Konstrukcje dachowe: jak wybierać?

Planujesz rozpocząć budowę własnych czterech kątów? Masz już wymarzoną działkę i projekt domu, który na niej powstanie? Doskonale! Musisz jednak wiedzieć, że jeszcze sporo przed Tobą. Wśród kwestii, które z pewnością będziesz musiał rozważyć, będzie też ta, dotycząca chyba najważniejszego elementu Twojego domu – dachu. Jak świadomie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb radzą eksperci firmy Inter-Lers – autoryzowanego producenta więźby MiTek®.

Inter Lers - producent więźby dachowej do nowoczesnego domu
Więźba dachowa od Inter-Lers.

Jakie są możliwości?

Wydawać by się mogło, że w temacie więźby dachowej niewiele zmieniło się w ciągu ostatnich stuleci. Jednak i tu nowoczesne technologie pozostawiają swój ślad. Chociaż nadal to właśnie drewno jest zdecydowanie najpowszechniej wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym, to już sposób jego obróbki zmienił się diametralnie. Inwestor poszukujący wykonawcy swojego dachu ma więc kilka możliwości do wyboru:

1. Zlecenie wykonania konstrukcji firmie ciesielskiej

Więźna dachowa ciesielska
schemat budowy Ciesielkiej więźby tradycyjnej.

2. Zakup gotowych wiązarów dachowych

Wiązary dachowe w nowoczesnym budownictwie
schemat budowy wiązarów dachowych.

3. Zakup prefabrykowanej więźby tradycyjnej

Prefabrykowana więźba tradycyjna
schemat budowy prefabrykowanej więźby tradycyjnej.

Taki podział, choć nie uwzględnia wszystkich możliwych rozwiązań, odpowiada oczekiwaniom i wymaganiom zdecydowanej większości polskich klientów indywidualnych.

Podobieństwa i różnice

Wszystkie trzy grupy pełnią analogiczną funkcję – mają ochraniać budynek przed czynnikami zewnętrznymi i przenosić obciążenia na podpory. Ten sam jest też materiał wykonania (choć drewno drewnu nie równe – o czym później), poza tym różnią się jednak znacznie. Najpopularniejszą w Polsce jest tradycyjna konstrukcja ciesielska, wykonywana w całości na placu budowy. Technika bez większych zmian funkcjonuje od setek lat i pewnie jeszcze długo będzie chętnie stosowana. Konkurencyjne rozwiązanie pojawiło się dopiero wraz z globalnym rozwojem technologicznym i trendem prefabrykacji. Wiązary dachowe w całości powstają na hali produkcyjnej, dzięki czemu czas montażu może być skrócony nawet do jednego dnia. Poszczególne elementy łączone są najczęściej z wykorzystaniem stalowych płytek kolczastych MiTek®, zapewniając trwałe i stabilne połączenie. Sporą zaletą jest także kształt kratownic, pozwalający wykorzystać pas dolny wiązara jako konstrukcję stropu zarówno poddasza użytkowego, jak i nieużytkowego. Stosunkowo najnowszym produktem na rodzimym rynku jest prefabrykowana więźba tradycyjna. Stanowi ona połączenie dwóch powyższych rozwiązań – z jednej strony docięcie i oznakowanie poszczególnych elementów z wysokowartościowego drewna pozwala skrócić czas budowy, z drugiej natomiast tradycyjny układ umożliwia stosowanie także w połączeniu ze stropem żelbetowym.

Najtrudniejszy jest wybór Wykonawcy

Niewiele osób decyduje się w dzisiejszych czasach na własnoręczne wykonanie konstrukcji więźby dachowej, dlatego kluczowym staje się znalezienie zaufanej firmy. Ekipa działająca na rynku od lat, posiadająca na swoim koncie wiele zrealizowanych inwestycji i dobre opinie, z pewnością nas nie zawiedzie. Wśród pytań, które należy zadać potencjalnemu wykonawcy należy wymienić te związane z udzielaną gwarancją, możliwym terminem realizacji i portfolio inwestycji. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na drewno, z którego konstrukcja ma zostać wykonana. Powinno posiadać ono znak CE dla materiałów budowlanych i klasę wytrzymałości C24. Zakup surowca suszonego i struganego oraz odpowiednio impregnowanego pozwoli nam uniknąć wyboczenia się konstrukcji lub zwichrzenia poszczególnych elementów oraz zwiększy odporność na korozję biologiczną, chemiczną i działanie ognia. Certyfikowane, suche drewno, choć wymagane przepisami prawa, cały czas jest jednak ciężko dostępne w tartakach. W związku z tym wiele firm ciesielskich oferuje swoim klientom tarcicę mokrą, o wilgotności powyżej 30%. Wytrzymałość na zginanie może być wtedy nawet 65% mniejsza niż drewna suszonego, a wysychający materiał może naruszyć stabilność konstrukcji. Zastosowanie takiej tarcicy grozi niestety szybką koniecznością naprawy lub nawet całkowitej wymiany więźby.

Budowa domu z wykorzystaniem wiązarów dachowych Inter Lers
Budowa domu z wykorzystaniem wiązarów dachowych.

Inaczej wyglądać będzie proces wyboru wykonawcy w przypadku konstrukcji prefabrykowanych. Na tym rynku także znaleźć można duże firmy, jak i zakłady działające dość chałupniczo. W jednym i drugim wypadku trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że rozpoczęcie produkcji wiązarów jest zdecydowanie bardziej skomplikowane od uruchomienia firmy ciesielskiej, tak więc trudniej znaleźć tu nierzetelnych wykonawców. Producenci prefabrykatów są też siłą rzeczy bardziej zmuszeni do prowadzenia kontroli jakości zarówno surowców jak i procesu produkcji oraz gotowych produktów, stąd też zdecydowanie częściej decydują się na wysokojakościowe drewno, czy mocniejsze złącza ciesielskie. Ważne jest jednak by nasz wykonawca mógł pochwalić się autoryzowanymi ekipami montażowymi i oferował obmiar budynku przed uruchomieniem procesu produkcji.

Czas to pieniądz?

Pewnie większość z nas na to pytanie bez wahania odpowiada twierdząco. W przypadku budowy domu na aspekt czasu można jednak patrzeć na dwa sposoby. Zdecydowana większość inwestorów zainteresowana jest maksymalnym przyspieszeniem prac, co szczególnie widać w segmencie prefabrykowanych domów szkieletowych. Szybkie zakończenie budowy to bliższa perspektywa przeprowadzki, a często także mniejsze koszty prowadzenia kredytu. Jest jednak pewna grupa osób, którym wysokie tempo realizacji zupełnie nie odpowiada. Najczęściej są to ludzie, którzy budowę finansują z bieżących przychodów i obawiają się utraty płynności finansowej. Tak odmienne podejścia mogą mieć wpływ na wybór konstrukcji dachu. Osoby, które zdecydują się na prefabrykowane wiązary mogą liczyć, że więźba zostanie zamontowana nawet w ciągu jednego dnia. W połączeniu z brakiem konieczności wylewania stropu może dać to oszczędności na poziomie kilkunastu tygodni w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji ciesielskiej. Rozwiązaniem pośrednim może być natomiast zamówienie wiązarów bez usługi montażu. W takim układzie producent dostarczy jedynie wszystkie elementy wraz ze stosowną dokumentacją na plac budowy, gdzie będą mogły poczekać na montaż. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu uwag zawartych w projekcie, zwłaszcza w zakresie stężeń konstrukcji.

Wygoda coraz ważniejsza

Zmiany na rynku budowlanym widać gołym okiem. Jednym z efektów jest coraz mniejszy udział realizacji wykonywanych w systemie gospodarczym, na rzecz kompleksowych usług generalnego wykonawcy. Trend widoczny jest przede wszystkim w segmencie domów drewnianych, gdzie dużą część inwestycji stanowią konstrukcje prefabrykowane. Wydaje się, że podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, polski inwestor coraz bardziej ceni sobie wygodę i spokój, nie chce angażować się w proces budowy, który sam w sobie bywa stresujący i zawiły.

Zwiększająca się popularność więźby z fabryki tylko potwierdza ten trend. Decydując się na nią mocno zawężamy sobie zakres obowiązków – ograniczy się on do wybrania wykonawcy i złożenia podpisu na umowie. Cała korespondencja może odbywać się elektroniczne lub telefonicznie. Należy jedynie upewnić się, że przed rozpoczęciem produkcji przedstawiciel firmy pojawi się na placu budowy w celu zebrania pomiarów z natury.

Źródło: www.inter-lers.pl

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
5 kwietnia 2024

STOLARKA DO TWOJEGO DOMU

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
12 marca 2024

Koszty budowy domu 2024

STREFA PARTNERA HK
5 marca 2024

NOWOŚĆ – dachówka ceramiczna SIMPLA NUANCE w kolorze łupka angobowana