Podbitka dachowa. Kilka słów o tym jaką wybrać i wykonać

Podbitka to sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Ale jaką wybrać? Drewnianą czy z PCV, a może jednak z blachy lub aluminium? Czym się od siebie różnią, jak je wykonać i czy na pewno podbitka jest mi potrzebna? Takie pytania zadaje sobie prawie każdy inwestor budujący dom.

Okap dachu należy zabezpieczyć, chodzi przede wszystkim o ukrycie nieestetycznej konstrukcji dachu, jak również o ochronieniu jej przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Jest to też świetny sposób, aby uniknąć zagnieżdżenia się ptaków i owadów pod okapem dachu. Elementy podbitki dachowej montujemy bezpośrednio do krokwi lub jeśli ktoś woli prostopadle do ściany budynku.

Podbitka drewniana. Czym się charakteryzuje?

Odporna podbitka drewniana w noczesnym domu
Projekt domu HomeKONCEPT 13 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Najbardziej klasycznym sposobem zabezpieczenia okapu jest podbitka drewniana. Do jej wykonania stosuje się drewno sosnowe, świerkowe bądź modrzewiowe, najlepiej o grubości od 17 do 22 mm. Szerokość i długość desek można dobierać dowolnie. Jednak ze względów technologicznych, najkorzystniej zastosować deskę o długości do 6 m. Deski na podbitkę dachową mogą mieć proste krawędzie, frezowanie na wpust i pióro lub wręby. Przy montażu należy pamiętać o pozostawieniu szczelin lub otworów wentylacyjnych i dokładnym zabezpieczeniu ich siatką, tak aby owady i małe ptaki nie mogły uwić tam sobie gniazda.

Przy podjęciu decyzji o zastosowaniu podbitki drewnianej, należy pamiętać, że drewno, jako materiał naturalny, wymaga konserwacji. Dlatego tak istotne jest, aby użyć desek odpowiednio wysuszonych i zaimpregnowanych. Przed montażem warto również nadać im żądany kolor. Najlepiej zrobić to przy użyciu wodoodpornych impregnatów i lakierów do drewna.

Podbitki drewnopochodne

Alternatywą dla podbitek z desek drewnianych są podbitki z materiałów drewnopochodnych. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu płyty wytwarzane ze świeżych wiórów drzewnych połączonych naturalną żywicą. Wielkim atutem tego rozwiązania jest jednorodna struktura materiału, dzięki czemu jest on odporny jest na działanie temperatury i wilgoci. Przed przystąpieniem do montowania podbitki z materiału drewnopochodnego, dobrze jest zewnętrzną stronę paneli pomalować. Stosuje się do tego farby akrylowe lub impregnaty. Malując podbitkę dachową nie tylko nadajemy jej żądany kolor, ale dodatkowo zabezpieczamy ją przed działaniem warunków atmosferycznych. Co około 10 lat należy dokonać konserwacji paneli. Konserwacja podbitki drewnopochodnej polega na nałożeniu nowej warstwy farby akrylowej lub impregnatu.

Tego typu materiały, z których możemy wykonać podbitkę drewnopochodną ma w swojej ofercie np. firma Kronopol (Podbitka Kronopol OSB/3).

Podbitki PVC

Na rynku budowlanym, dostępna jest szeroka gama podbitek systemowych PVC. W sprzedaży dostępnych jest kilkanaście kolorów podbitek PCV. Możemy wybierać nie tylko spośród kolorów, ale również faktur materiału. Dostępne są podbitki systemowe w różnych kolorach i o fakturze gładkiej, a nawet o strukturze drewna.

Takie podbitki najczęściej występują w postaci paneli płaskich o grubości zaledwie 1mm (siding), paneli komorowych oraz paneli pełnych ze spienionego PVC. Na rynku dostępne są panele o różnej szerokości, składające się z jednej bądź kilku listew połączonych ze sobą. Takie łączenie listew, znacznie przyspiesza ich montaż. Producenci podbitek dachowych systemowych zadbali o to, aby występowały w formie paneli pełnych i perforowane. Dzięki panelom perforowanych jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią wentylację dachu, co jest niezwykle istotne, jeśli pod uwagę weźmiemy projekty domów z poddaszem użytkowym.

Podbitki systemowe PCV są niezwykle lekkie, trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Elementy PCV można docinać na potrzebną długość już na budowie. Podbitka systemowa PCV nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Wystarczy, że raz na kilka lat zostanie umyta wodą. Kompletny system paneli i akcesoriów, pozwalających na estetyczne i trwałe wykończenie dachu, dopasowane kolorystycznie do systemu rynnowego, oferuje np. firma PD Profil.

Podbitki z blachy stalowej lub aluminiowej

Podbitka dachowa odporna na czynniki zewnętrzne
Projekt domu HomeKONCEPT 66.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Podbitki dachowe można wykonywać również z blachy stalowej lub aluminiowych. Zastosowanie tego typu podbitki umożliwia ujednolicenie materiałowe i kolorystyczne wykończenia dachu. Do wykonania podbitki stalowej doskonale nadają się blachy płaskie o grubości 0,6-0,8 mm lub trapezowe o wysokości profilu 20 mm. Przy zastosowaniu tego typu podbitki zaleca się zastosowanie blach perforowanych w celu zapewnienie wentylacji dachu.

Przy podjęciu decyzji o wykonaniu podbitki z blachy, należy pamiętać, że blacha w odpowiedni sposób zabezpieczona jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na działanie czynników atmosferycznych i niewymagającym skomplikowanej konserwacji. Zabezpieczenie blachy polega na jej ocynkowaniu lub pomalowaniu proszkowo. Wszelkie docięcia, wygięcia i dopasowania blachy, wykonuje już dekarz bezpośrednio na budowie. Jeśli decydujemy się na taką podbitkę możemy też skorzystać z rozwiązania systemowego, które proponuje np. firmy Ruukki.

Podbitki tynkowane

Podbitka tytanowa zapewniająca odpowiednią wentylację
Projekt domu HomeKONCEPT 26.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Kolejnym sposobem wykończenia spodniej części dachu jest ułożenie tynku. Zastosowanie tynku pozwala na idealnie dopasowanie okapu dachu do koloru i struktury ścian budynku. Aby wykonać podbitkę otynkowaną do konstrukcji drewnianej, mocowanej do krokwi, przykręca się płyty OSB, a następnie bitumizowana tektura lub styropian, zabezpieczony siatką z włókna szklanego. Na tak przygotowane podłoże układa się cienkowarstwowy tynk silikonowy. Istotnym elementem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu poprzez pozostawienie szczelin bądź montaż kratek wentylacyjnych.

Rysunek poniżej przestawia proponowane rozwiązanie podbitki tynkowanej.

Rysunek podbitku tytanowej

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO