Jakie kroki trzeba wykonać, aby rozpocząć budowę domu?

Przed rozpoczęciem budowy domu najważniejszym zadaniem jest wybór działki i pasującego do niej projektu. Przeczytaj jakie działania musisz przeprowadzić, aby bez przeszkód wystartować z budową. Warto rozpocząć od ustalenia budżetu, czyli określenia wielkości kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na zakup działki oraz na budowę domu. Ułatwi to znacznie poszukiwania odpowiedniej działki i projektu. Ceny działek można łatwo sprawdzić w sieci, ale możesz też popytać sąsiadów mieszkających w sąsiedztwie wybranej przez Ciebie działki. Koszty budowy domu sprawdzisz natomiast w pracowniach projektowych oferujących gotowe projekty domów. Dysponują one aktualnymi kosztorysami, które informują o cenie budowy domu w stanie surowym i deweloperskim. Przy ustalaniu budżetu postaraj się zaplanować pewną kwoty na zagospodarowanie otoczenia domu, zakup ogrodzenia i bramy wjazdowej.

Zanim kupisz działkę

Gdzie najlepiej szukać miejsca na swój wymarzony dom? Najlepiej tam, gdzie najbardziej nam się podoba. Koniecznie trzeba też sprawdzić najbliższe otoczenie. Sprawdźmy jaką powierzchnię i kształt ma działka, ponieważ będziemy musieli do niej dopasować konkretny projekt domu. Musimy przeanalizować jak najwięcej czynników oraz rozważyć wszystkie “za” i ”przeciw” i dopiero wtedy zdecydować się na zakup.

Ważne jest również sprawdzenie tzw. uzbrojenia działki, ponieważ można kupić działkę tańszą i samodzielnie poświęcić czas i pieniądze na doprowadzenie mediów, albo zainwestować w droższą z mediami. Uzbrojenie sprawdza się, składając wniosek do odpowiednich dostawców mediów o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Należy również ustalić stan prawny działki. Najważniejsze informacje zawarte są w księdze wieczystej. W urzędzie gminy sprawdzimy natomiast, czy dany teren został objęty Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Należy pamiętać, że nie wszędzie on obowiązuje, a w niektórych przypadkach trzeba będzie wystąpić o Warunki Zabudowy.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie działki, czy jest ona rolna, czy budowlana, albo, czy wokół niej mogą powstać w przyszłości budynki przemysłowe lub trasa szybkiego ruchu. Znajdzie się tu informacja, jaki rodzaj zabudowy oraz kształt dachu jest dopuszczalny na danym terenie. Sprawdzimy też, jaki jest aktualny lub planowany dojazd do nieruchomości

– wyjaśnia Marcin Śniegowski z HOMEKONCEPT.

Wybór projektu domu

Warto skorzystać z bogatej oferty gotowych projektów domów. Oprócz zgodności projektu z wytycznymi zawartymi w MPZP lub Warunkach Zabudowy trzeba również pamiętać o minimalnych odległościach wybranego domu od granic działki. Minimalna odległość budynku od sąsiedniej parceli budowlanej powinna być nie mniejsza niż 4 metry, gdy dom jest do niej zwrócony ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi. W przypadku, gdy ściana budynku nie ma żadnych otworów, lub zamontowane są luksfery, odległość wynosi 3 metry.

Każdy projekt gotowy trzeba zaadaptować do konkretnej działki. Adaptację wykonuje architekt lokalny posiadający odpowiednie uprawnienia oraz aktualne zaświadczenie potwierdzające przynależność do Izby Architektów. Każda adaptacja składa się z części obowiązkowej oraz nieobowiązkowej.

Ta pierwsza część polega na dostosowaniu gotowego projektu domu do obowiązujących Warunków Zabudowy (lub wytycznych zawartych w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). W ramach adaptacji konieczne jest sprawdzenie i dostosowanie więźby dachowej do odpowiednich warunków klimatycznych oraz fundamentów do lokalnych warunków gruntowych i stref przemarzania.

Jednym z najważniejszych elementów adaptacji jest wykonanie projektu zagospodarowania terenu na mapie geodezyjnej do celów projektowych, uwzględniającej usytuowanie projektowanego domu, budynków pomocniczych, instalacji, dojazdów itp. Kolejnym elementem jest zebranie wszystkich wymaganych prawem budowlanym dokumentów i zezwoleń koniecznych do zgłoszenia budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę.

Część nieobowiązkowa dotyczy najczęściej zmian w gotowych już projektach domów, m.in. zamiany materiałów ściennych i izolacyjnych, zmiany rodzaju stropu, wprowadzenia podpiwniczenia budynku czy zmian w otworach okiennych i drzwiowych. Planowane zmiany w projekcie będą wymagać pisemnej, bezpłatnej zgody autora.

Kiedy możesz rozpocząć budowę

Najpierw musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Dla budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki i nie mają negatywnego wpływu na środowisko, wystarczy jedynie zgłoszenie budowy.

W przypadku pozwolenia na budowę, prace budowlane można rozpocząć na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, na której wydanie urząd ma 65 dni. Natomiast przy zgłoszeniu, do robót można przystąpić po jego złożeniu, jeżeli w ciągu 30 dni od momentu doręczenia zgłoszenia urząd nie zgłosi sprzeciwu

tłumaczy ekspert HOMEKONCEPT.

Mimo, że budowa domu to spore wyzwanie, wiele osób spełnia marzenie o posiadaniu własnego domu. Statystyki mówią bowiem, że budownictwo indywidualne jest coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych.

Nadal szukasz idealnego projektu domu? Porozmawiajmy o Twoich marzeniach i wybierzmy odpowiedni projekt wspólnie!

Wybierz nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO