Jakie są najpopularniejsze kształty dachów?

Wybierając projekt domu zastanawiamy się nad wieloma aspektami. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego kształtu dachu oraz pasującego do niego pokrycia dachowego. Ważne są nie tylko kwestie estetyczne budynku, ale także prawidłowe zabezpieczenie połaci przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz koszty konkretnego rozwiązania.

Jakie znaczenie ma kształt dachu?

Dach jest elementem wieńczącym bryłę budynku. Od jego kształtu zależą przecież proporcje całej konstrukcji! Szukając najlepszego rozwiązania powinniśmy kierować się jednak nie tylko wyglądem domu. Ważne jest również dopasowanie kształtu dachu do najbliższego otoczenia oraz wytycznych zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dach odpowiada przede wszystkim za ochronę przed opadami, zabezpiecza przed wiatrem oraz jest izolatorem ciepła. Jego kształt ma spore znaczenie w ogólnych kosztach budowy, a w pewnych wypadkach może także wymagać zakupu konkretnego rodzaju pokrycia.

Gotowe projekty domów nowoczesnych HomeKONCEPT - jakie są najpopularniejsze kształty dachów?
Kształty dachów.

Najpopularniejsze kształty dachów

Dach dwuspadowy to jeden z najpopularniejszych i najtańszych w wykonaniu typ dachu, wywodzący się z tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego. Tworzą go dwie połacie, mające zazwyczaj taki sam kąt nachylenia. Jego zalety zostały wykorzystane we współczesnym budownictwie energooszczędnym. Przykładem takiego rozwiązania są coraz bardziej popularne budynki w kształcie nowoczesnej stodoły. W stosunku do innych propozycji taki rodzaj dachu jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Bardzo dobrze chroni budynek przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Do pokrycia dachu o takim kształcie doskonale nadają się – ekonomiczne pod względem zużycia i czasu montażu – dachówki w formacie XXL, na przykład ceramiczna TITANIA lub SIMPLA marki CREATON.

Gotowy projekt domu z poddaszem – nowoczesny HOMEKONCEPT 72 z dachem dwuspadowym
Dach dwuspadowy w projekcie domu HomeKONCEPT 72.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Równie popularnym kształtem dachu jest dach czterospadowy w wersji namiotowej lub kopertowej. W wersji namiotowej pozbawiony jest kalenicy i ma cztery połacie zbiegające się w centralnie ulokowanym wierzchołku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla budynków zaprojektowanych na planie kwadratu.

Wygląd dachu czterospadowego w wersji kopertowej nawiązuje do tradycyjnej formy architektonicznej wykorzystywanej między innymi w dworach szlacheckich. W tym przypadku sprawdzą się idealnie zarówno dachówki o klasycznej jak i nowoczesnej formie, na przykład ceramiczna FUTURA lub DOMINO marki CREATON. Jeżeli montaż będzie wymagał licznych docinek dachówek, to warto rozważyć zakup modeli barwionych w masie – PREMION lub CANTUS.

Nowoczesna parterówka z dachem czterospadowym – gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 69
Dach czterospadowy w projekcie domu HomeKONCEPT 69.

Dach mansardowy – takie rozwiązanie możemy zobaczyć zarówno na dachu dwuspadowym, jak i czterospadowym. W tym przypadku połacie podzielone są na dwie części o różnym kącie nachylenia. Taki zabieg pozwala na bardziej wygodne zagospodarowanie pomieszczeń na poddaszu. Historia dachu mansardowego jest długa, a jego korzenie sięgają francuskiego baroku. Wyróżnia się bardzo eleganckim oraz stylowym wyglądem. Przy montażu dachu mansardowego trzeba zastosować dachówkę o odpowiednim kształcie, tzw. mansardową lub łamaną. Dodatkowo w ofercie CREATON znajdziemy dachówki mansardowe boczne, które pozwolą nam estetycznie wykończyć tą część dachu. Marka oferuje takie rozwiązanie dla większości swoich modeli ceramicznych. Zarówno dla tych o klasycznej, jak i nowoczesnej bryle.

Dach pulpitowy to dach złożony z jednej połaci, zazwyczaj o niewielkim kącie nachylenia. Można go stosować na długich i wąskich bryłach. Dach jednospadowy jest prosty technicznie do wykonania oraz tani. W trakcie realizacji warto zwrócić uwagę na możliwość estetycznego i trwałego wykończenia górnej krawędzi dachu – tak zwanego pulpitu. Tutaj najlepsze będą dachówki pulpitowe. W ofercie CREATON dostępne są one dla modeli ceramicznych i cementowych – na przykład płaskiej płaskiej KAPSTADT. Takie wykończenie jest bardziej skutecznie i trwale, w przeciwieństwie do obróbek blacharskich.

Dach płaski bardzo dobrze sprawdzi się w projektach domów nowoczesnych. Pozwala na dowolne kreowanie bryły budynku, bez znacznego zwiększania kosztów inwestycji. Warto wspomnieć, że prawie każdy dach płaski posłużyć może jako praktyczna przestrzeń użytkowa – na przykład taras z roślinami i trawnikiem. Trzeba również pamiętać, że przy dużych opadach śniegu powinno się zadbać o jego usunięcie z powierzchni dachu. Jeśli dach płaski ma kąt nachylenia wynoszący ok. 7 – 10°, to doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się dachówki ceramiczne z oferty CREATON, a konkretnie modele FUTURA i PREMION oraz SINFONIE. Dachówki przy takim nachyleniu należy stosować z odpowiednią membraną.

Minimalistyczny dom z płaskim dachem – gotowy projekt HOMEKONCEPT 73
Dach płaski w projekcie domu HomeKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą rozwiązań dachowych i pokryć od naszego partnera – marki CREATON. A jeżeli nadal szukasz swojego wymarzonego projektu domu zapraszamy do kontaktu z HOMEKONCEPT. Z pomocą doradców projektowych z obszernej oferty wybierzesz gotowy projekt domu spełniający Twoje marzenia i potrzeby.

| Materiał partnera |

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.