Multifunkcyjny salon – trendy wnętrzarskie

W nim odpoczywamy, przyjmujemy gości, bawimy się, przygotowujemy posiłki, a coraz częściej nawet pracujemy. Mowa o salonie dziennym, który w niejednym domu spełnia jednocześnie różnorakie funkcje. Inspiracji dotyczących aranżacji salonu można szukać w magazynach wnętrzarskich, blogach oraz portalach poświęconych architekturze wnętrz.

Jednak jak odnaleźć się w gąszczu trendów i wybrać właściwy dla siebie i rodziny?

Salon, jak każde inne wnętrze powinien odzwierciedlać cechy charakteru właścicieli oraz być odpowiedzią na ich potrzeby. Dlatego przed jego aranżacją warto zadać sobie kilka pytań: Jakie są potrzeby moje i moich bliskich? Do jakich funkcji powinien być przystosowany salon? Czego nie powinno w nim zabraknąć? Zanotuj odpowiedzi, a potem pójdzie już „z górki”.

  1. Salon otwarty czy zamknięty?
  2. Preferencje inwestorów
  3. Optymalna powierzchnia salonu
  4. Podział na strefy funkcjonalne w salonie
  5. Aranżacja salonu – podstawowe zasady
  6. Podstawowe umeblowanie salonu
  7. Współczesne trendy w projektowaniu – inspiracje
  8. Aranżacja kominka w salonie
  9. Współpraca z architektem
Nowoczesna stodoła projekt homekoncept 95 a - widok na elegancki salon w drewnie i ze skórzaną sofą.

Maksimum przestrzeni w salonie otwartym na jadalnię i kuchnię – projekt domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 95 a.

Salon otwarty czy zamknięty?

Salon zwany również pokojem dziennym, to największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, pełniące funkcję reprezentacyjną. Może stanowić odrębną przestrzeń lub też stanowić całość z kuchnią wraz z jadalnią. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Aby wybrać jedno z nich, należy po raz kolejny zastanowić się nad własnymi potrzebami. Architekci na etapie projektowania biorą pod uwagę przede wszystkim oczekiwania inwestorów, jednak olbrzymie znaczenie odgrywa na tym etapie także wielkość przestrzeni, którą dysponują.

Preferencje inwestorów

Niektórzy traktują salon jako przestrzeń wystawową, inni z kolei jasno manifestują, że jest to przestrzeń dla domowników, a nie dla gości. Nowa rzeczywistość wymusiła aranżowanie pomieszczeń o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Coraz częściej zdarza się, że każde z domowych wnętrz pełni więcej niż jedną rolę. A wszystko po to, aby każdy z domowników mógł jak dotychczas wywiązać się ze swoich codziennych obowiązków, jak chociażby zdalna praca czy nauka.

Strefa dzienna w nowoczesnym domku letniskowym HOMEKONCEPT 85 DL
Salon multifunkcyjny – widok na miejsce do domowego relaksu, jadalnię i sypialnię na antresoli
w HomeKONCEPT 85 DL.

Optymalna powierzchnia salonu

Określenie idealnych wymiarów salonu nie jest oczywiste, bowiem wszystko zależy od powierzchni użytkowej, liczby domowników oraz ich upodobań. Przyjmuje się, że w małych domach salon powinien mieć przynajmniej 20-25 m2, natomiast w większych powyżej 30 m2. Warto w tym miejscu przypomnieć, że skrajności działają na niekorzyść. Zbyt mały salon może okazać się nieustawny i za ciasny, natomiast zbyt duży sprawi wrażenie źle zagospodarowanego oraz mało przytulnego. Co do kształtu pomieszczenia, najwygodniejszy do zaaranżowania jest salon na planie prostokąta lub kwadratu. Zapewnia on swobodne rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia z zachowaniem wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się po wnętrzu.

Podział na strefy funkcjonalne w salonie

Po zastanowieniu się jakie funkcje ma pełnić pokój dzienny, można przejść do rozmieszczenia poszczególnych stref. Oczywiście mając na względzie rozmieszczenie okien oraz drzwi, bowiem to właśnie te elementy determinują aranżację wnętrza. Strefy funkcjonalne można symbolicznie oddzielić od siebie przy zastosowaniu wyróżniającej się posadzki lub dywanu. W przypadku najbardziej popularnego rozwiązania, czyli salonu dziennego z otwartą kuchnią, trzeba wyróżnić strefę relaksu, roboczą, oraz jadalnianą. W multifunkcyjnym salonie nie trzeba całkowicie rezygnować z podziału przestrzeni – można zrobić to w sposób bardzo subtelny, np. przy pomocy wysuniętego blatu lub też kuchennej wyspy, która sprawdzi się zwłaszcza na dużym metrażu.

Salon w otwartej strefie dziennej HOMEKONCEPT 74 - wyznaczenie stref funkcjonalnych
Umowne wyznaczenie stref w multifunkcjonalnym salonie HomeKONCEPT 74.

Aranżacja salonu – podstawowe zasady

Każdy dom ma swoje serce, czyli przestrzeń szczególną, w której domownicy gromadzą się i spędzają najwięcej czasu. Dla jednych może być to wygodna kanapa w salonie, dla drugich duży stół w jadalni lub kuchnia, w której przyrządza się posiłki. Bez względu na to, co to za miejsce, dobrze jest poświęcić mu najwięcej uwagi. Należy pamiętać, że dla komfortu codziennego życia bardzo ważne jest, aby rozwiązania projektowe były przede wszystkim użyteczne. Wtedy dopiero można przejść do aranżacji przestrzeni. Nieodłączne elementy wyposażenia salonu to meble wypoczynkowe, o charakterze magazynującym, czy też ekspozycyjnym, jak np. regał lub komoda. Kolejnym etapem jest dobranie oświetlenia oraz dodatków, które nadadzą wnętrzu charakter. Może to być designerska lampa, wiszące na ścianie dzieło sztuki lub dowolny element dekoracyjny, z którym utożsamiają się domownicy.

Aranżacja nowoczesnego salonu - kremowa kanapa, stolik kawowy stożek i oryginalne oświetlenie - HOMEKONCEPT 79
Salon doskonały – przykład aranżacji multifunkcjonalnego wnętrza HomeKONCEPT 79.

Podstawowe umeblowanie salonu

Salon, to zaraz po kuchni najważniejsze pomieszczenie w każdym domu, które powinno zachwycać wystrojem oraz funkcjonalnością. Aby tak się stało, ważne jest przemyślane ustawienie mebli wraz z dobraniem odpowiednich wymiarów pod konkretną powierzchnię użytkową.

Nieodłącznym wyposażaniem salonu jest kanapa – jeden z większych elementów wyposażenia, która powinna pomieścić wszystkich domowników. Warto zwrócić uwagę, czy jest wyposażona w zagłówek oraz podłokietniki oraz czy w razie potrzeby zapewni dodatkowo funkcję spania. Entuzjastom częstego przemeblowania poleca się modele modułowe, które pozwalają na tworzenie dowolnych kombinacji w celu dopasowania do każdej przestrzeni.

Salon z dużą kanapą - nowoczesna strefa dzienna HOMEKONCEPT 13 EN
Wygodna kanapa to podstawowy element komfortowego salonu – HomeKONCEPT 13 EN.

Kolejnym obowiązkowym meblem w strefie salonowej jest stół – miejsce spotkań i wspólnych posiłków. W zależności od metrażu oraz upodobań, można zdecydować się na stół prostokątny lub okrągły. Przyjmując, że stół ma pomieścić zastawę dla 6 osób, to wymiary pierwszego powinny wynosić 140×80 cm, zaś średnica drugiego ok. 120 cm. Niezwykle praktycznym wyborem są stoły rozkładane, których wymiary można dopasować do aktualnego zapotrzebowania.

Okrągły stół z tapicerowanymi krzesłami na 6 osób - nowoczesny dom HOMEKONCEPT 81
Stół dla 6 osób w salonie HomeKONCEPT 81.

Współczesne trendy w projektowaniu – inspiracje

W aranżacji wnętrz wyraźne zarysowuje się moda na modernizm, co widać w formie wznowień projektów z drugiej połowy ubiegłego stulecia. Projektanci bardzo chętnie łączą sztukę użytkową z tamtych lat z nowoczesnymi przedmiotami, tworząc eklektyczne wnętrza, w których żaden element wystroju nie znalazł się przypadkowo.

Współczesne budownictwo jednorodzinne coraz częściej nawiązuje geometryczną bryłą oraz dużymi przeszkleniami do modernistycznej architektury lat 30. ubiegłego wieku. Obecna technologia umożliwia projektowanie dużych, efektownych przeszkleń, które nie tylko nadają bryle nowoczesnego charakteru, ale przede wszystkim przepięknie doświetlają wnętrza domowych salonów.

Tegoroczne trendy wnętrzarskie opowiadają się za naturalnymi kolorami i materiałami w duchu zrównoważonego rozwoju oraz ekologii. Nawiązanie do natury zostało zamanifestowane także w materiałach wykończeniowych – drewna, rattanu, bambusa, wikliny, oraz tekstyliach – bawełna i len to najmodniejszy duet tego roku.

Wielofunkcyjny salon w nowoczesnej aranżacji ze szklaną ścianką loftową - projekt bliźniaka HOMEKONCEPT 76D
Harmonia i ład w salonie HomeKONCEPT 76 D.

Tegoroczne trendy kolorystyczne są dwubiegunowe. Jedne czerpią z natury – ciepłe brązy, wyciszone błękity i zielenie. Drugie – z soczystych i wyrazistych barw, które tworzą elektryzujące akcenty we wnętrzach. Wśród nich wymienić można rudości, żółcie, głębokie granaty oraz szmaragdowe zielenie. Intensywne barwy są niezwykle energetyczne, jednak warto zachować umiar w ich ekspozycji. Ciekawym sposobem na złagodzenie ich mocy jest zestawienie z jaśniejszymi kolorami, a nawet z bielą. Najlepiej widać to na przykładzie salonów, w których tylko jedna ze ścian jest pomalowana na barwę dominującą.

Nie sposób pominąć w tym miejscu wytypowanych przez Instytut Pantone kolorów 2021 roku – spokojnej szarości i słonecznej żółci. Szarości stanowią doskonałą bazę wielu aranżacji i komponują się praktycznie z wszystkimi barwami. Żółcie z kolei – od beżu, przez cytrynowy, na musztardowym kończąc, świetnie sprawdzą się na dodatkach.

Przeczytaj więcej o trendach 2021! >>

Aranżacja kominka w salonie

Niektórzy nie wyobrażają sobie salonu bez kominka, dlatego warto poświecić mu nieco uwagi. Rynek oferuje tradycyjne kominki – z otwartym wymurowanym paleniskiem oraz zamknięte – wyposażone we wkłady lub kasety kominkowe. Kluczowy jest wybór rodzaju paleniska – zużycie drewna w kominku otwartym jest o wiele większe, niż w przypadku nowoczesnych wkładów kominkowych. Równie istotny aspekt w konstrukcji domowego paleniska to podłoga znajdująca się dookoła niego. Dla większego bezpieczeństwa dobrze jest obudować ją płytkami, ponieważ obszar ten jest szczególnie narażony na kontakt z rozżarzonym drewnem, które może niespodziewanie wypaść z kominka.

Kominek w nowoczesnym salonie - gotowy projekt domu piętrowego HOMEKONCEPT 82 - salon multifunkcjonalny
Kominek w salonie HomeKONCEPT 82.

W której części salonu umiejscowić kominek? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność wnętrza, rozmieszczenie mebli oraz nieskrępowaną komunikację. Miłośnikom klasyki spodobają się kominki z eleganckim, kamiennym portykiem, który stanowi dodatkowo miejsce do ekspozycji przeróżnych ozdób. Zwolennikom nowocześniejszych rozwiązań poleca się umiejscowienie kominka pod telewizorem lub na zewnętrznym narożniku wysuniętej poza lico ściany.

Współpraca z architektem

Masz już swój projekt domu i zależy Ci na owocnej współpracy z architektem wnętrz? Przedyskutuj szczegółowo kwestię aranżacji salonu oraz przedstaw własną tablicę inspiracji. Można wykonać ją samodzielnie lub przy wykorzystaniu serwisu społecznościowego Pinterest, czyli wirtualnego odpowiednika tablicy korkowej. Pamiętaj, że styl tego szczególnego wnętrza powinien pasować do domowników oraz ich rytmu życia. Usługi projektowania wnętrz znajdziesz w naszym sklepie z wyposażeniem HomeKONCEPT.shop. Skorzystaj z dostępnej oferty i otocz swój salon najlepszą opieką!

Kontakt przy doborze projektu HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.