Projekt domu z piwnicą

W dzisiejszych czasach coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domów bez pownicy. Niekiedy w grę wchodzą regulacje prawne, a w wielu sytuacjach - chodzi po prostu o ograniczenie kosztów lub o to, że mamy wąską działkę. Jednak czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest korzystniejsze dla użytkownika domu? Jednak coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potencjał, jaki drzemie w przestrzeni podziemnej. Projekt domu z piwnicą staje się coraz popularniejszy, ponieważ oferuje wiele korzyści i możliwości. W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego warto przy budowie domu rozważyć budowę piwnicą i jak wykorzystać tę przestrzeń.

Dom jednorodzinny homekoncept 100 wariant 01 - widok na taras i meble ogrodowe.

Decydując się na budowę domu z piwnicą należy sprawdzić z kierownikiem budowy skuteczność systemu wentylacji budynku.

Budowa piwnicy - dlaczego coraz częściej rezygnuje się z takiego rozwiązania?

Jedną z największych zalet domu z piwnicą lub z częściowym podpiwniczeniem jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Piwnica może być doskonałym miejscem do przechowywania rzeczy sezonowych, takich jak sprzęt ogrodowy, dekoracje świąteczne czy meble ogrodowe. Można również wykorzystać piwnicę jako pralnię, suszarnię lub pomieszczenie gospodarcze, w którym przechowuje się zapasy żywności czy napoje. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać powierzchnię domu i utrzymać porządek w pozostałej części budynku.

Dawniej trudno było znaleźć dom bez piwnicy. Budowanie domu było równoznaczne w tym, że aranżowało się w piwnicy pomieszczenia gospodarcze. Podpiwniczało się większość zabudowań, bowiem nasze mamy, babcie czy prababcie bardzo często wykorzystywały tę powierzchnię do przechowywania przetworów, zapasów jedzenia i wielu innych rzeczy. Posiadanie domu z piwnicą dawało możliwości zagospodarowania dodatkowych półek i regałów do przechowywania. Dziś jednak zdecydowanie mniej osób regularnie przygotowuje duże ilości dżemów, kompotów czy kiszonych warzyw, a co za tym idzie - nie potrzebujemy tak dużej powierzchni do przechowywania.

Brak wyraźnej potrzeby posiadania podpiwniczenia sprawił, że projekty domów z piwnicą stały się mniej popularne, a rozwiązaniem zdecydowanie częściej wykorzystywanym stały się domy bez piwnicy. Z punktu widzenia inwestora taka opcja jest tańsza np. z uwagi na mniejszą ilość materiałów wykorzystywanych w procesie budowy. Inwestorzy, którzy chcą zrezygnować z niektórych kosztów budowy domu często właśnie rezygnują z piwnicy. Coraz częściej deweloperzy i prywatni inwestorzy decydują się i realizują projekty domów bez piwnicy lub projekty domów, które mają częściowe podpiwniczenie.

Warto przy tym pamiętać, że ograniczenie kosztów to nie jedyny aspekt, który jest brany pod uwagę podczas budowy domu bez piwnicy. Inwestorzy upatrują w tym szansy na szybsze zakończenie budowy domu i tym samym możliwość szybszej przeprowadzki i zamieszkania w wymarzonym domu.

Jednak czy to rozwiązanie zawsze jest korzystne?

Kiedy warto zdecydować się na dom z piwnicą?

Z punktu widzenia inwestora oczywiście projekty domów bez piwnicy są finansowo korzystnym rozwiązaniem. Jednak wybór projektu domu bez piwnicy znacząco wpływa na funkcjonalność domu.

Jeśli bowiem powierzchnia działki jest niewielka, rezygnując z podpiwniczenia traci się także możliwość pełnego wykorzystania potencjału posiadanego gruntu. Jest to bowiem co najmniej kilkadziesiąt metrów przestrzeni użytkowej, w której można przechowywać rozmaite przedmioty czy zaprojektować tam siłownię lub inne pomieszczenia użytkowe.

Co istotne, tego rodzaju rozwiązanie nie będzie wiązać się ze zbyt rozrzutnym dysponowaniem środków. W związku z niewielką powierzchnią budowanego domu można bowiem bezpiecznie założyć, że podpiwniczenie będzie odpowiednio wykorzystane.

Projekt domu z poddaszem użytkowym homekoncept 98 - widok na wejście do domu i garaż.

Dodatkowe pomieszczenia w domu z piwnicą warto zaaranżować np. na spiżarnię, kino domowe, domowe spa.

Konkretne potrzeby użytkowe, czyli czy projekt domu z piwnicą jest odpowiedni dla nas?

Oglądając projekty domów z piwnicą oraz bez niej, warto zastanowić się, czy podpiwniczenie jest odpowiednim rozwiązaniem dla nas. Jeśli bowiem przestrzeń działki pozwala na osadzenie domu o dużej powierzchni, to podpiwniczenie może być zbędnym wydatkiem. Jednak jeżeli wiemy, że ta powierzchnia z pewnością będzie użytkowana, to jest to rozwiązanie godne rozważenia!

Plusy i minusy posiadania piwnicy

Projekt domu powinien uwzględniać wiele czynników. Chodzi tu nie tylko o materialną korzyść samego inwestora budującego dom, ale również potrzeby nabywcy, a także uwarunkowania terenu, na którym ma zostać osadzony budynek. Rozważając projekt domu z piwnicą, warto wziąć pod uwagę wszelkie wady i zalety tego rozwiązania.

Kiedy nie możemy pozwolić sobie na piwnicę?

Nim rozważymy wady i zalety domów z piwnicą, warto także wziąć pod uwagę to, że w niektórych przypadkach podpiwniczenie po prostu nie jest możliwe. Niekiedy chodzi o regulacje prawne uniemożliwiające wprowadzenie takiego rozwiązania m.in. w związku z ryzykiem podtopień, a w innych przypadkach - uniemożliwia to poziom wód gruntowych.

Jeśli jednak nie istnieją żadne przeciwwskazania, które sprawiłyby, że stworzenie podpiwniczenia jest niemożliwe, to warto zastanowić się nad taką opcją.

Zalety domu z piwnicą

Domy z podpiwniczeniem z pewnością mają wiele zalet, o których trudno zapomnieć. Wśród nich, na uwagę zasługują:

- dodatkowa przestrzeń do przechowywania - piwnicę można porównać do dodatkowego "piętra" w domu, co zapewnia sporo dodatkowego miejsca do przechowywania rzeczy, ale również do stworzenia powierzchni użytkowej;

- miejsce na system grzewczy - nawet jeśli nie planujemy wykorzystywać piwnicy jako pralni czy miejsca do przechowywania przetworów, to jest to doskonała lokalizacja na umieszczenie pieca czy pompy ciepła;

- możliwość nabycia mniejszej działki - mając świadomość tego, że dom będzie podpiwniczony, poszukując działki możemy zdecydować się również na tę o nieco mniejszej powierzchni bez konieczności rezygnowania z funkcjonalności domu, a także dużego ogrodu.

Wady domu z piwnicą

Choć dom z piwnicą ma oczywiście wiele zalet, to nie sposób nie wspomnieć również o wadach tego rozwiązania. Wśród nich można wskazać:

- większy koszt budowy domu - jedną z największych wad piwnicy jest oczywiście koszt jej stworzenia. Można go przyrównać do kwoty, jaką przyszłoby nam zapłacić za wybudowanie kolejnego piętra domu;

- ryzyko występowania podtopień lub wysokiego poziomu wilgoci - przy nieodpowiedniej budowie terenu może dochodzić do okazjonalnych podtopień, np. przy intensywnych opadach deszczu czy w trakcie roztopów. Dlatego też projekt domu z piwnicą należy dokładnie przemyśleć i skonsultować, a także upewnić się, że układ terenu umożliwia budowę;

- konieczność ogrzewania dolnej kondygnacji domu - warto pamiętać również o tym, że jeśli wyłączymy ogrzewanie, powierzchnie znajdujące się pod piwnicą mogą szybciej ulegać wychłodzeniu (choć jest to kwestia zależna od wielu czynników).

Jak widać, piwnica w domu ma swoje wady i zalety. Dlatego też przed zdecydowaniem się na podpiwniczenie domu bądź przed rezygnacją z tego rozwiązania warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

Co jeśli w gotowym projekcie domu nie ma piwnicy?

Gotowe projekty domów są przygotowywane jednorazowo i - w razie konieczności - adaptowane do potrzeb właściciela budynku. Co za tym idzie, gotowe projekty domów są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od tych przygotowywanych specjalnie dla inwestora. Na szczęście zakup gotowego projektu nie oznacza konieczności rezygnacji z piwnicy!

Czy możemy podpiwniczyć dom z gotowego projektu?

Jeśli gotowy projekt domu nie zawiera piwnicy, to nic straconego: możemy również adaptować projekt tak, by podpiwniczenie się w nim znalazło. Jednak kwestią o zdecydowanie większym znaczeniu w tej sytuacji mają warunki na działce. W niektórych sytuacjach uwzględnienie w projekcie piwnicy, a także jej późniejsze wykopanie po prostu nie są możliwe. Najistotniejszą przeszkodą we wdrożeniu takiego rozwiązania jest wysoki poziom wód gruntowych, który mógłby doprowadzić do podtopień piwnicy. Jeśli jednak na terenie wybranej działki poziom wód gruntowych umożliwia bezpieczne podpiwniczenie, to wystarczy skorzystać z adaptacji gotowego projektu.

Adaptacja gotowego projektu domu

Gotowy projekt domu ma stopniu spełniać oczekiwania inwestora, a co za tym idzie - może wymagać dokonania pewnych zmian. Adaptacja projektu jest przeprowadzana nie tylko ze względu na ewentualne życzenia inwestora, ale również z uwzględnieniem uwarunkowań działki.

Jeśli planujemy dokonać adaptacji projektu, zgodnie z którą pod domem znajdzie się piwnica, to kwestią bardzo istotną jest wybór takiego projektu, który nie będzie wymagał zbyt wielu innych poprawek. To pozwoli ograniczyć dodatkowe koszty!

Podpiwniczenie - tak czy nie?

Wybierając projekt domu bez piwnicy możemy zastanawiać się, czy warto jest w takim przypadku wykonać dodatkowe podpiwniczenie. Tak naprawdę wszystko jest uzależnione od konkretnej sytuacji: niekiedy, gdy działka jest nieduża, piwnica może okazać się świetnym rozwiązaniem na zwiększenie powierzchni użytkowej. W innych sytuacjach może się jednak okazać, że to rozwiązanie nie jest nam potrzebne, a jedynie podnosi koszty budowy domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zatem rozważyć wszelkie za i przeciw.

Projekt domu z garażem homekoncept 89 g2 - widok działki.

Projekt domu z piwnicą a warunki na działce

Dom z piwnicą może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób, które chciałyby zyskać dodatkową przestrzeń użytkową. Piwnicę można bowiem łatwo przeistoczyć w pralnię, miejsce przechowywania chwilowo nieużytkowanych przedmiotów czy kotłownię. Jednak jak wygląda kwestia tworzenia podpiwniczenia, jeśli chodzi o warunki na działce? Kiedy takie rozwiązanie jest możliwe, a kiedy nie wchodzi w grę?

Warunki na działce a projekt domu z piwnicą

Projekty domów z piwnicą uwzględniają rozmaite uwarunkowania terenu, dlatego też wybór i adaptacja odpowiedniego projektu nie będzie stanowić większego problemu. Jedną z sytuacji, kiedy zdecydowanie należy rozważyć podpiwniczenie domu, jest niewielki rozmiar działki. W takiej sytuacji, by uniknąć całkowitej utraty powierzchni ogrodu, jesteśmy zmuszeni zmniejszyć powierzchnię jednej kondygnacji domu. To z kolei sprawia, że maleje powierzchnia użytkowa zabudowań i może ona okazać się niewystarczająca dla wszystkich domowników.

Warto jednak mieć na uwadze, że niekiedy podpiwniczenie domu nie jest możliwe, nawet jeśli rozmiar działki oraz potrzeby inwestora zachęcają do tego. Aby zyskać pewność, że możemy wykopać piwnicę pod domem, niezbędne jest sprawdzanie poziomu wód gruntowych. Jeśli bowiem okaże się, że są one zlokalizowane dość płytko, podpiwniczenie budynku może być dość ryzykowne, a wręcz niemożliwe.

Aby zyskać pewność, że wody gruntowe znajdują się z dala od powierzchni ziemi, niezbędne jest dokonanie odwiertów geologicznych na głębokość 5 metrów. Takie badanie pozwoli zyskać pewność, że wody gruntowe znajdują się dość daleko od powierzchni, by pozwolić na podpiwniczenie budynku. Sam koszt takich odwiertów nie jest szczególnie wysoki i waha się w okolicach 2-3 tysięcy złotych w zależności od lokalizacji. Dla bezpieczeństwa, a także własnego spokoju zdecydowanie warto zainwestować w taki odwiert.

Kiedy lepiej zrezygnować z piwnicy?

Jeśli wody gruntowe są zlokalizowane w niewielkiej odległości od powierzchni, dobrym rozwiązaniem może okazać się rezygnacja z piwnicy. Również w sytuacji gdy wiemy, że dodatkowa przestrzeń po prostu nam się nie przyda, lepiej zrezygnować z etapu budowy domu, jakim jest podpiwniczanie i zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy.

Jak widać, możliwość podpiwniczenia budynku jest ściśle powiązana z warunkami na działce. Jeśli zależy nam na wykopaniu piwnicy, jeszcze zanim zaczniemy przeglądać projekty domów z piwnicą warto przeprowadzić odwiert geologiczny i upewnić się, że mamy taką możliwość!

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO