Roleta z funkcją żaluzji czy roleta fasadowa?

Jeśli masz już wymarzony projekt domu HOMEKONCEPT z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak w przyszłości zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi i zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz mienia. Warto już na wstępnym etapie zapoznać się z różnicami pomiędzy żaluzjami, roletami zewnętrznymi (inaczej fasadowymi) oraz dostępnymi od jakiegoś czasu na rynku polskim roletami z funkcją żaluzji. Poza wieloma korzyściami z ich zastosowania, rolety tego typu pracować mogą w oparciu o silnik solarny, co jest ukłonem w stronę ekologii.

Roleta z funkcją żaluzji czy roleta fasadowa? Jedna decyzja, a korzyści na lata

Już na etapie poszukiwania gotowego projektu domu, zależy nam na tym, by był on funkcjonalny w każdym wymiarze, wygodny, gwarantował poczucie bezpieczeństwa, a przy tym (co istotne coraz częściej) był ekologiczny. W tym artykule zajmiemy się produktami, którym warto poświęcić już na etapie planowania nieco więcej uwagi, gdyż dobrze przemyślany wybór będzie rzutował na nasz komfort przez kolejne lata.

Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna, jednak czy kupić rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy może jednak zdecydować się na coraz popularniejsze rolety z funkcją żaluzji? Nie wskażemy tu konkretnie na jeden z tych produktów. W tym artykule opiszemy natomiast różnice między nimi oraz dostarczymy wiedzy, która pomoże wybrać optymalne rozwiązanie do każdego nowopowstającego domu. Warto pamiętać, że ukrywając kasety rolet w ociepleniu budynku, podejmujemy praktycznie nieodwołalną decyzję, bo ewentualna wymiana rolet w przyszłości mogłaby wiązać się z naruszeniem elewacji.

W tym wpisie poruszamy następujące kwestie:

  1. Co to jest roleta fasadowa i jakie są zalety tego rozwiązania?
  2. Co to jest i jak działa roleta z funkcją żaluzji Bubendorff?
  3. Różnice pomiędzy roletami z funkcją żaluzji, a żaluzjami fasadowymi.
  4. Co wybrać do swojego domu HOMEKONCEPT – rolety tradycyjne czy rolety z funkcją żaluzji?
  5. Działanie napędu solarnego.

Co to jest i jak działa roleta fasadowa?

Zalety „tradycyjnej” rolety zewnętrznej nazywanej roletą antywłamaniową

Roleta fasadowa zwana też roletą zewnętrzną to coraz powszechniej używane w domach rozwiązanie, którego zasada działania i konstrukcja są dość proste (można by powiedzieć „zero-jedynkowe”). Gdy roleta jest zwinięta to – maksymalnie upraszczając – tak, jakby jej nie było. Gdy jest rozwinięta – przysłania okno na całej jego powierzchni „chroniąc” pomieszczenie przed promieniami słońca i światłem z zewnątrz, jak również wzrokiem sąsiadów czy niektórych przechodniów. Teoretycznie można też opuścić roletę np. „do połowy”. Światło jednak będzie wtedy padało jedynie na podłogę, a domownicy nie będą widzieli tego, co jest na wysokości ich wzroku tuż za oknem.

Konstrukcja lameli takiej rolety co prawda zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń latem i ociepla budynek zimą, jednak nie bez znaczenia jest tutaj brak dostępu do światła dziennego.

Głównym powodem, dla którego najczęściej montowane są standardowe rolety zewnętrzne jest izolacja termiczna, bezpieczeństwo, ale też bardzo często – brak zorientowania w coraz to nowszych możliwościach.

Co to jest i jak działa roleta z funkcją żaluzji Bubendorff?

Dla uporządkowania zacznijmy od konstrukcji standardowej żaluzji. To swego rodzaju kurtyna wykonana z aluminiowych listew połączonych stalową linką. Niezależnie od tego, czy jest ona montowana na zewnątrz czy wewnątrz domu, jej lamele mają dwie cechy. Po pierwsze możemy zmieniać kąt ich nachylenia, regulując w ten sposób dostęp do światła z zewnątrz. Umożliwiają to właśnie ruchome pióra. Po drugie żaluzje mogą być częściowo lub w całości zwijane i rozwijane – na całej powierzchni lub tylko na części okna.

Roleta z funkcją żaluzji firmy Bubendorff z obiema tymi zaletami łączy też funkcję solidnej rolety z blokadą antywłamaniową. Aluminiowy pancerz tej rolety przesuwa się w prowadnicach. Jej wzmocnione panele wypełnione są pianką termoizolacyjną, więc oprócz zwiększonej wytrzymałości posiadają też szereg właściwości termicznych istotnych o każdej porze roku. Mechanizm działania takich inteligentnych rolet pozwala poniekąd ograniczać koszty ogrzewania/klimatyzowania naszego domu. To samo dotyczy też nasłoneczniania wnętrz pod nieobecność domowników (rolety takie posiadają wbudowane czujniki nasłonecznienia, które mogą automatycznie zamknąć rolety, aby pomieszczenia się nie przegrzewały).

Inteligentne Rolety Bubendorff w wersji solarnej mogą automatycznie zamykać się bądź otwierać reagując odpowiednio na zmieniające się warunki atmosferyczne – także pod nieobecność domowników. Co więcej, gdy nikogo nie ma w domu, blokada antywłamaniowa stanowi skuteczną barierę dla nieproszonych gości. Nie ma przy tym znaczenia czy okna w domu są otwarte oraz w jakiej pozycji zostawiliśmy lamele, gdyż całość – z blokadą antywłamaniową – stanowi dla włamywaczy dodatkową przeszkodę.

Dzięki temu, że pióra rolety są ruchome, domownicy mogą widzieć co dzieje się na zewnątrz, a zarazem nie muszą być widoczni z zewnątrz. Równa się to ze skuteczną ochroną nie tylko mienia, ale i jakże ważnej prywatności.

Rolety w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT – nowoczesny rozwiązanie marki Bubendorff
Rolety Bubendorff z funkcją żaluzji –
wyjątkowe rozwiązanie do Twojego HomeKONCEPT.

Rolety z funkcją żaluzji i powszechnie stosowane żaluzje fasadowe – kluczowe różnice

Przyglądając się fasadom domów w Polsce łatwo zauważyć, że prawdopodobnie najczęściej wybierane są rolety zewnętrzne z funkcją antywłamaniową. Coraz częściej napotkać też można żaluzje fasadowe. Porównajmy więc także i je z roletami z funkcją żaluzji marki Bubendorff, które łączą tak naprawdę oba te rozwiązania. Różnice wypunktowano na poniższej grafice.

Rolety w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT – różnice pomiędzy roletą z funkcją żaluzji, a żaluzją fasadową.
Roleta z funkcją żaluzji versus żaluzja fasadowa – różnice.

Już z samej konstrukcji ruchomych lameli rolet Bubendorff wynikają olbrzymie korzyści dla ich trwałości, wytrzymałości, wygody (mycie karcherem) i bezpieczeństwa domowników. W odróżnieniu od żaluzji fasadowych, to sztywna, odporna na bardzo silne wiatry konstrukcja, doskonale izoluje pomieszczenie przez cały rok i dodatkowo wycisza wnętrza. Jeśli dodamy do tego zasilanie hybrydowe lub solarne (obydwa napędy gwarantują działanie rolety bez prądu), uzyskamy produkt, którego zakup warto rozważyć i w miarę możliwości wkalkulować w koszt budowy domu „z góry” lub uwzględnić w późniejszych kosztach jego wykończenia czy też modernizacji. Tym bardziej, że rolety, szczególnie te montowane podtynkowo, to zazwyczaj inwestycja niemal na całe życie budynku.

Co jest lepsze? Rolety tradycyjne czy rolety z funkcją żaluzji?

Niewątpliwą zaletą rolet zewnętrznych w porównaniu z bardziej zaawansowanymi roletami z funkcją żaluzji jest ich cena. Nie każde okno wymaga rolety z regulacją dopływu światła. W każdym domu są pomieszczenia, z których korzystamy w ściśle określonych porach, sytuacjach (np. sypialnie) lub niezbyt często czy długo (pralnia, łazienka, garaż itp.). A tu z powodzeniem zastosować można klasyczne rolety Bubendorff – bez funkcji żaluzji. Najbardziej funkcjonalny model rolet z ruchomymi lamelami warto z pewnością zastosować w pomieszczeniach, w których potrzebujemy naturalnego światła w ciągu dnia (np. salon, kuchnia, jadalnia czy pokoje dzieci).

Przemyślane dobranie odpowiednich rolet do odpowiednich pomieszczeń oznacza redukcję kosztów o kilkadziesiąt procent. Więc pytanie o to, co jest lepsze należałoby przeformułować na inne – ile zaplanować do naszego domu rolet z klasycznym pancerzem, a ile rolet z funkcją żaluzji tak, by oszczędności były maksymalnie wysokie? Taką kalkulację pomogą Państwu wyliczyć specjaliści z Bubendorff.

Co ważne, decydując się na zakup od tego producenta po pierwsze będziemy mieć jednolite rolety, które pod względem wyglądu reprezentują ten sam design, bardzo wysoką jakość potwierdzoną aż 7-letnią gwarancją, a dodatkowo – są zarządzane z poziomu tego samego urządzenia (z aplikacji w smartfonie, tablecie czy za pomocą pilota).

Różnicę wizualną pomiędzy obydwoma typami rolet (która w praktyce jest bardzo subtelna) obrazuje poniższa grafika.

Rolety w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT – różnice pomiędzy roletą tradycyjną, a roletą z funkcją żaluzji
Roleta tradycyjna czy roleta z funkcją żaluzji – subtelne różnice.

Napęd solarny – co to jest i jak działa?

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest napęd solarny, cieszący się lawinowo rosnącym zainteresowaniem w ostatnich latach. Rolety zewnętrzne Bubendorff posiadają niezależne panele solarne wbudowane w kasetę lub montowane na elewacji w wersji podtynkowej. Nie jest do tego potrzebna żadna osobna instalacja, a ich montaż jest bezinwazyjny.

Energię słoneczną w ciągu dnia pobiera niewielkie i bardzo wydajne ogniwo fotowoltaiczne, a następnie zamienia ją na energię elektryczną kumulowaną w akumulatorach umieszczonych w silniku. Co bardzo istotne, ogniwo fotowoltaiczne potrzebuje jedynie światła, a nie bezpośrednich promieni słońca, żeby sprawnie działać. Dzięki temu możemy korzystać z systemu rolet solarnych bez ograniczeń, o każdej porze dnia i nocy, przez cały rok. Na podobnej zasadzie działa powszechnie stosowany kalkulator solarny. Niepotrzebnie więc martwią się Ci, którzy myślą, że roleta nie zadziała w razie odcięcia dopływu prądu do domu czy pochmurnej pogody, a rolet nie da się podnieść czy opuścić. Napęd solarny zadziała po prostu zawsze. Żywotność baterii Bubendorff obliczona jest średnio na 7-10 lat, a potem wystarczy je wymienić.

Poza oszczędnościami i hołdowaniu postawom ekologicznym rozwiązuje to problem okablowania (więc i kucia ścian w przypadku domów już wybudowanych), które jest zbędne. To, co pozytywnie zaskakuje to fakt, że napęd solarny nie podnosi ceny rolety, więc za to udogodnienie nie trzeba płacić „extra”. Jako ciekawostkę dodajmy, że napędy solarne wybierane są z chęcią do rolet na jachtach, łodziach, czy na statkach. Oczywiście na morzu do najbliższej elektrowni są setki czy tysiące kilometrów, jednak mechanizm jest samowystarczalny. Ułatwia to też pracę projektantom, którzy wybierać mogą spośród rolet natynkowych i w wersji do zabudowy.

Rolety z funkcją żaluzji do Twojego HomeKONCEPT

Wiemy jak ważna jest estetyka wykończenia Twojego domu HOMEKONCEPT. Na efekt finalny składa się wiele elementów, których idealne zgranie stanowi klucz do wymarzonego miejsca. Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom połączyliśmy siły z firmą Bubendorff, której produkt daje gwarancję najwyższej jakości i unikalnej funkcjonalności.

Zainteresowało Cię wyjątkowe rozwiązanie naszego Partnera jakim są rolety solarne z funkcją żaluzji?

Zainspiruj się nowoczesnością i sprawdź aktualną ofertę Bubendorff na stronie www.inteligentne-rolety.pl <<<

| Materiał partnera |

Skontaktuj się z doradcą HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO