Projekt domu piętrowego – wybierz dobrze!

Triadę wzajemnych relacji funkcjonalno-przestrzennych stanowią dom, wnętrze i otoczenie. Wolnostojące domy piętrowe posiadają niemalże nieograniczone możliwości kształtowania formy architektonicznej, zarówno pod postacią kompozycji, użytych materiałów wykończeniowych, jak i detali. Kryteria estetyczne są istotne, powinny jednak ustępować użyteczności.

Chyba każdy inwestor decydujący się na budowę domu choć raz zadał sobie pytanie co jest ważniejsze – funkcjonalność czy estetyka? Oba te kryteria powinny się wzajemnie uzupełniać i stanowić integralną podstawę projektowania. Na szczęście współczesna architektura dąży do wypracowania kompromisu pomiędzy jednym i drugim. Wynika to w głównej mierze z faktu, że ludzie zaczęli dostrzegać korzyści, jakie posiadają piękne i funkcjonalne wnętrza w ich codziennym życiu.

W dzisiejszym artykule poruszamy następujące tematy:

  1. Zalety domów piętrowych
  2. Bryła domu piętrowego, a relacja z otoczeniem
  3. Atut domu piętrowego – podział na strefy
  4. Usytuowanie domu oraz poszczególnych stref funkcjonalnych
  5. Funkcjonalność wnętrz
  6. Jak zaaranżować strefę dzienną?
  7. Rozplanowanie strefy prywatnej
  8. Urządzanie wnętrz

Minimalistyczny dom piętrowy typu "kostka" - gotowy projekt domu nowoczesnego HOMEKONCEPT 82
Projekt piętrowego domu typu kostka HomeKONCEPT 82.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Zalety domów piętrowych

Olbrzymim autem domów piętrowych jest niewielka powierzchnia zabudowy przy dużej powierzchni użytkowej. Opcja ta stanowi uniwersalne rozwiązanie dla działek o różnej wielkości i kształcie. Dom piętrowy można postawić nawet na stosunkowo niewielkiej działce i wąskiej parceli, z możliwością wygospodarowania większej ilości miejsca na taras czy ogród. W pędzie dnia codziennego nic tak nie uspokaja jak przydomowa zieleń, która posiada walory estetyczne oraz pozwala domownikom cieszyć się obcowania z naturą. Nic więc dziwnego, że spora część inwestorów chcąc zyskać na przestrzeni ogrodu, decyduje się finalnie na budowę domów dwukondygnacyjnych.

Domy piętrowe to także spełnienie marzeń o malowniczej scenerii widocznej z tarasu lub sypialni. W zależności od możliwości i lokalizacji działki, można zapewnić sobie w ten sposób imponujący widok – czy to na ogród z mnóstwem zieleni, czy też na otaczający krajobraz. Kolejną zaletą jest także lepsze oświetlenie wnętrz na piętrach, poprzez mniejsze zacienianie przez domy sąsiadów oraz drzewa znajdujące się na okolicznych posesjach. Domy piętrowe to również idealne rozwiązanie dla inwestorów marzących o pięknych schodach, które stanowią we wnętrzu ciekawy element aranżacyjny. To także możliwość zaaranżowania wysokiego na dwie kondygnacje salonu, z przeszklonym korytarzem na piętrze, prowadzącym do poszczególnych pomieszczeń.

Dom piętrowy z płaskim dachem - gotowy projekt willi HOMEKONCEPT 83 z dużymi oknami
Piętrowa willa z płaskim dachem HomeKONCEPT 83.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Bryła domu piętrowego, a relacja z otoczeniem

Na kompozycję bryły budynku składa się jej kształt i proporcje. Kształtowanie bryły powinno być realizowane w taki sposób, aby zachować równowagę pomiędzy trzema czynnikami: funkcją, konstrukcją i formą, które wkomponują się w otoczenie.

Zgodnie z panującym trendem, domy wolnostojące pozostają w silnych relacjach z naturą i otwierają się na otaczający krajobraz. Architekci projektując strefę dzienną dbają o bliskie sąsiedztwo z ogrodem, co podnosi walory użytkowe i estetyczne domu. Kreatywność w kształtowaniu przestrzeni architektonicznej w kontekście krajobrazowego otoczenia nie zna granic, a finalny efekt zależy wyłącznie od fantazji zarówno projektantów, jak i inwestorów.

Piętrowa willa z dużym ogrodem - HOMEKONCEPT 37
Dom idealnie dopasowany do otoczenia – projekt piętrowy HomeKONCEPT 37.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Atut domu piętrowego – podział na strefy

Przewagą domów dwukondygnacyjnych jest niezwykle wygodny podział przestrzeni mieszkalnej na strefy dzienną i nocną, które dyskretnie oddziela klatka schodowa. Umiejętnie zaprojektowane układy funkcjonalne nadają wnętrzu nieskończone możliwości ich personalizowania. Funkcjonalny projekt domu piętrowego sprawia, że domownicy czują się w nim komfortowo i nie przeszkadzają sobie wzajemnie podczas wykonywania codziennych czynności. Kluczowa jest tutaj przejrzysta komunikacja między częścią domu zarezerwowaną tylko dla domowników i częścią dzienną, do której zapraszani są goście.

Strefa dzienna w nowoczesnym domu piętrowym HOMEKONCEPT 62 - schody ze szklaną balustradą
Schody w projekcie HomeKONCEPT 62 stanowią ciekawy element aranżacyjny.

Usytuowanie domu oraz poszczególnych stref funkcjonalnych

Jak najkorzystniej usytuować dom na działce? Główna strefa wejścia z wiatrołapem, garażem oraz pomieszczeniami gospodarczymi, powinna znajdować się po mniej nasłonecznionej stronie, tj. północnej lub wschodniej. Pokoje sypialniane najlepiej usytuować od wschodu, tak by okna nie wychodziły na ulicę. Dzięki temu będzie w nich ciszej, a poranne słońce będzie budzić domowników zgodnie z ich codziennym rytmem dnia.

W nowoczesnych projektach domów strefę dzienną lokalizuje się jak najbliżej głównego wejścia, tak by była ona łatwo dostępna z zewnątrz. Coraz częściej wydziela się tam również garderobę, dzięki której domownicy zyskują dodatkową przestrzeń do przechowywania. Pokój dzienny i taras powinny otwierać się na prywatną część działki i być dobrze nasłonecznione. Aby tak właśnie było, przeszklenia zastosowane w tych pomieszczeniach powinny być skierowane na zachód lub południe. Standardem jest, aby na parterze znalazła się także w pełni wyposażona łazienka, która ograniczy wizyty gości w prywatnym pokoju kąpielowym umiejscowionym na piętrze.

Rozkład pomieszczeń w projekcie domu piętrowego HOMEKONCEPT 37 - parter
Rzut funkcjonalny parteru w projekcie domu piętrowego HomeKONCEPT 37.

Funkcjonalność wnętrz

Tendencje w projektowaniu wnętrz zmieniają się dość dynamicznie. Jednak prawdziwym wyzwaniem jest wybór z wachlarza możliwości tych, które będą funkcjonalne, ponadczasowe oraz zapewnią komfort osobom o zróżnicowanych potrzebach. Preferencje inwestorów są różne – od chęci posiadania przestrzeni swobodnej lub zapełnionej przedmiotami, dynamicznej czy statycznej. Dlatego przed budową domu tak ważne jest doskonałe przemyślenie projektu, który będzie idealnie zrównoważony pod względem estetyki i funkcjonalności.

Rozwiązanie schematu funkcjonalnego obiektu to kolejna faza projektowania. Ważne jest ustalenie pożądanych wzajemnych powiązań między pomieszczeniami, ich usytuowanie w stosunku do stron świata, przewietrzania, wysokości i kształtu. Adaptacja przestrzeni domu jednorodzinnego to proces szczególny. Oznacza dopasowanie danego miejsca do określonych funkcji i potrzeb domowników. Tworząc przestrzeń zdefiniowaną na potrzeby rodzin konieczne jest, aby architekt brał pod uwagę potrzeby wspólnego przebywania i otwartości, jak i ograniczonej prywatności – z intymną przestrzenią dla każdego z domowników.

Jak zaaranżować strefę dzienną?

Układ funkcjonalny pomieszczeń strefy dziennej jest uzależniony od kierunku padania promieni słonecznych oraz położenia względem drogi dojazdowej. W nowoczesnym budownictwie strefa dzienna to przestrzeń otwarta, dzięki czemu wnętrza zyskują na przestronności, którą można jeszcze bardziej otworzyć, jeśli w projekcie są zastosowane panoramiczne przeszklenia.

Wnętrzarski trend opowiada się za wzajemnym przeplataniem oraz uzupełnianiem pomieszczeń strefy dziennej, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku domów dwukondygnacyjnych. W takiej sytuacji salon, kuchnia i jadalnia w formie jednoprzestrzennego wnętrza może zajmować większą część parteru, z ewentualnym wydzieleniem dodatkowego pokoju dla gości oraz obowiązkowo łazienką. Na przestrzeni typu „open space” zróżnicowanie funkcjonalne poszczególnych aneksów uzyskuje się poprzez materiały posadzkowe czy też aranżacje z mebli.

Strefa dzienna open space w projekcie luksusowej willi HOMEKONCEPT 74
Otwarta strefa dzienna – salon, jadalnia i kuchnia z wysokim sufitem – projekt HomeKONCEPT 74.

Rozplanowanie strefy prywatnej

Czytelny podział na strefy z prywatnym piętrem z klarownym układem komunikacyjnym i schodami prowadzącymi na drugą kondygnację to marzenie niejednego inwestora. Strefa nocna ulokowana na piętrze jest cicha, intymna i mniej dostępna dla gości odwiedzających dom. Trzeba jednak nadmienić, że przestrzeń drugiej kondygnacji nie musi być zaaranżowana wyłącznie na sypialnie. Można zaadaptować ją na pokoje dziecięce, ale także gabinet, domową biblioteczkę czy siłownię.

Warto wspomnieć, że piętro to idealne miejsce do wydzielenia tzw. master bedroom’u, czyli apartamentu dla miłośników prywatności. Składają się na niego małżeńska sypialnia z garderobą oraz komfortowa łazienka. Poszczególne pomieszczenia mogą odgradzać drzwi lub częściowa przesłona. Bardzo modne staje się jednak łączenie funkcji sypialni i łazienki, które oddziela się ze sobą wyłącznie przy pomocy szkła oraz materiałem wykończeniowym podłogi.

Projekt domu piętrowego z master bedroom na wyższej kondygnacji - HOMEKONCEPT 74
Willa z master-bedroom na piętrze – układ pomieszczeń w HomeKONCEPT 74.

Kwestią sporną jest zlokalizowanie pomieszczenia wydzielonego na pralnię. Zdania są podzielone – jedni opowiadają się za umieszczeniem jej w strefie gospodarczej parteru, drudzy wybierają sąsiedztwo z sypialnią lub garderobą, dzięki czemu domownicy nie muszą wędrować po domu z brudną bielizną czy pościelą.

Urządzanie wnętrz

Zasady urządzania pomieszczeń są takie same bez względu na to, czy są zlokalizowane na parterze czy piętrze. W domach piętrowych aranżacja wnętrz to pole do popisu architektów oraz samych inwestorów. Coraz częściej stosowane wielkopowierzchniowe przeszklenia zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczeń, a brak skosów umożliwia całkowitą dowolność w wyposażaniu wnętrz. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni, której nie ograniczają spadki dachu nie stanowi dzięki temu najmniejszego problemu.

Strefa dzienna w projekcie z dwukondygnacyjnym przeszkleniem - willa HOMEKONCEPT 60
Duże przeszklenie w strefie dziennej z antresolą – projekt domu piętrowego HomeKONCEPT 60.

Podsumowanie

Czym kierować się przy wyborze funkcjonalnego domu piętrowego? Optymalnie ukształtowanym projektem wnętrza, który spełni wszystkie oczekiwania przyszłych domowników. Fakt – funkcjonalność przede wszystkim, ale nie zapominajmy także o realizacji marzenia związanego z zamieszkaniem w pięknym domu, który pozostaje w harmonii z zielonym otoczeniem.

Szukasz domu piętrowego dla swojej rodziny? Przyjrzyj się ofercie HOMEKONCEPT i wybierz projekt na miarę swoich potrzeb!

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO