie czasu wykonywania robót. A jak wiemy – czas to pieniądz, szczególnie na budowie! :) Do tego dochodzi łatwiejszy dostęp do sprzętu, który zdecydowanie ułatwia pracę i pozytywnie wpływa na jej jakość. Dlatego też w obecnych czasach, bardzo często jest tak, że takie udoskonalenie staje się nowym standardem budownictwa tradycyjnego – jego odświeżoną odsłoną.

https://homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-02-en
Projekt domu HOMEKONCEPT 02 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Czym charakteryzuje się budownictwo tradycyjne?

Omówmy je na przykładzie domu jednorodzinnego.

Zaczynając od fundamentów, jeśli warunki gruntowe na to pozwalają, najczęściej wybierane są żelbetowe ławy i stopy fundamentowe z betonowymi lub żelbetowymi ścianami wylewanymi na mokro. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością głównie przez łatwy dostęp do surowców oraz małe wymagania sprzętowe. Stal i beton są ogólnodostępne, a w ekstremalnych przypadkach mieszankę betonową bez problemu można przygotować na budowie. Popularnym rozwiązaniem są również ściany fundamentowe murowane z bloczków lub pustaków betonowych. Ich wybór znacznie przyspieszy roboty budowlane, ponieważ takie ściany nie wymagają szalowania.

Tradycyjne ściany nośne budynku kojarzą się jednoznacznie ze ścianami murowanymi. Do ich wymurowania najczęściej wybierane są pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego lub silikaty. Za takim wyborem przemawia najczęściej brak specjalistycznych wymagań sprzętowych. Pustaki i bloczki mają wymiary dostosowane do ręcznego montażu, a ich spore wymiary (w porównaniu z cegłą) pozwalają na sprawne wznoszenie muru.

Stropy, podciągi, nadproża to elementy wykonane najczęściej z żelbetu. Podobnie jak przy fundamentach, za ich wyborem przemawia ogólna dostępność, możliwość wykonania z nich skomplikowanych kształtów oraz duża rozpiętość. Większość prac wykonywana jest ręcznie, choć prawidłowe wykonanie zbrojenia stropu wymaga oczywiście wiedzy i doświadczenia. Najtrudniejszy element logistyczny to zapewnienie dojazdu betonowozów na budowę i wbudowanie betonu na czas. Wykonanie stropu monolitycznego to czasochłonne i pracochłonne zadanie. Wymaga szalowania i stemplowania, a po zabetonowaniu wymaga pielęgnacji i generuje przerwę technologiczną. Dlatego elementy żelbetowe w budownictwie jednorodzinnym chętnie zamieniane są na rozwiązania alternatywne. Przykładem są tutaj nadproża prefabrykowane, które można określić już jako standardowe rozwiązanie w budownictwie tradycyjnym.

Tradycyjna konstrukcja dachu to więźba dachowa, która składa się z drewnianych elementów o różnych przekrojach, łączonych ze sobą na miejscu budowy. Jej rodzaj zależy od wielkości i rozpiętości dachu oraz warunków klimatycznych. Więźba dachowa stanowi podstawę dla pokrycia dachowego – wisienki na torcie – które nie tylko wieńczy budynek, ale chroni go również przed działaniem czynników atmosferycznych.

Podsumowując...

Budownictwo tradycyjne zawsze znajdowało i będzie znajdowało swoich zwolenników. To fakt! Jednak dążenie do udoskonaleń, szukanie lepszych rozwiązań czy technologii przyspieszających oraz ułatwiających pracę ma pozytywny wpływ na rozwój sztuki budowlanej. W każdej dziedzinie dążymy przecież do doskonałości, a mieszanka tradycyjnego podejścia i nowoczesnych rozwiązań może być właśnie kluczem, który otworzy nam do niej drzwi. Dosłownie i w przenośni. :)

Kontakt z doradcą projektowym HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie