Słońce w Twoim domu. Jak ustawić dom na działce?

Jedną z najbardziej istotnych decyzji, jaką musi podjąć inwestor jest prawidłowe usytuowanie domu na działce względem stron świata. Ważna jest przede wszystkim prawidłowa lokalizacja części dziennej, która przez większą część dnia powinna być bardzo dobrze nasłoneczniona. Jak prawidłowo dobrać projekt domu do działki z wjazdem od północy, a jak do działki z południową ekspozycją?

Najkorzystniejsza działka z wjazdem od północy

Aby mieszkańcy domu mogli czuć się komfortowo, wszystkie pomieszczenia powinny być optymalnie nasłonecznione. Pozwoli to utrzymać właściwą temperaturę w budynku przez cały rok. Najbardziej korzystna działka ma wjazd od północy. W budynku na taką działkę strefę dzienną, a więc jadalnię i salon lokalizuje się od południowego zachodu, tak aby wykorzystać naturalną energię słoneczną, która ogrzeje i odpowiednio doświetli pomieszczenia. Natomiast łazienka, kuchnia, garaż, klatka schodowa czy pomieszczenia gospodarcze mogą znajdować się od północy lub północnego zachodu, w zacienionej nie wymagającej zbytniego doświetlenia części domu.

Nowoczesny dom HOMEKONCEPT 39
Projekt nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 39.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Atutem takiego rozwiązania jest również odizolowanie salonu i przylegającego do niego tarasu od hałasu dobiegającego z ulicy, co ma wpływ na podniesienie komfortu życia mieszkańców.

Działka z wjazdem od południa

Pod względem wizualnym domy na działki z wjazdem od południa, nie różnią się od tych przeznaczonych na działki północne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na układ funkcjonalny takiego domu, który musi być dostosowany do południowej lokalizacji. Jedną z najbardziej istotnych różnic jest zmiana usytuowania salonu, który musi znajdować się obok wejścia do budynku, tak aby docierało do niego jak najwięcej naturalnego światła słonecznego.

Taras wypoczynkowy przy takim usytuowaniu jest zlokalizowany przed domem lub na jego bocznej, nasłonecznionej stronie.

Taras w projekcie HOMEKONCEPT 51
Taras projektu domu HOMEKONCEPT 51.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

W przypadku działki południowej ważna jest nie tylko jej szerokość, ale również głębokość. Dlatego warto oddalić dom jak najdalej od drogi i urządzić w części frontowej reprezentacyjny ogród, który będzie stanowił strefę buforową oddzielającą dom od ulicznych hałasów. Poza tym, położenie domu w głębi działki sprawia, że dom zyska na atrakcyjności. W sytuacji, gdy działka nie jest wystarczająco głęboka, rozwiązaniem może być posadzenie żywopłotu lub wysokich krzewów. Pozwoli to chociaż częściowo odizolować dom od zgiełku ulicznego. W HOMEKONCEPT znajdziesz specjalne projekty, dedykowane działkom z wjazdem od południa, które pod względem wizualnym i funkcjonalnym nie odbiegają od innych domów z oferty. Sprawdź projekty domów na wąską działkę. Warto pamiętać, że istnieje także możliwość adaptacji wybranych projektów dostosowanych do działek z wjazdem od północy – zamieniając miejscami kuchnię z salonem.

Prawidłowe zagospodarowanie działki

Planując usytuowanie domu, należy przemyśleć aranżację całej powierzchni działki, a więc lokalizację ogrodu, tarasu, ewentualnie garażu wolnostojącego, pomieszczenia gospodarczego oraz alejek, podjazdów czy wiaty śmietnikowej. Prawidłowe zagospodarowanie terenu wpływa na wygląd całej nieruchomości. Dobierając projekt gotowy do działki trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy budynkiem a granicami działki. Standardowo wynosi ona 4 m, gdy ściana ma otwory okienne lub drzwiowe, a 3 m, gdy nie posiada okien bądź drzwi.

Zagospodarowanie działki pod HOMEONCEPT 59
Zagospodarowanie działki dla projektu domu HOMEKONCEPT 59.

Odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata oraz jej optymalne zagospodarowanie wpływa na komfort życia mieszkańców. Przy wyborze projektu, warto skorzystać z pomocy doradców projektowych HOMEKONCEPT, którzy pomogą dobrać projekt do specyfiki działki oraz Warunków Zabudowy lub zapisów Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Gotowy projekt domu dla Twojej rodziny - HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO