Nowoczesny dom – co to znaczy?

Nowoczesny dom jako całość, to idea niezwykle trudna do zrealizowania. Na polu dyscypliny architektonicznej wymaga od projektanta skonstruowania takiej bryły, która pod względem estetyczno-funkcjonalnym wpisze się w gusta coraz bardziej wymagających inwestorów, a jednocześnie będzie czerpała z rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj nasze triki na nowoczesny dom. 🙂

 1. Na czym koncentruje się nowoczesna architektura?
 2. Odnawialne źródła energii w architekturze
 3. Zalety domu energooszczędnego (nowoczesnego)
 4. Dom energooszczędny – zasady budowy
 5. Duże przeszklenia – więcej światła bez strat ciepła
 6. Nowoczesne i trwałe elewacje
 7. Minimalizm, czyli nowa wrażliwość
 8. Pergola tarasowa
 9. WT 2021 – nowy standard energooszczędny
 10. Fotowoltaika sposobem na zysk z własnej mikroinstalacji
 11. HOMEKONCEPT – synonim nowoczesności

Na czym koncentruje się nowoczesna architektura?

Do najważniejszych trendów w architekturze wpisuje się szeroko rozumiana postawa proekologiczna, a zatem przyjazna środowisku, ekonomiczna w realizacji, oszczędna w eksploatacji, a do tego trwała, funkcjonalna i ponadczasowa pod względem estetyki. Na szczęście liczba takich realizacji wciąż wzrasta. Kolejnym kierunkiem, charakterystycznym dla nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego jest nawiązanie formą do krajobrazu, czyli architektura mniej ostentacyjna, pozostająca w łączności otoczeniem. Harmonię z naturą osiąga się dzięki zastosowaniu stosownej formy architektonicznej, która sprawia wrażenie “wrastającej” w krajobraz.

Odnawialne źródła energii w architekturze

Nowoczesna architektura coraz częściej zorientowana jest na wykorzystywanie alternatywnych materiałów, które pozwalają zminimalizować ślad ekologiczny. Świadomi inwestorzy interesują się wznoszeniem coraz bardziej zaawansowanych technologicznie budynków, które pozostawiają stosunkowo niewielki ślad węglowy. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki redukcji zużycia energii pierwotnej oraz zwiększeniu w bilansie energetycznym budynku udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Mowa tu głównie o obiektach wyposażonych w instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz o domach pasywnych. Wspomniane wyżej mechanizmy, które zmierzają do obniżenia zużycia energii, są możliwe do zastosowania w budownictwie jednorodzinnym i wpisują się w zasadę 3R, czyli reduce, reuse, recycle, tj. redukcja, ponowne użycie, recykling.

Zalety domu energooszczędnego (nowoczesnego)

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się domy energooszczędne, które dają architektom większe pole manewru w kwestii projektowania samej bryły niż np. w przypadku domów pasywnych. Formalne wytyczne projektowanie domów energooszczędnych są dla obu kategorii podobne, jednak zdecydowanie mniej radykalne w zastosowaniu. W przypadku domu energooszczędnego, architekci mogą pozwolić sobie na większą swobodę w projektowaniu. W domach pasywnych nie spotka się niestandardowych rozwiązań w postaci wykuszy, które wystają poza sześcienny obręb budynku, czy fantazyjnego belkowania, sprawiającego że bryła domu staje się ciekawsza w odbiorze. A przecież architektoniczne stanowią niezwykle ciekawe urozmaicenie estetyki budynku! Nadają mu niebanalny sznyt i stanowią oryginalną ozdobę elewacji domu, o której marzy niejeden inwestor.

Gotowy projekt domu energooszczędnego HOMEKONCEPT 13 EN - co to znaczy nowoczesny dom
Projekt domu energooszczędnego HomeKONCEPT 13 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dom energooszczędny – zasady budowy

Warto zaznaczyć, że domy energooszczędne gwarantują mniejsze straty energii i co najważniejsze (w przeciwieństwie do domów pasywnych) – nie muszą być projektowane pod konkretną działkę. To daje inwestorom możliwość skorzystania z oferty gotowych projektów domów nowoczesnych, które spełniają standardy WT wyznaczone na 2021 rok.

Do podstawowych zasad budowy domu energooszczędnego zalicza się:

 • projektowanie uwzględniające ukształtowanie terenu oraz właściwie rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata,
 • korzystanie z technologii, które wykorzystują odnawialne źródła energii,
 • zastosowanie wysokiej izolacyjności cieplnej ścian, drzwi, okien i dachu oraz kontrolowanej wentylacji z rekuperatorem, który pozwala na odzyskanie ciepła,
 • odpowiednie rozmieszczenie instalacji (najkrótsza z możliwych).

Pozytywna informacja jest taka, że na potrzeby budownictwa energooszczędnego zaadoptować można praktycznie wszystkie typy konstrukcji, które są wykorzystywane w tradycyjnym budownictwie. Możliwe jest wzniesienie obiektów w technologii szkieletu drewnianego w konstrukcji murowanej, jak również żelbetowej monolitycznej czy wykonanej z prefabrykatów. Budynki energooszczędne charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji, są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego oraz zapewniają domownikom wysoką jakość środowiska wewnętrznego.

Duże przeszklenia – więcej światła bez strat ciepła

Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych nie mogłaby ewoluować, gdyby nie nowe technologie oraz innowacyjne materiały budowlane i wykończeniowe. Nowo powstające budynki zaskakują kubicznymi formami, wielkoformatowymi przeszkleniami, czy nieznanymi dotąd materiałami na elewacji. Dzięki wysokiej termoizolacyjności okien, architekci są w stanie projektować takie domy, w których wielkopowierzchniowe przeszklenia zapewniają maksymalne doświetlenie, nie generując przy tym wysokich strat ciepła.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jednym z ciekawych rozwiązań, jakim są rolety zewnętrzne z funkcją żaluzji, które zapewniają termoizolację (generują oszczędności w ogrzewaniu oraz schładzaniu domu) oraz zapewniają zróżnicowany przepływ światła dziennego. Współpracują one z systemami inteligentnego domu – mogą być sterowane elektrycznie za pomocą pilota, tabletu lub telefonu, a oprócz tego prezentują się niezwykle stylowo, pełniąc przy tym funkcję antywłamaniową.

Nowoczesna stodoła projekt homekoncept 99 - widok na tars i duże przeszklenia.

Nowoczesna stodoła projekt – duże przeszklenia w nowoczesnym domu HomeKONCEPT 99.

Nowoczesne i trwałe elewacje

Nowoczesne materiały elewacyjne posiadają doskonałe właściwości, dzięki którym nie absorbują wody, są wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto są ognioodporne i nie korodują. Coraz popularniejsze są nowoczesne kompozyty łączące drewno z PVC, które do złudzenia przypominają naturalne drewno, ale jednocześnie nie posiadają jego wad użytkowych. Wśród elewacji montowanych na sucho wymienić można także płyty włókno-cementowe, płytki oraz panele ceramiczne.

Minimalizm, czyli nowa wrażliwość

Do współczesnych tendencji zalicza się również minimalizm, rozumiany jako czystość formy oraz świadome ograniczanie elementów dekoracyjnych, czyli piękno proporcji. Ta postawa estetyczna to odpowiedź na szum wizualny – charakteryzuje ją funkcjonalna i konceptualna prostota. Dlaczego architektura medytacji i wyciszenia zyskuje coraz więcej zwolenników? Jest multi-funkcjonalna i ponadczasowa, a do tego staje się próbą uporządkowania świata pełnego chaosu, którym jesteśmy otoczeni.

Minimalizm w architekturze - cechy nowoczesnego domu - HOMEKONCEPT 86
Skandynawski minimalizm = nowoczesność. Projekt HomeKONCEPT 86.

Pergola tarasowa – pomysły i inspiracje

Oryginalnym rozwiązaniem w nowoczesnych projektach domów jest pergola z rozsuwanym dachem, która zapewnia odpoczynek na tarasie niezależnie od pogody. Taka forma zadaszenia to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego parasola ogrodowego lub markizy. Zapewnia cień, chroni przed deszczem, a do tego wszystkiego stanowi urokliwą dekorację. W zależności od zastosowanego rozwiązania, zadaszenie może być sterowane manualnie, bądź zdalnie za pomocą pilota. Pergolę można zaaranżować również w inny sposób, poprzez obsadzenie pnączami, dzięki którym szybko się zazieleni i stanie się przepiękną ozdobą zarówno domu, jak i ogrodu.

Nowoczesny dom z poddaszem homekoncept 99 - widok na pergolę i zadaszony taras.

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 99 z tarasem skrytym pod dekoracyjnym belkowaniem-pergolą.

WT 2021 – nowy standard energooszczędny

Nowy standard energooszczędny WT 2021 (przeczytaj więcej >>) to nic innego jak rozwinięcie dotychczasowych regulacji zgodnych z Dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która została przyjęta przez Parlament Europejski 18 maja 2010 roku. Od 1 stycznia tego roku architekci, firmy budowlane oraz inwestorzy są zobowiązani do stosowania się do nowelizacji przepisów budowlanych.

Mówią one, że nowo budowane domy muszą być wznoszone wedle ścisłych wytycznych, dzięki którym powstały obiekt będzie bardziej energooszczędny. Głównym powodem wprowadzanych zmian jest dbałość o środowisko, poprzez znaczące obniżenie kosztów utrzymania użytkowanego domu. Wedle przepisów standard WT 2021 obowiązuje wszystkich inwestorów, którzy składają wnioski o pozwolenie na budowę lub dokonują jej zgłoszenia w 2021 roku oraz kolejnych latach. Warunki techniczne nowego standardu energetycznego muszą być spełnione także przez budynki rozbudowywane oraz te, które są poddawane modernizacji.

Fotowoltaika sposobem na zysk z własnej mikro-instalacji

Głównym powodem inwestowania w fotowoltaikę jest chęć uniknięcia regularnych podwyżek cen prądu oraz wzrost świadomości dbania o klimat, poprzez stosowanie bardziej ekologicznych rozwiązań energetycznych. Fotowoltaika to technologia, której zadaniem jest pozyskiwanie energii słonecznej jako prądu stałego, który za pomocą inwertera zostaje przekształcany na prąd zmienny, dostosowany do działania w ramach standardowej sieci elektrycznej. Rynek oferuje łatwe w montażu panele słoneczne oraz dachówki fotowoltaiczne, które po prostu zastępują tradycyjne pokrycia dachowe. Działają one dokładnie tak samo jak doskonale wszystkim znane panele, jednak powierzchnia każdego z modułów jest znacznie mniejsza. Oba rozwiązania to opłacalna inwestycja, warto jednak pamiętać, że efektywność ich działania jest uzależniona od natężenia promieni słonecznych, jak i ilości słonecznych dni występujących o danej porze roku. W nowoczesnych projektach domów przeważają dachy o płaskiej powierzchni oraz nieskomplikowanej formie – najczęściej dwuspadowe lub kopertowe – warto zdawać sobie sprawę, że rodzaj dachu determinuje rozmieszczenie paneli oraz rodzaj systemu mocowań, który zastosujemy.

HomeKONCEPT – synonim nowoczesności

Nowoczesne domy zdobywają uznanie coraz szerszej grupy inwestorów. Jeśli Ty również pragniesz postawić na szeroko rozumianą nowoczesność, zapoznaj się z kolekcją projektów HOMEKONCEPT i razem z naszym doradcą wybierz nowoczesny projekt domu idealny dla siebie!

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.