Ogródki przydomowe – jak je zaplanować i o nie dbać?

Mając dom jednorodzinny, marzymy również chociaż o niewielkiej przestrzeni zielonej, czasem tylko z idealnie przystrzyżoną trawą, innym razem z kwiatami, drzewami owocowymi, kwiatami i grządkami. Ogródki przydomowe pełnią różne funkcje – wypoczynkowe, reprezentacyjne i uprawne.

Jak zaplanować taki ogródek i jak następnie utrzymać go w dobrym stanie?

Dobry plan

Zanim powstaną ogródki przydomowe, muszą powstać ich projekty. Możemy zaplanować je samodzielnie lub zdecydować się na pomoc projektanta, który wykorzystując swoje doświadczenie, optymalnie zagospodaruje całą dostępną przestrzeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku małego ogródka przed domem. Projekt powinien uwzględniać nie tylko możliwości zagospodarowania terenu, ale również indywidualne potrzeby właścicieli. Zaczynamy od szkicu koncepcyjnego, zawierającego m.in. podziemne instalacje, trasy dojścia i podjazd, miejsce dla roślin i małą architekturę. Musimy również sprawdzić odczyn gleby, co pozwoli nam dostosować gatunek roślin do panujących warunków.

Ogródki przydomowe i ich funkcje

O tym, jak ostatecznie wyglądają ogródki przydomowe, decyduje też ich funkcja, czyli musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak będziemy z ogrodu korzystać i jakie będzie jego główne przeznaczenie. Może być to po prostu miejsce relaksu i rekreacji, gdzie spędza się czas z bliskimi i przyjmuje latem gości. Wtedy przyda się strefa wypoczynkowa, a być może nawet miejsce zabaw dla dzieci.

Strefa relaksu w nowoczesnym ogrodzie gotowego projektu domu bliźniaka HOMEKONCEPT 02 B
Przydomowa strefa relaksu w ogrodzie – projekt domu bliźniaczego HomeKONCEPT 02 B.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Niektóre ogródki przydomowe pełnią funkcję reprezentacyjną. To wymusza na nas zwrócenie szczególnej uwagi na estetykę ogrodu. Wtedy pojawiają się w nim elementy małej architektury, skalniaki, skarpy i fontanny. Nierzadko ogródki przydomowe są po prostu gruntem pod uprawę roślin, a także własnych owoców i warzyw. Zdarza się, że chcemy połączyć wszystkie te funkcje, co bez wsparcia eksperta nie zawsze jest możliwe przy małym ogródku przed domem.

Nowoczesna altana w ogrodzie - gotowy projekt nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 79
Widok na HomeKONCEPT 79 z zacisznej altany ogrodowej.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Ogród w Twoim stylu

Ogród powinien mieć też styl, który jest adekwatny do architektury budynku, musi tworzyć spójną całość z domem. Minimaliści skłaniają się najczęściej ku nowoczesności, w której dominuje prostota. Nowoczesne ogródki przydomowe są bardzo uporządkowane, przeważają w nich geometryczne formy, a wśród najbardziej pożądanych materiałów są metal, kamień, aluminium i szkło. W takim ogrodzie poszczególne strefy są wyraźnie wydzielone, a roślinami najlepiej wpisującymi się w ten klimat są sosny bonsai, kępy bambusa, ozdobne trawy, ale i magnolie.

Modnym stylem ogrodu jest styl japoński. Polacy są zaintrygowani egzotyką i nierzadko to właśnie w Azji poszukują inspiracji przy urządzaniu swoich mieszkań i ogrodów. Nawet mały ogródek przed domem przypominający japoński azyl potrafi zachwycić. W takim miejscu pojawi się dużo kamieni w różnych rozmiarach, będą skalniaki z wodą, a w większych ogrodach warto postawić na stawy, jeziora i oczka wodne.

Nowoczesny ogród z balią - gotowy projekt domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT 86
Nowoczesny ogród w domu minimalisty –
balia ogrodowa przy tarasie HomeKONCEPT 86.

Wśród roślin pasujących do stylu japońskiego są oczywiście japońskie wiśnie, cyprysy, świerki i sosny. Wyjątkowo polubiliśmy również styl angielski z żeliwnymi ławkami, barwnymi rabatami, licznymi pnączami i usypanymi żwirkami ścieżkami oświetlonymi latarniami.

Pielęgnuj swoje dzieło!

Aby jednak przydomowe ogródki zachowały swój wygląd, a nawet się rozwijały, trzeba o nie odpowiednio dbać. Regularnie trzeba podlewać rośliny w zależności od pory roku oraz warunków na zewnątrz. Usuwamy też chwasty, których nagromadzenie może przysporzyć wiele kłopotów. Musisz wiedzieć, że gleba potrzebuje próchnicy, więc trzeba ją użyźniać. Dzięki temu lepiej chłonie wodę, jest pulchniejsza i bogatsza w składniki mineralne. Przydomowe ogródki zmieniają się wraz ze zmianą pory roku.

Latem i wiosną są kolorowe, przepełnione bujną roślinnością. Jesienią wymagają regularnych porządków, a zimą znajdujące się w nich rośliny potrzebują ochrony przed mrozem. Wszystko zaczyna się od dobrego planu, również projekt wymarzonego ogrodu. Trzeba mieć świadomość, że ogródki przydomowe to obowiązek. Jeżeli nie będziemy o nie dbać, szybko zarosną chwastami i stracą swój wyjątkowy urok.

Przeczytaj również o tym czy warto rozpocząć budowę domu jesienią.

Skontaktuj się z doradcami projektowymi HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO