Kiedy musimy kołkować styropian? Kiedy, czy w ogóle, a jeśli tak, to jak i czym?

Ocieplając ściany zewnętrzne nowo budowanego domu, mocowanie izolacji termicznej z płyt styropianowych odbywa się zasadniczo przy pomocy kleju do styropianu, natomiast zastosowanie łączników mechanicznych potocznie nazywane „kołkowaniem” można pominąć, o ile projektant nie przewidział inaczej, i producent kompletnego systemu ociepleń przy pomocy którego budynek zostanie zaizolowany, przewiduje mocowanie płyt przy użyciu zaprawy klejowej. O ile ściany nowego budynku wystarczy zagruntować gruntem uniwersalnym w celu zmniejszenia chłonności podłoża przed przystąpieniem do klejenia izolacji, to w przypadku domów eksploatowanych, posiadających pewien rozdział historii, które ze względu na niski poziom komfortu i wysokie koszty ogrzewania wymagają docieplenia, sytuacja może wymagać zastosowania różnych wariantów mocowania izolacji.

Przed przystąpieniem do prac ocieplania ścian zewnętrznych „starego” domu wymaga się bardzo dokładnego sprawdzenia powierzchni ścian (podłoża), do których będą klejone płyty styropianowe lub inny rodzaj materiału izolacyjnego. Wykonanie oceny technicznej powierzchni ścian powinno być obowiązkowo wykonane i stanowić podstawę do wykonania projektu ocieplenia. W praktyce niestety projekt ocieplenia dla domów jednorodzinnych lub kilkurodzinnych jest wykonywany sporadycznie stąd często dochodzi do złego doboru odpowiednich rozwiązań.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem prac ociepleniowych?
Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem prac ociepleniowych?

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem prac ociepleniowych:

Podłoże – bo tak definiuje się powierzchnię do której przykleja się izolacje, powinno być stabilne, suche i czyste, bez warstw zmniejszających przyczepność typu: tłuszcz, pył, kurz, itp.. Stare tynki, które wyraźnie odspajają się od konstrukcji ściany, złuszczające się warstwy farby i inne zabrudzenia należy usunąć. Niewielkie nierówności i ubytki można naprawić za pomocą zapraw murarskich lub kleju do przyklejania izolacji. Jeżeli podłoże (ścina zewnętrzna) zostanie dobrze sprawdzone i odpowiednio przygotowane tak by zapewnić stabilność mocowanego systemu wówczas wystarczy powierzchnię zagruntować gruntem uniwersalnym.

By sprawdzić jaka będzie przyczepność kleju mocującego styropian do podłoża i zarazem do styropianu należy wykonać test przyczepności, który polega na przyklejeniu do ocieplanej ściany 3 kostek styropianowych o wymiarach zbliżonych do 10x10x10 cm klejem do styropianu. Próby oderwania od ściany powinny zostać wykonane nie wcześniej niż dwie doby od przyklejenia. O pozytywnym wyniku testu powinno świadczyć rozerwanie próbki styropianowej w strukturze styropianu. Takie jednoznaczne wyniki testu dają „zielone światło” by przystąpić do prac ociepleniowych przy użyciu kompletnego systemu bez kołkowania. Jeżeli klej odspoił się od podłoża, wówczas należy stwierdzić niedostateczną przyczepność i wykonać prace poprawiające przyczepność stosując grunt szczepny. W sytuacji kiedy nie można jednoznacznie stwierdzić, że podłoże jest stabilne na całej powierzchni należy zastosować łączniki mechaniczne, które będą dodatkowym zapewnieniem stabilności układu ocieplenia.

Dobór łączników jest bardzo ważny, a kryterium zastosowania odpowiedniego łącznika wynika z rodzaju i grubości izolacji oraz rodzaju materiału konstrukcyjnego w którym łącznik będzie osadzony. Warto zastosować łączniki, których talerzyk mocujący będzie dodatkowo zabezpieczone styropianowym krążkiem, eliminując straty ciepła i ewentualne przebarwienia mogące się pojawić na elewacji („efekt biedronki”).

Zależnie od rodzaju systemu i stosowanych w nim materiałów wiążących konieczne może być, równoległe z klejeniem, mechaniczne mocowanie płyt styropianowych przy użyciu kołków kotwiących. Mocowanie tego typu niezbędne będzie wszędzie tam, gdzie występuje słabe podłoże (warstwy starego tynku lub farby elewacyjnej).

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem prac ociepleniowych?

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
10 maja 2024

Bramy garażowe FAKRO | INNOVIEW LINE - nowa jakość na rynku

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
30 kwietnia 2024

e-KATALOG projektów domów nowoczesnych HOMEKONCEPT

STREFA PARTNERA HK
22 kwietnia 2024

Dachówka cementowa KAPSTADT w wersji DURATOP PRO