Projekt domu do 70 m2 – budowa na zgłoszenie, a Polski Ład

Nowy rok to nowe przepisy Prawa Budowlanego, które powinny ucieszyć wielu budujących. Nowelizacja ustawy objęła bowiem zwiększenie powierzchni zabudowy budynków jednorodzinnych, które będą mogły zostać zrealizowane w ramach uproszczonej procedury - na zgłoszenie. Zastanawiałeś się nad projektem do 70 m2?

Czytaj dalej, ten artykuł jest dla Ciebie!

We wpisie znajdziesz:

  1. Dom bez formalności
  2. Dom na zgłoszenie do 70 m2 - procedura
  3. Uproszczona budowa
  4. Nowy Ład, a domy letniskowe
  5. Gotowe projekty domów do 70 m2

Projekt domu bez pozwolenia do 70m2 - HOMEKONCEPT 85 DL
pROJEKT DOMU BEZ POZWOLENIA HOMEKONCEPT 85 DL.

Dom bez formalności

3 stycznia 2022 r. weszły w życie zapisy Ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo Budowlane oraz Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2021 poz. 1986), upraszczające budowę niewielkich domów jednorodzinnych przeznaczonych na własne potrzeby mieszkaniowe. Zmiany nazwane Programem „Dom bez formalności” mają na celu skrócenie procedury zgłoszenia budowy oraz uproszczenie procesu budowlanego.

Program skierowany jest do inwestorów planujących budowę domu wolnostojącego o powierzchni zabudowy 70 m2, nie więcej niż dwukondygnacyjnego. Co istotne, w myśl Ustawy dom służyć ma zapewnieniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ustawa umożliwia budowę domu bez przechodzenia procedury uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz ogranicza procedurę zgłoszenia budowy. A jak to wygląda w praktyce?

Dom na zgłoszenie do 70 m2 – procedura

Inwestor zgłasza planowaną budowę, składa niezbędną dokumentację oraz oświadczenia i w tym momencie może niezwłocznie przystąpić do budowy. Organ administracyjno-budowlany nie może zgłosić sprzeciwu. Inwestor zobowiązany jest złożyć oświadczenia o tym, że:

  • planowana inwestycja realizowana jest w celu zabezpieczenia własnych potrzeb mieszkaniowych (pod rygorem odpowiedzialności karnej),
  • dołączona dokumentacja projektowa jest kompletna,
  • w pełni przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową (jeśli nie zostaje ustanowiony kierownik budowy).

Projekt domu musi być zgodny z obowiązującym Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub Warunkami Zabudowy (jeśli nie ma MPZP). W drugim przypadku termin wydawania Warunków Zabudowy został skrócony do 21 dni.

WAŻNE: Gotowe projekty domów wymagają adaptacji projektu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej lub konstrukcyjno-budowlanej, uprawniające do sporządzania projektów w zakresie rozwiązań architektonicznych.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy - HOMEKONCEPT

Uproszczona budowa

Przed przystąpieniem do budowy należy zawiadomić organ nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia prac. Organ nadzoru budowlanego może skontrolować prawidłowość prowadzonych działań w trakcie trwania budowy. Dużą zmianą jest brak konieczności zatrudniania kierownika oraz prowadzenia dziennika budowy. Za prawidłowe wykonywanie prac, zgodne ze złożoną dokumentacją budowlaną odpowiada inwestor.

Nie do końca jasną kwestią wydają się być własne potrzeby mieszkaniowe. Oczywiste jest to, że zarówno potrzeby mieszkaniowe jak i sytuacja materialna mogą ulec zmianie. Czy dom wybudowany w ramach programu Polski Ład będzie można w przyszłości sprzedać lub wynająć? Ustawa tego nie określa, również nie reguluje tego Kodeks Cywilny. Obecnie jednak nie ma przepisów zabraniających zbycie nieruchomości.

Nowy Ład, a domy letniskowe

Warto wspomnieć, że Ustawa dodatkowo wprowadza zmianę w temacie domów letniskowych. A dokładniej, powierzchnia wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej (budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku), które wymagają jedynie zgłoszenia budowy została zwiększona. Według nowych zapisów wynosi ona teraz nie więcej niż 70 m2 (przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m). Liczba tych budynków nie może być jednak większa niż 1 na każde 500 m2 powierzchni parceli.

Gotowe projekty domów do 70 m2

W kolekcji domów HOMEKONCEPT znajdziesz projekty zgodne z nowymi wytycznymi, które nie tylko będą nowoczesnym wyborem, ale co istotne - wybudujesz je w uproszczonej procedurze, bez pozwolenia na budowę!

Nasi doradcy z przyjemnością zaprezentują Ci dostępne propozycje i wspólnie znajdziecie projekt, spełniający Twoje oczekiwania.

Kontakt z doradcą technicznym HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.