Najpopularniejsze kolory elewacji nowoczesnego domu

Jak dobrać kolorystykę poszczególnych elementów elewacji, aby dom prezentował się atrakcyjnie i nowocześnie? Jakie zestawienia kolorystyczne są aktualnie modne i chętnie stosowane przez inwestorów? Czy elewacja decyduje o ostatecznym wyglądzie domu i pozwala mu nadać wyjątkowy charakter?

Moda na minimalizm, czyli uniwersalne kolory elewacji

Dom nowoczesny najlepiej będzie wyglądał w stonowanym zestawie barwnym. Warto na elewacji zastosować różne odcienie szarości, biel, grafit lub czerń oraz elementy brązu lub naturalnego drewna. Wybór takich kolorów elewacji sprawia, że budynek uzyskuje elegancki i ponadczasowy wygląd.

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 59
Piętrowy projekt domu HOMEKONCEPT 59.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Nie warto przesadzać z liczbą kolorów. Najlepiej łączyć ze sobą dwa, ewentualnie trzy kolory elewacji domu. Mogą to być barwy dopełniające się lub kontrastujące ze sobą. Przykładowo można zestawić ze sobą dwa odcienie tego samego koloru i dodatkowo całość “ocieplić” naturalnym drewnem. Warto przy tym pamiętać, że im bardziej skomplikowana jest bryła budynku, tym mniej kolorów powinno być na elewacji.

Trzeba też zwrócić uwagę, że jasne kolory elewacji optycznie powiększają bryłę, natomiast mocniejsze można wykorzystać do wyróżnienia jakiegoś fragmentu elewacji. Jednak elewacja w ciemnej kolorystyce prezentuje się równie ciekawie i atrakcyjnie – np. projekt domu HOMEKONCEPT 27. W kolekcji domów HOMEKONCEPT znajdziecie Państwo projekty pokryte naturalnym łupkiem kamiennym, które skierowane są do klientów szukających wyróżniającej się z otoczenia architektury np. projekt HOMEKONCEPT 13 EN.

Nowoczesny projekt domu z cegłą klinkierową na elewacji i belkowaniem wokół tarasu - HOMEKONCEPT 27
Projekt domu HOMEKONCEPT 27 z nowoczesną elewacją.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Nowoczesne kolory elewacji – biały kolor zawsze w modzie

Biel jest kolorem ponadczasowym i cały czas bardzo modnym. Stanowi ona doskonałe dopełnienie innych barw. Biała elewacja nadaje bryle czystości i świeżości. Nowoczesny charakter budynku uzyskamy łącząc biel z ciemnymi detalami, a także zestawiając ją z naturalnym drewnem, kamieniem czy szkłem. Fasada pokryta białym tynkiem zastosowana w projekcie HOMEKONCEPT 59 stanowi doskonałe tło dla ciemnej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Dodatkowo biała elewacja nadaje budynkowi większej przestrzenności i idealnie prezentuje się na tle otoczenia.

Nowoczesna elewacja łączona z różnych materiałów w projekcie HOMEKONCEPT 13 EN
Nowoczesna elewacja z różnych materiałów w projekcie HOMEKONCEPT 13 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Jak dopasować kolory elewacji domu?

Kolor elewacji powinien także pasować do barwy pokrycia dachowego. Najpopularniejszym obecnie kolorem zadaszenia jest grafit, antracyt lub czerń. Komponują się z nim prawie wszystkie kolory elewacji, a także elementy drewniane. Poza tym fasada powinna zostać dopasowana do pozostałych elementów architektonicznych, takich jak stolarka okienna i drzwiowa, cokoły, a także schody i tarasy. Trzeba także pamiętać o tym, że kolory elewacji muszą współgrać z budynkami gospodarczymi na działce, z garażem, a także z ogrodem oraz sąsiadującą z nami zabudową.

Najmodniejsze zestawienia barw bazują na stonowanej palecie kolorystycznej, dobranej w taki sposób, aby podkreślić indywidualny charakter budynku. Doskonale prezentują się odcienie szarości, grafitu, elementy brązu i ponadczasowa biel. Elewacja w takich kolorach wygląda niezwykle subtelnie i elegancko, stanowiąc dopełnienie nowoczesnego projektu domu.

Interesują Cię projekty domów parterowych? A może projekty domów z poddaszem, które zachwycają wyjątkowymi rozwiązaniami architektonicznymi i ponadczasową kolorystyką?

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia inspirującej kolekcji domów HOMEKONCEPT!

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.