Jak wybrać dachówkę ceramiczną?

Jaki materiał budowlany cieszy się niezmiennie pełnym zaufaniem inwestorów i jest przez nich najchętniej wybierany do budowy nowoczesnych domów? Ceramika. Charakteryzuje się bowiem doskonałymi parametrami w zakresie wytrzymałości, energooszczędności, bezpieczeństwa dla zdrowia, a ponadto podnosi wartość budynku. O ile cegła nie będzie widoczna pod elewacją, o tyle pokrycie dachowe pełni zawsze rolę pierwszoplanową. Czym się zatem kierować przy wyborze dachówki ceramicznej?

Dachówki ceramiczne w wyniku wprowadzonych innowacji i zmian w procesach produkcyjnych przeszły ogromną metamorfozę technologiczną. Dzięki temu dziś mogą się poszczycić jeszcze lepszymi niż kiedyś parametrami technicznymi w zakresie termoizolacji czy wytrzymałości. Pozostały przy tym nadal najbardziej naturalnym i nowoczesnym materiałem na pokrycia dachowe, który sprzyja zachowaniu zdrowia człowieka.

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji dachówki ceramiczne o różnych wielkościach, kształtach, kolorach i wykończeniu powłoki. Tak szeroka oferta pozwala na dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do potrzeb i gustu inwestora. Przy wyborze konkretnego wyrobu należy wziąć pod uwagę jednak nie tylko własne upodobania estetyczne, lecz także styl budynku, rodzaj dachu oraz warunki środowiskowe w miejscu planowanej inwestycji.

Brązowa dachówka ceramiczna Creaton Melodie
Dachówka ceramiczna MELODIE.

Do nowoczesnych realizacji architektonicznych i projektów domów HOMEKONCEPT najlepiej pasują dachówki płaskie, które świetnie wpisują się w trend minimalistyczny. Są pięknym uzupełnieniem geometrycznych kształtów bryły oraz surowej w wyrazie elewacji. Zazwyczaj preferowaną kolorystyką w tym wypadku są odcienie szarości. W tradycyjnym budownictwie prym wiodą zaś karpiówki, choć bardzo chętnie wybierane są również marsylki czy esówki. Dworkowy styl podkreślą z pewnością dachówki w barwie ceglastej bądź miedzianej

Blachówka ceramiczna Domino w nowoczesnym domu
Dachówka ceramiczna DOMINO.

W przypadku skomplikowanych, bardziej wymyślnych dachów znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze dachówki, które z łatwością można dopasować do licznych załamań połaci, np. w postaci jaskółek. – W tej roli niezastąpione są dachówki w kształcie karpiówki, np. KLASSIK marki CREATON – tłumaczy Michał Kacprzak, Kierownik Akademii Szkoleniowej CREATON.

Klasyczna dachówka Klassik Kera-Biber
Dachówka Klassik Kera-Biber DOMINO.

Zaś przy prostych konstrukcjach oraz tych o dużej powierzchni (np. w budownictwie wielorodzinnym), warto z kolei postawić na większe formaty. – Dachówką o wyjątkowo ekonomicznym formacie jest dachówka marsylka RAPIDO. Jej zużycie to jedynie ok. 8,1 szt./m², co umożliwia szybki montaż na dachu – dodaje Kacprzak.

Ważny jest również rodzaj powłoki. Może być ona naturalna bądź uszlachetniania za pomocą angobowania czy glazurowania, które zwiększają jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki atmosferyczne. – Technologia glazurowania pozwala ponadto na uzyskanie niezliczonej liczby kolorów, o czym można przekonać się, przeglądając kolekcję ekskluzywnych glazur „NOBLESSE” marki CREATON– tłumaczy nasz ekspert. Dachówki pokryte angobą bądź glazurą warto wybrać, zwłaszcza jeśli budynek znajduje się na terenach charakteryzujących się dużą wilgotnością powietrza bądź w pobliżu terenów zielonych, np. lasów. Dzięki nim pokrycie dachowe będzie dłużej odporne na zazielenienie.

Ceglana dachówka ceramiczna Titania Domino
Dachówka ceramiczna TITANIA.

Dachówki ceramiczne opłaca się kupować od zaufanych producentów, którzy oferują kompletne rozwiązania dachowe wraz z akcesoriami. Dysponują oni zazwyczaj bardzo szeroką ofertą różnorodnych wyrobów ceramicznych, a więc każdy dobierze coś odpowiedniego dla siebie.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO