Najnowsze trendy w budownictwie

Minimalizm, stonowana paleta kolorystyczna, duże przeszklenia i nowoczesne elewacje to główne trendy obowiązujące we współczesnym budownictwie. Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany dom, aby z jednej strony przyciągał uwagę atrakcyjnym wyglądem, a z drugiej oferował bardzo komfortowe wnętrza.

Ponadczasowe rozwiązania

Czasy przerostu formy nad treścią w budownictwie jednorodzinnym dawno już minęły. Aktualnie dominują rozwiązania architektoniczne z umiarkowaną ilością detali architektonicznych. Współczesny dom to taki, w którym umiejętnie połączono prostą formę ze stonowaną kolorystyką. Do wykończenia elewacji stosuje się głównie naturalne materiały takie jak drewno i kamień.

Prosta forma i stonowana kolorystyka - nowoczesny dom HOMEKONCEPT 43 - trendy
HOMEKONCEPT 43 - gotowy projekt domu z modną elewacją.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Popularnością cieszą się również deski kompozytowe oraz płyty z betonu architektonicznego. Tańszą wersję eleganckiej elewacji można uzyskać z różnobarwnego tynku cienkowarstwowego. Dominujące kolory elewacji to odcienie szarości, beże, grafit i oczywiście ponadczasowa biel, stanowiąca idealne tło dla wszelkiego rodzaju dodatków. Elementami charakteryzującymi nowoczesne budownictwo są również panoramiczne przeszklenia, słoneczne tarasy, a także ograniczona ilość architektonicznych elementów dekoracyjnych.

Trendy w budownictwie - HOMEKONCEPT 53 z elewacją z łupka kamiennego
HOMEKONCEPT 53 - nowoczesny dom.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Funkcjonalne wnętrza

Wielkość oraz rozmieszczenie pomieszczeń muszą być dostosowane do potrzeb współczesnych rodzin. Obowiązkowym elementem każdego wnętrza jest otwarta część dzienna, której przedłużeniem jest obszerny taras wypoczynkowy, zachęcający do spędzania czasu na świeżym powietrzu w czasie słonecznych dni. Klienci bardzo cenią sobie pomieszczenia dodatkowe typu spiżarnia, pralnia czy duża garderoba, a więc takie, które zdecydowanie ułatwiają utrzymanie porządku w domu. Coraz większym powodzeniem cieszą się również tzw. master bedroom-y, czyli sypialnie małżeńskie z prywatną garderobą i łazienką, zapewniające dużą intymność rodzicom.

Niskie koszty eksploatacji domu

Z najnowszymi trendami budownictwa nierozłącznie związane jest pojęcie energooszczędności. Jednym z jej aspektów jest taki sposób wybudowania domu, aby jego koszty eksploatacyjne były jak najmniejsze. Rozumiemy przez to zastosowanie odpowiedniego ocieplenia ścian, dachu oraz podłóg oraz zastosowanie stolarki okiennej oraz drzwiowej o podwyższonych parametrach energooszczędnych. Dużą oszczędność daje również wentylacja mechaniczna z rekuperacją (odzyskiem ciepła), która chroni dom przed utratą ciepła przez kratki wentylacji grawitacyjnej. Pozwala ona cieszyć się dopływem świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Daje także znaczne oszczędności na ogrzewaniu, zapewnia odpowiedni mikroklimat oraz zapobiega przedostawaniu się kurzu i pyłu do pomieszczeń.

Nowoczesna aranżacja salonu w szarościach - gotowy projekt domu z wnętrzem HOMEKONCEPT 26 wariant 4
Strefa dzienna w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT 24 wariant 4.

Kolejną kwestią jest sposób dostarczania energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Aby był on tani w eksploatacji i przyjazny dla środowiska naturalnego, trzeba zainwestować w nowoczesny kocioł grzewczy o wysokiej sprawności. Warto także zamontować solary, które zaopatrzą dom w ciepłą wodę użytkową. Do najbardziej energooszczędnych rozwiązań należy pompa ciepła, która do ogrzania domu wykorzystuje darmową energię pozyskaną z powietrza, gruntu lub wody. Współczesne trendy budownictwa są powrotem do natury, zarówno pod względem wyboru materiałów takich jak drewno czy kamień, jak i pod względem doboru kolorystyki oraz aranżacji wnętrz. Wszechobecny minimalizm rozkochał w sobie nie tylko architektów, ale też większość inwestorów, którzy zaczęli doceniać ponadczasowe i funkcjonalne rozwiązania, a także stali się bardziej świadomi, jeśli chodzi o ekologię.

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO