Jakie domy zbudują Polacy w 2017?

Budowa własnego domu to dla wielu Polaków jedna z najważniejszych, życiowych potrzeb, która dzięki systematycznemu wzrostowi zamożności całego społeczeństwa jest coraz częściej zaspokajana. Okazuje się, że ponad 53% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, a chętnych do budowy co roku przybywa. Jak wygląda aktualna sytuacja w budownictwie jednorodzinnym i jakie domy najchętniej budujemy?

Jeszcze kilka lat temu liczba osób mieszkających w domach jednorodzinnych wynosiła 49,5% ogółu społeczeństwa, a w ciągu siedmiu lat wzrosła do 53,7%. Taki systematyczny wzrost jest wynikiem coraz lepszych zarobków młodych rodzin, a także chęcią zmiany warunków bytowych. Pamiętajmy również, że wielu Polaków wyjechało za granicę, aby zamienić marzenie o budowie domu w jej rzeczywistą realizację.

Gdzie najchętniej budujemy?

Z “Raportu o budowie domów w Polsce”, przygotowanego przez serwis Oferteo.pl możemy dowiedzieć się, że w 2016 roku największą popularnością cieszyły się stosunkowo niewielkie działki, których wielkość nie przekraczała 20 arów, rzadziej wybieraliśmy większe 30 czy 40 ar. Z dokumentu dowiadujemy się również, że Polacy chętniej wybierają wieś jako miejsce budowy swojego domu. W tym roku zadeklarowało tak 57% (tyle samo, co w ubiegłym), 19% wybrało miasto nieprzekraczające 50 tys. mieszkańców, a jedynie 9% zdecydowało się na duże miasta, których liczba ludności wynosi ponad pół miliona.

Zagospodarowanie terenu HOMEKONCEPT 41
Nowoczesny projektu domu HOMEKONCEPT 41 rozmieszczony na niewielkiej działce.

Wynika to przede wszystkim z dwóch czynników.

– wyjaśnia Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HOMEKONCEPT.

W dużych miastach działki są bardzo kosztowne, dlatego wybierane są obrzeża miast, miasteczka lub wsie tworzące aglomerację miejską. Poza tym na wsi zwykle nie buduje się bloków mieszkalnych. Natomiast przedział wielkościowy domów zaczyna się od 120 a kończy na 200 metrach, rzadko zdarza się, by były większe. To najbardziej odpowiednia wielkość domu, nie jest on ani za ciasny, ani zbyt duży. Olbrzymią popularnością cieszą się domy z poddaszem użytkowym, ale na większych działkach często powstają budynki parterowe.

– dodaje.

Z roku na rok bardziej nowocześnie

Coraz więcej inwestorów decyduje się na nowoczesną stylistykę swoich przyszłych domów. Polacy lubią nowości, inspiracji szukają poza granicami kraju. Zdają sobie sprawę, że ich dom może mieć oryginalną, ponadczasową formę i zaczynają wybierać coraz bardziej komfortowe projekty. Wybierają nowoczesne dachówki w odcieniach szarości oraz czerni, powraca również moda na krycie dachów blachą na rąbek stojący. Powszechne w stylistyce tradycyjnej ozdobniki takie jak lukarny, wykusze, wieżyczki odchodzą powoli do lamusa. Zastępują się proste rozwiązania, duże przeszklenia, obszerne wnętrza oraz nowoczesne detale architektoniczne.

Projekt domu z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 51
Projekt domu z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 51.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Domy stają się także coraz bardziej energooszczędne. Nowoczesne technologie wkraczają do budownictwa jednorodzinnego, a pompy ciepła, kolektory słoneczne, wentylacja mechaniczna czy klimatyzacja zyskują większe grono użytkowników. W perspektywie czasu takie rozwiązania mogą znacząco obniżyć koszty utrzymania domu. Dla Polaków coraz bardziej istotna jest oszczędność kosztów eksploatacyjnych i jakość wykorzystywanych materiałów budowlanych.

Możliwość sterowania oświetleniem i ogrzewaniem za pomocą smartfona nie jest już jedynie futurystycznym wymysłem. Inteligentny dom staje się coraz bardziej dostępny i wykorzystywany w nowoczesnych domach.

Gotowe projekty na topie

Projekty gotowe są zdecydowanie tańsze niż te, przygotowane na indywidualne zamówienie, a w większości przypadków doskonale spełniają wszystkie wymagania odnośnie wyglądu i funkcjonalności. Nie dziwi zatem fakt, że ponad 60% Polaków decyduje się na budowę domu według gotowego projektu.

To ciekawa opcja, która ułatwia proces planowania budowy.

– twierdzi Marcin Śniegowski z HOMEKONCEPT.

Projekty są dostępne od ręki i opracowane przez wysokiej klasy specjalistów. Zarówno kształt bryły, wszystkie detale oraz układy funkcjonalne są dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby klientów. Dodatkową zaletą gotowych projektów jest możliwość wymiany informacji na forach budowlanych przez osoby realizujące domy według takiego samego projektu. No i jeszcze jedna ważna informacja, że wszystkie projekty można dostosować do indywidualnych potrzeb inwestorów na etapie adaptacji przez architekta lokalnego.

– dodaje.

Układ pomieszczeń w projekcie domu HOMEKONCEPT 27
Układ pomieszczeń w projekcie domu HOMEKONCEPT 27.

Zgodnie z danymi opracowanymi przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w 2016 roku wydano niemal 83 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, co stanowiło 44% wszystkich pozwoleń. Koszty kupna mieszkania i budowy domu często mogą kształtować się na podobnym poziomie, stąd wielu Polaków woli zainwestować w budowę i cieszyć się niezależnością wynikającą z posiadania własnego domu.

Aktualne tendencje pozwalają sądzić, że w najbliższych latach coraz więcej osób będzie się skłaniało do ciekawszych, bardziej oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań i projektów. Polacy chcą być nowocześni, również w zakresie budowy domu, dlatego coraz śmielej wykorzystują trendy panujące w światowej architekturze.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO