Mały, średni czy duży... Jak wybrać optymalną wielkość domu?

Budowa domu to przełomowa decyzja, która bez wątpienia będzie miała wielkie znaczenie dla Twojej przyszłości. Dlatego warto dokładnie przemyśleć każdy aspekt tej decyzji. Jednym z najważniejszych wyzwań jest wybór wielkości domu. Czy chcesz zbudować dom mały, średni czy duży? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.

Czym jest rozmiar domu?

Należy zacząć od uściślenia tego, co decyduje o wielkości domu. Na pewno kluczowa jest powierzchnia domu, ale liczy się nie tylko ona. Równie istotna jest wielkość i liczba poszczególnych pomieszczeń, ich rozlokowanie względem siebie, wielkość ciągów komunikacyjnych czy też dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Czy wybierając mały dom o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 130 m² będziemy mogli czuć się w nim komfortowo? Przykładem niewielkiego domu parterowego jest projekt HOMEKONCEPT 43.

Układ funkcjonalny parteru w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT 43
Rozmieszczenie funkcjonalne pomieszczeń parteru w projekcie HOMEKONCEPT 43.

Dom oferuje bardzo wygodną część dzienną, 3 sypialnie oraz bogate zaplecze w postaci spiżarni, 2 garderób, pomieszczenia gospodarczego oraz kotłowni z funkcją pralni. Jeżeli chcielibyśmy na takim metrażu urządzić 4 sypialnie, trzeba wówczas zrezygnować z jakiegoś pomieszczenia technicznego lub ograniczyć wielkość strefy dziennej. Aby nie zmniejszać komfortu mieszkańców trzeba zdecydować się na trochę większą powierzchnię. Przykładem może być HOMEKONCEPT 26, który ma bardzo podobny układ funkcjonalny do prezentowanego powyżej domu, ale 4 sypialnie.

HOMEKONCEPT 26 - układ funkcjonalny nowoczesnego domu
Nowoczesny dom z doskonałym rozkładem pomieszczeń - HOMEKONCEPT 26.

Jeszcze więcej pomieszczeń możemy urządzić zagospodarowując poddasze domu parterowego. Na kolejnych metrach kwadratowych może powstać strefa rekreacyjna oraz dodatkowe sypialnie. Przykładem takiego rozwiązania jest projekt HOMEKONCEPT 28.

Rysunek szczegółowy - rzut parteru - HOMEKONCEPT 28
HOMEKONCEPT 28 - rzut funkcjonalny.

Innym podejściem do metrażu domu jest wybór projektu z dużymi, przestronnymi pomieszczeniami. Strefa dzienna o powierzchni ponad 60 m² oraz bardzo obszerne sypialnie pozwalają na uzyskanie dużego komfortu we wnętrzach. Jednym z takich wyjątkowych domów jest HOMEKONCEPT 35. Układ funkcjonalny nie jest tutaj nadmiernie rozbudowany, a wszystkie pomieszczenia są bardzo wygodne.

Projekt domu z dużą strefą dzienną - HOMEKONCEPT 35
Rozbudowana strefa dzienna w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 35.

Na co pozwala budżet?

Kolejnym kryterium wyboru będzie ilość pieniędzy, jaką możemy przeznaczyć na budowę domu. Zdajemy sobie sprawę, że oszacowanie całościowego kosztu budowy jest bardzo trudne. Dlatego przygotowaliśmy dla Was bardzo przydatne narzędzie – kosztorysy inwestorskie, dostępne do każdego projektu. Przy każdym opisie projektu HOMEKONCEPT podajemy Wam koszty budowy poszczególnych etapów, na stanie deweloperskim kończąc. Uwzględniliśmy także wycenę w oparciu o metodę gospodarczą. W ten sposób chcemy pomóc Wam w zaplanowaniu wydatków i przygotowaniu się do inwestycji. Znając z góry rząd wydatków, będziecie mogli zadecydować na jaką wielkość domu pozwolą posiadane fundusze.

Przyszłe koszty eksploatacji

Ale koszty budowy Waszego nowoczesnego domu to tylko jeden z wydatków. Zachęcamy Was do tego, by wybiec nieco myślami w przyszłość i podliczyć także opłaty związane z użytkowaniem domu. Większy dom to z pewnością większe koszty jego utrzymania, zwłaszcza opłaty za energię. Warto zatem już w trakcie budowy zastanowić się nad zmniejszeniem takich wydatków w przyszłości. Rozwiązaniem mogą być energooszczędne materiały budowlane oraz instalacje. Będą one stanowiły swoistą inwestycję w Wasz nowy dom: więcej wydacie teraz, ale zaoszczędzicie w przyszłości.

Zgodnie z prawem

Musicie też pamiętać, że Wasz przyszły dom musi spełniać wymogi prawne – ma obowiązek być zgodny z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub z Warunkami Zabudowy (WZ). Musi też mieścić się na działce z zachowaniem obowiązujących odległości od jej granic. Wybierając dom trzeba brać pod uwagę te wszystkie uwarunkowania, bo może się okazać, że na Waszej działce nie będzie można zbudować domu o jakim marzycie.

Wasz lifestyle

Wymogi prawne i ograniczenia finansowe to nasze największe obostrzenia. W pozostałych kwestiach mamy już zdecydowanie więcej swobody. Warto więc w pierwszej kolejności pomyśleć o swojej wygodzie. Jaki preferujecie tryb życia: czy potrzebujecie domu z wieloma pomieszczeniami, które można zaadaptować na domowe biuro, siłownię, studio muzyczne, a może i domową łaźnię? A może zamiast dużego domu większą przyjemność sprawi Wam zajmowanie się ogrodem? Spodziewacie się częstych wizyt gości, którzy będą się u Was zatrzymywać?

Jaka działka taki dom

Jasne jest, że na niewielkiej działce nie da się wybudować dużego domu. Ale ta zależność nie działa już w drugą stronę. Znaczenie ma też kształt działki – decyduje on o tym, jak zostanie wpisany w nią projekt domu. Działka oraz orientacja budynku są też istotne ze względu na to, jaki chcemy mieć widok z okien. Dlatego trzeba uważnie przeanalizować oferowane przez działkę możliwości, najlepiej we współpracy z architektem, który później będzie odpowiadał za adaptację projektu do lokalnych warunków. To on podpowie nam, jaki dom będzie najlepiej pasował na naszą działkę.

Jeżeli macie wątpliwości jaki dom wybrać, lub potrzebujecie pomocy w analizie wypisu z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub Warunków Zabudowy, zachęcamy do kontaktu z doradcami projektowymi HOMEKONCEPT. Pomożemy Wam znaleźć swój wymarzony, nowoczesny dom!

Wybierz swój projekt domu HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.