Jak usytuować dom HOMEKONCEPT na działce?

Przed zakupem działki trzeba koniecznie sprawdzić jaki dom można na niej zbudować. Ważne są zarówno lokalizacja działki, jej kształt, powierzchnia, orientacja względem stron świata, wymagane odległości budynku od granicy działki oraz zapisy planu miejscowego. Dlatego warto przeanalizować wszystkie możliwości, jakie oferuje wybrana działka, aby wybrać odpowiedni projekt domu nowoczesnego z kolekcji HOMEKONCEPT i później cieszyć się komfortem i wygodą, bez niespodzianek.

Sposób usytuowania domu na działce i jego wpisanie w teren określają zapisy Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli istnieje), lub wytyczne zawarte w Warunkach Zabudowy, wydawanych przez Urząd Miasta/Gminy dla konkretnej działki. Dokumenty te w znacznym stopniu narzucają inwestorowi pewne parametry obiektu, takie jak:

 • minimalną wielkość działki na której można postawić dom,
 • maksymalną powierzchnię zabudowy,
 • minimalny % powierzchni biologicznie czynnej,
 • dopuszczalną wysokość i szerokość ścian budynku,
 • dopuszczalną liczbę kondygnacji,
 • kształt dachu, jego kolor i kąty nachylenia połaci dachowych,
 • nieprzekraczalne linie zabudowy,
 • inne warunki zagospodarowania i zabudowy terenu.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) określa minimalne i nieprzekraczalne odległości budynku od granicy działki.

Budynek należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

 • 4 m dla budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę granicy,
 • 3 m dla budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych w stronę granicy,
 • 1,5 m dla budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych w stronę granicy na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m.
Rozmieszczenie domu HOMEKONCEPT na działce

Trzeba pamiętać, że zapisy Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub Warunków Zabudowy mogą nakazywać lub dopuszczać inne odległości od granic działki, niż te podane w Rozporządzeniu, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie wymagań gminy w tym zakresie.

Inne części budynku takie jak okap, gzyms, balkon, daszek nad wejściem, galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa muszą być zlokalizowane co najmniej 1,5 m od granicy sąsiedniej działki budowlanej. Okna dachowe muszą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 4 m. od granicy sąsiedniej działki budowlanej.

Skontaktuj się z doradcami HOMEKONCEPT! Pomożemy bezpłatnie dobrać odpowiedni projekt do działki. Wystarczy przesłać mapkę oraz Warunki Zabudowy lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a nasi architekci zaproponują idealne dla Ciebie projekty, odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom.

Kontakt z doradcą projektowym HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.