Jak prawidłowo zamontować dachówkę ceramiczną?

Dach to element domu, który jest najbardziej narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego tak ważne jest jego solidne zabezpieczenie przed ich niekorzystnym wpływem. Jak więc skutecznie mocować dachówki ceramiczne, aby dach domu HOMEKONCEPT był odporny i trwały niezależnie od tego, jaka pogoda jest za oknem? Czytaj dalej!

Pokrycie wykonane z dachówki jest jednym z najcięższych wśród dostępnych na rynku rozwiązań dachowych, a jego waga sprawia, że jest ono w stanie stawić opór wobec oddziałujących na dach siły poprzecznej i podłużnej. Jednak tak naprawdę dopiero poprawny montaż, zgodny z założeniami sztuki dekarskiej, zabezpieczy naszą połać przed poderwaniem pojedynczych dachówek przez bardzo silny wiatr. W zależności od regionu kraju, w którym znajduje się nasz dom, dach będzie w różnym stopniu narażony na występowanie wichur, trąb powietrznych, deszczu i piorunów. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie budowy uwzględnić jego położenie geograficzne. To, w której strefie obciążenia wiatrem znajdzie się nasz dom, wpłynie przecież na sposób montażu wybranego produktu na połaci. Zgodnie z obowiązującą w Polsce normą Eurokod 1991-1-4:2008 (EN) możemy wyróżnić w naszym kraju trzy strefy obciążenia wiatrem:

 • strefa I – słabe wiatry: większa część Polski,
 • strefa II – umiarkowana siła wiatru: Pojezierze Pomorskie i ok. Zatoki Gdańskiej,
 • strefa III – najsilniejsze wiatry: obszary górskie, południowe części województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Podczas projektowania dachu należy zastanowić się również, czy nasza konstrukcja nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, które mogą wynikać:

 • z uwarunkowań konstrukcyjnych,
 • warunków klimatycznych,
 • lub lokalnych przepisów.

Skuteczne i trwałe mocowanie dachówki do łaty zapewniają klamry, a każdy z modeli dachówki ceramicznej ma swój dedykowany rodzaj. Na przykład dachówkę ceramiczną TITANIA z oferty CREATON mocuje się solidnie do łaty klamrą podwieszaną. Jeden koniec zostaje zaczepiony od dołu o łatę, a drugi zahaczony o zamek boczny. TITANIĘ możemy również zamontować przy użyciu klamry wbijanej do łaty. Z kolei karpiówkę mocujemy dedykowana klamrą w kształcie litery „T”, która utrzymuje ułożone obok siebie dwie dachówki.

Mocowanie dachówki TITANIA do łaty - klamry.

Klamry powinny być odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ich montaż zwykle odbywa się na zasadzie kilku prostych czynności. W przypadku modeli płaskich oryginalne rozwiązania montażowe umożliwiają uniknięcie zjawiska ich „klawiszowania” na połaci. Jest to często występująca sytuacja, jeśli zdecydujemy się użyć uniwersalnych zamienników montażowych o niskiej jakości.

Niezaprzeczalnym jest fakt, że dachówki powinno się przytwierdzać klamrami na całej powierzchni dachu. Tylko takie rozwiązanie zwiększy zabezpieczenie przed naporem silnego wiatru, a wymagana ich liczba i rodzaj są zależne od:

 • położenia budynku (strefa wiatrowa),
 • wysokości budynku (górna krawędź kalenicy),
 • typu konstrukcji dachu (zamknięta lub otwarta),
 • rodzaju dachu (jedno lub dwuspadowy),
 • kąta nachylenia połaci dachu,
 • rodzaju dachówki ,
 • obszaru dachu (obszar narożny, krawędziowy, połaciowy).

Zastosowanie klamer ma na celu nie tylko skuteczną ochronę pokrycia przed działaniem silnego wiatru. To także dodatkowy środek zabezpieczający przy danym nachyleniu połaci. Ilość punktów mocowania określana jest na podstawie wyszczególnienia robót lub miejscowych przepisów budowlanych. Jeśli jest to działanie wymagane, przytwierdzona musi być co najmniej co 3 dachówka po przekątnej. Należy rozmieścić je równomiernie na całej powierzchni dachu. Wyróżnia się 3 różne układy mocowania: każdej, co drugiej lub co trzeciej połaciowej. Dodatkowo wymagane jest przytwierdzenie do łat każdej bocznej, kalenicowej i pulpitowej – bez względu na zastosowany sposób mocowania dachówki podstawowej. Możemy do tego wykorzystać wkręty, które należy umieścić w miejscach gotowych otworów montażowych, co jest dużym ułatwieniem dla dekarza, które przyspiesza i zwiększa precyzję instalacji połaci. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na oryginalne systemy oferowane przez producenta dachówki. Tylko wtedy możemy mieć całkowitą pewność, że wybrane rozwiązania montażowe zagwarantują nam najwyższą jakość. Dach będzie solidnie zabezpieczony przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi i dzięki temu zyska odporność i trwałość niezależne od zmian pogody.

| Materiał partnera |

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO