Jak rozplanować wnętrze w domu parterowym?

Za co cenimy domy parterowe? Za wygodę mieszkania! Decydując się na ten wariant domu trzeba jednak zdawać sobie sprawę, jak dużym wyzwaniem jest zaprojektowanie w nim funkcjonalnego układu pomieszczeń. Jeśli układ wnętrz będzie odpowiednio przemyślany, takim domem będzie można cieszyć się na całe życie. W artykule tym poruszamy poniższe tematy:

 1. Zalety parterówek
 2. Funkcjonalny układ pomieszczeń
 3. Rozmieszczenie stref
 4. Dlaczego strefowanie przestrzeni jest tak istotne?
 5. Usytuowanie względem stron świata
 6. Salon z kuchnią – serce domu
 7. Strefa prywatna – pełen komfort
 8. Pomieszczenia gospodarcze
 9. Wygoda – co to właściwie dla mnie znaczy?

Gotowy projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 68 - wygodne wnętrze
Funkcjonalne wnętrza w domu parterowym – HomeKONCEPT 68.

Zalety parterówek

Może to wydawać się zaskakujące, ale przy odpowiedniej powierzchni działki, ilość wariantów domu parterowego jest dużo większa, niż w przypadku domu piętrowego. Jak to możliwe? Wszystko dzięki możliwości swobodnego rozkładu pomieszczeń w jednym poziomie, bez konieczności powiązania ich ze sobą w pionie. Niskie budynki mieszkalne potrafią pięknie wtopić się w otaczający krajobraz. W domu parterowym jak w żadnym innym wariancie, można stworzyć wrażenie harmonijnego połączenia z otaczającą zielenią. Dzięki odpowiednio przemyślanej aranżacji w ogrodzie, można np. zasłonić strefy gospodarcze, które nie dają się zakryć z poziomu piętra.

Dom parterowy typu stodoła HOMEKONCEPT 81
Parterówka typu stodoła HomeKONCEPT 81 jest w pełni spójna z ogrodem.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Funkcjonalny układ pomieszczeń

W przypadku domów dwukondygnacyjnych podział na strefy funkcjonalne jest wertykalny. W domach jednopoziomowych najczęściej stosuje się podział na 50/50 lub w stosunku 1/3. Najlepiej, jeśli strefa nocna domu parterowego znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie strefy dziennej. Obszar pomiędzy może w umiejętny sposób rozdzielać łazienka lub garderoba. W oddzieleniu od siebie stref pomocne są załamania w bryle, dlatego dobrze sprawdzają się m.in. projekty w kształcie litery „H”, czy „L”, które swoją formą wymuszają niejako podział na „strefowanie”. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że niezależnie od kształtu, jaki przybierze bryła domu, najważniejsza zawsze jest komunikacja wewnątrz oraz wejście do budynku.

Układ pomieszczeń w domu parterowym typu L - HOMEKONCEPT 73
Wygodne wnętrze w domu parterowym – podział na strefy w HomeKONCEPT 73.

Rozmieszczenie stref

Przestrzeń użytkowa na jednej kondygnacji zapewnia otwarte i nowoczesne wnętrza, które nie tak łatwo osiągnąć w domu piętrowym. Największą trudnością jest odpowiednio przemyślana komunikacja, zapewniająca optymalne wykorzystanie rezerwuaru użytkowej przestrzeni, dlatego w tej kwestii dobrze jest zawierzyć profesjonalistom. Architekci doskonale zdają sobie sprawę, że dobry projekt to taki, który zachwyca zarówno formą bryły, sposobem wykończenia elewacji, jak i funkcjonalnością użytkową, czyli tym co kryje wewnątrz. Podział na strefy – dzienną, prywatną oraz gospodarczą, to absolutne clou każdego projektu.

Otwarta strefa dzienna w domu parterowym HOMEKONCEPT 70 - funkcjonalne i wygodne rozplanowanie wnętrz
Otwarta strefa dzienna to “must have” w nowoczesnym domu parterowym – HomeKONCEPT 70.

Dlaczego strefowanie przestrzeni jest tak istotne?

Pomaga bowiem utrzymać równowagę pomiędzy potrzebami psychologiczno-biologicznymi, takimi jak chociażby odpoczynek, sen czy poczucie bezpieczeństwa i intymności. Kiedy poszczególne strefy będą od siebie wyraźnie oddzielone, wtedy wszyscy członkowie rodziny będą czuć się u siebie komfortowo, czyli „jak w domu”. Wygodę zapewni wyodrębnienie od strefy dziennej od prywatnej – z sypialniami, ze wspólną dla całego domu lub oddzielną łazienką. Jeżeli pozwala na to metraż, na parterze powinny znaleźć się dodatkowo pomieszczenia pomocnicze, takie jak spiżarnia, pralnia czy garderoba. Zastosowanie funkcjonalnego układu pomieszczeń jest łatwiejsze w przypadku zwartej bryły budynku na planie kwadratu lub szerokiego prostokąta. W projektach z poddaszem, strych można wykorzystać na niemalże dowolne pomieszczenie użytkowe. Może to być zarówno pomieszczenie gospodarcze, pracownia, pokój dziecięcy, czy też sypialnia rodziców.

Usytuowanie względem stron świata

Rozplanowanie pomieszczeń z uwzględnieniem podziału na strefę dzienną i nocną, jest uzależnione od ilości domowników oraz ich preferencji. Równie istotne jest także usytuowanie względem stron świata, ponieważ poszczególne pomieszczenia wymagają zróżnicowanego zapotrzebowania na nasłonecznienie. Podczas projektowania układu pomieszczeń, naturalne źródło światła stanowi bardzo istotny element konceptu. Najpopularniejsze jest lokowanie sypialni od strony północnej lub wschodniej, zaś po przeciwnych stronach – zachodniej i południowej – kuchni z jadalnią oraz salonem. Na styku obu stref powinna znaleźć się łazienka (ewentualnie z osobną toaletą bliżej strefy dziennej) oraz oczywiście hol, który je ze sobą łączy. Takie rozplanowanie wnętrz w domu parterowym to gwarancja odpowiedniej komunikacji zarówno pomiędzy domownikami, jak i gośćmi.

Salon z kuchnią – serce domu

Salon sytuuje się najczęściej przy samym wejściu do budynku mieszkalnego. Jest to bez wątpienia pomieszczenie reprezentacyjne, ponieważ w większości domów stanowi centrum życia rodzinnego oraz miejsce przyjmowania gości. Właśnie dlatego projektanci przykładają tak dużą wagę do odpowiedniego doświetlenia strefy dziennej, oraz zbudowania w niej wrażenia przestronności. Salon to nie jedyne pomieszczenie, które tętni życiem. Równie gwarno bywa w kuchni, która w nowoczesnych projektach domów zazwyczaj otwiera się na jadalnię i salon. W przypadku dużych przestrzeni z powodzeniem sprawdza się aranżacja z wyspą, która nie tylko świetnie usprawnia pracę podczas przygotowywania posiłków, ale stanowi także estetyczne przejście z jednej przestrzeni do drugiej.

Projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 97 b g2 - widok na aranżację nowoczesnej strefy dziennej.

Kuchnia z salonem – duet otwarty na siebie w projekcie domu parterowego HOMEKONCEPT 97 B G2.

Strefa prywatna – komfort w Twoim domu

Strefa nocna to prywatny azyl dla domowników. Przewiduje się w niej jedynie relaks i regenerację w postaci snu, dlatego tak ważne jest, aby wyraźnie oddzielić ją od pozostałej części domu. Dzięki temu nawet jeśli w centralnej części domu nadal tętni życie, sypialnia pozostanie dla domowników miejscem zacisznym i odprężającym. W nowoczesnych projektach domów parterowych coraz częściej sypialnia zastępowana jest przez tzw. master bedroom, czyli pokój do spania z osobną łazienką i garderobą, który daje domownikom pełną prywatność, bez oczekiwania w kolejce do wspólnej łazienki oraz szafy do przechowywania ubrań.

Master bedroom w domu parterowym - HOMEKONCEPT 73
Pokój sypialniany z prywatną garderobą i łazienką – HomeKONCEPT 73.

Pomieszczenia gospodarcze

Ze względów bezpieczeństwa, bezwzględnego oddzielenia od wszystkich pomieszczeń wymaga kotłownia na paliwo stałe. Pomieszczenie gospodarcze lub też spiżarnie, najlepiej jest przydzielić do tej strefy, która najbardziej nawiązuje do tego, co będzie w nim przechowywane. Garaż może, ale nie musi mieć bezpośredniego połączenia z przestrzenią użytkową domu. W przeciwnym przypadku przejście z garażu powinno prowadzić najpierw do wiatrołapu, a dopiero w następnej kolejności do właściwego wnętrza domu.

Wygoda – co to właściwie dla mnie znaczy?

Przed wyborem domu parterowego, warto zastanowić się, która z jego cech jest dla Ciebie ważna, oraz w jakim stopniu odpowiada Twoim potrzebom. Podsumowując, poniżej przedstawiamy najważniejsze atrybuty domu parterowego:

 • dobrze sprawdza się na dużych działkach,
 • zapewnia łatwiejszą komunikację dla dzieci i osób starszych,
 • brak skosów umożliwia swobodniejszą aranżację przestrzeni,
 • posiadanie strychu stwarza możliwość poprowadzenia instalacji nad parterem,
 • krótszy czas budowy w porównaniu z domem z poddaszem,
 • brak problemów z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń ulokowanych na użytkowym poddaszu.
Mały dom parterowy z płaskim dachem - HOMEKONCEPT 86
Mała parterówka z wygodnym wnętrzem – HomeKONCEPT 86.

Szukasz wymarzonej parterówki? Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą domów jednokondygnacyjnych, o różnych układach funkcjonalnych i powierzchniach!

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.