Jak ekonomicznie wybudować dom – czyli o obniżaniu kosztów budowy

Ekonomia (z greckiego οίκος (oikos) – dom i νομος (nomos) – prawo, reguła) to pojęcie, które starożytni rozumieli jako zarządzanie gospodarstwem domowym. Ale aby nie było zbyt prosto – w ekonomii istnieje jeszcze jedno ciekawe pojęcie – o nieograniczoności potrzeb ludzkich! Pojawia się więc pytanie. 

Czy jesteśmy w stanie kierować się ekonomią przy budowie wymarzonego domu?

Spróbujmy zastanowić się w sposób subiektywny lub obiektywny jak najlepiej osiągnąć swój cel i zamieszkać w domu jednorodzinnym!

Na każdym etapie realizacji inwestycji jesteśmy w stanie optymalizować koszty budowy domu, które ponosimy. Zarówno poprzez dobór ekonomicznego projektu, materiałów, technologii, aż po metodę prowadzenia budowy. Ale na które rozwiązanie warto się zdecydować i co należy wziąć pod uwagę?

Projekt ekonomiczny, czyli jak obniżyć koszty budowy domu

Pod pojęciem ekonomicznego projektu wcale nie kryje się cena samego projektu, lecz jego idealne dopasowanie do potrzeb mieszkańców. Niezwykle ważne jest również jego dopracowanie architektoniczne, które pozwoli obniżyć koszty budowy już na etapie realizacji inwestycji.

Podstawą ekonomicznego myślenia w budownictwie jednorodzinnym jest funkcjonalny układ pomieszczeń. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie zbędnej powierzchni, która bezpośrednio przekłada się na koszty budowy domu i jego użytkowania. Najważniejsza w tym momencie jest analiza stylu życia domowników. Zastanowienie się nad tym ile czasu przebywamy w domu, jakie mamy zainteresowania i jak spędzamy swój wolny czas, czy często przyjmujemy gości. Dzięki temu, że odpowiemy sobie na pytanie ilu potrzebujemy sypialni i łazienek, jak przestronna powinna być strefa dzienna i czy niezbędne jest nam dodatkowe pomieszczenie gospodarcze na narty i rowery – zyskamy dom szyty na miarę swoją i swojej rodziny.

Obecne tendencje budowlane pokazują, że czas dużych domów wielopokoleniowych już minął. Jednak inwestorzy coraz częściej decydują się na to by w swoim wymarzonym domu, zaprojektować na przykład pokój przeznaczony tylko i wyłącznie do słuchania muzyki czy też domową siłownię. Dlatego warto jest poświęcić czas na taką analizę.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego

Gdy odpowiemy sobie już na wszystkie pytania co do wielkości domu, przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń – przychodzi czas na wybór konkretnego projektu domu. Tutaj mamy dwie drogi. Możemy kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych lub zamówić u architekta projekt indywidualny. Projekt indywidualny może osiągnąć cenę nawet kilkudziesięciu tysięcy zł w zależności od rejonu Polski. Dlatego kierując się ekonomią warto jest zdecydować się na gotowy projekt domu jednorodzinnego np. HOMEKONCEPT, którego cena zakupu będzie znacznie niższa. :) Pamiętajmy też, że nawet jeśli projekt nie do końca spełni nasze oczekiwania, warto jest porozmawiać z naszymi doradcami. Zdarza się tak że nad gotowym projektem można jeszcze popracować i dostosować go do konkretnych i indywidualnych potrzeb inwestora. Często istnieje możliwość wydzielenia dodatkowego pomieszczenia, zmniejszenia powierzchni użytkowej czy też zmiany funkcji pomieszczeń. Dobrze jest wszystkie te zmiany bardzo gruntownie przemyśleć na etapie wprowadzania ich do projektu przez architekta adaptującego. Wszelkie zmiany takie jak przesunięcia ścianek czy instalacji, zmiany wielkości okien wprowadzane na etapie realizacji inwestycji są jak najbardziej możliwe jednak generują dodatkowe koszty. Obejmują przecież nie tylko np. nie tylko wyburzenie wymurowanej już ścianki ale także pozbycie się gruzu i ewentualne postawienie kolejnej ścianki w innym miejscu.

HOMEKONCEPT 13 EN ze zmianami
Projekt domu HomeKONCEPT 13 EN – MODYFIKACJA.

Piwnica czy pomieszczenie gospodarcze – co wpłynie na koszt budowy?

Jednym z ważniejszych elementów, który warto również przeanalizować na wstępnym etapie, mając na uwadze obniżenie kosztów inwestycji budowlanych, jest to czy niezbędna jest nam piwnica. Zadajmy sobie pytanie po co jest nam piwnica, co będziemy w niej przechowywać, czy w projekcie nad którym się zastanawiamy nie ma przypadkiem pomieszczenia gospodarczego, które w zupełności zaspokoi nasze potrzeby.

Decydując się na podpiwniczenie budynku, należy wciąć pod uwagę koszty wykonania izolacji przeciwwilgociowej, ocieplenie fundamentów i podłóg na gruncie. Roboty ziemne to jeden z największych kosztów budowy. Szacuje się, że podpiwniczenie budynku zwiększa koszty budowy o 15-20%. Należy pamiętać, że przy obecnym rozwoju technologii budowlanej nie ma żadnych przeszkód aby wybudować dom bez podpiwniczenia. Powszechnie dostępne środki i nowoczesna technologia pozwalają na ograniczenie do minimum kosztów posadowienia budynku.

Wybór materiałów budowlanych a obniżenie kosztów inwestycji budowalnych

Kiedy mamy już wybrany wymarzony projekt domu, czas na wybór rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty budowy. Najprostszym, a zarazem najgorszym sposobem obniżania kosztów budowy jest zamiana materiałów na niespełniające wymagań projektowych. Są one tańsze, jednak ich niższa cena związana jest z gorszymi parametrami technicznymi materiałów budowlanych. W ogólnym rozrachunku wybór takich produktów okaże się niezwykle niekorzystny. Przykładem tego niech będzie dobór materiałów termoizolacyjnych takich jak np. wełna mineralna czy styropian. Zastosowanie materiałów o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła lub mniejszej grubości niż zaprojektowano, pozwala co prawda zaoszczędzić kilkaset złotych na etapie budowy. Jednak należy pamiętać o tym, że spowoduje to wzrost miesięcznych kosztów eksploatacji budynku przez wszystkie lata użytkowania. Prostymi, ekonomicznymi słowami – co roku będziemy płacić więcej za ogrzewanie w zimie i ewentualne chłodzenie budynku w lecie.

Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zakup materiałów budowlanych w odpowiednim czasie i miejscu. Składy budowlane oferują te same materiały lub o tych samych parametrach w różnych cenach, które zależą między innymi od pór roku. Poszukajmy więc materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem, a być możemy uda nam się skorzystać z sezonowych wyprzedaży i promocji, co wpłynie na obniżenie kosztów budowy. Jeśli poświęcimy trochę czasu na analizę ofert i zmówimy wszystkie potrzebne nam materiały w jednym miejscu, mamy szansę wynegocjować rabaty. Ta sam sytuacja jest w przypadku firmy wykonawczych. Dysponują one systemami rabatów u swoich dostawców. W wielu przypadkach korzystniej jest dokonać zakupów materiałów wraz z usługą montażu. Kompleksowe usługi budowlane dotyczące budownictwa mieszkalnego objęte są 8% stawką Vat, natomiast same materiały budowlane 23%. Oznacza to w praktyce tyle, że jeśli zamówimy np. stolarkę okienną czy też drzwiową wraz z usługą dostawy i montażem możemy liczyć na 8% stawkę VAT. Tym samym zapłacimy nieco mniej, niż w przypadku zamówienia samych okien czy drzwi – gdyż wtedy będzie miała zastosowanie 23% stawka VAT.

Nowoczesne technologie

Drogą do optymalizacji kosztów budowy, którą warto przeanalizować, jest zastosowanie innych technologii niż te które zostały zaprojektowane. Pozwala to na zachowanie wszystkich zaprojektowanych parametrów i właściwości użytkowych przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów budowy. Trzeba wiedzieć, że gotowe projekty domów, zawierają uniwersalne rozwiązania. Chodzi o to żeby zaprojektowany dom można było wybudować z ogólnodostępnych materiałów i ze stosunkowo małymi wymaganiami sprzętowymi. Takie podejście pozwala na budowę domu na działkach, gdzie nie ma możliwości wykonywania pracy za pomocą między innymi dźwigu i specjalistycznego sprzętu lub gdy nie ma drogi przystosowanej do transportu dużych gabarytów i tonażu.

Często jednak mamy znacznie większy potencjał na naszych działkach i wykorzystanie go pozwala na obniżenie kosztów wybudowania domu. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się projektowaniem, produkcją i montażem prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, takich jak stropy, nadproża itp. Zazwyczaj firmy te nieodpłatnie przeprojektowują dany element konstrukcji z tradycyjnej technologii na własną. Produkty wytwarzane w fabryce cechuje precyzyjne wykonanie oraz szybki montaż, nieosiągalny dla konstrukcji wykonywanych tradycyjnymi metodami.

Strop z płyt prefabrykowanych

W Polsce coraz większą popularność zyskują stropy z prefabrykatów. Często też inwestorzy decydują się na rozwiązania pośrednie pomiędzy stropem monolitycznym a prefabrykowanym. Takim rozwiązaniem są stropy półprefabrykowane, gdzie najważniejsze elementy – zbrojone płyty, wykonywane są w zakładzie prefabrykacji.

Innym rozwiązaniem cieszącym się bardzo dużą popularnością są stropy gęstożebrowe. Dzięki niewielkiej masie pustaków ceramicznych, keramzytobetonowych, z betonu komórkowego lub tworzyw sztucznych – wypełniających, tego typu stropy można montować ręcznie. Dodatkową korzyścią z zastosowania tych stropów jest możliwość obciążenia ich już po kilku dniach od wylania warstwy nadbetonu i dalsze kontynuowanie prac budowlanych. W przypadku zastosowania stropów tradycyjnych monolitycznych pełną wytrzymałość osiągają po 28 dniach.

Wiązary dachowe zamiast tradycyjnej więźby

Realne obniżenie kosztów budowy w domach parterowych daje zastosowanie wiązarów dachowych. Zamiast tradycyjnej więźby i stropu nad parterem, stosujemy produkt, który został dla nas przygotowany w fabryce. Konstruktorzy producenta wiązarów przeprojektowują poszczególne elementy konstrukcyjne poddasza w taki sposób, aby zostały zachowane wszystkie parametry wytrzymałościowe i użytkowe.

Prefabrykacja zdecydowanie skraca czas trwania budowy, a co za tym idzie zmniejsza koszty budowy domu. Zastosowanie prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych znacznie ułatwia prowadzenie budowy metodą gospodarczą. Najtrudniejsze i najistotniejsze elementy domu, odpowiadające za wytrzymałość i trwałość budynku, są produkowane i montowane przez wyspecjalizowane firmy. Pozostałe prace budowlane i wykończeniowe mogą być wykonywane przez ekipy o mniejszych kwalifikacjach lub we własnym zakresie.

Optymalizację kosztów budowy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii bez obniżania jakości pozwalają osiągnąć partnerzy HOMEKONCEPT. Posiadają sprawdzone rozwiązania dedykowane specjalnie dla domów HK.

Czy wybór dachu, okna, drzwi i elewacji ma wpływ na obniżenie kosztów domu?

Pokrycie dachu możemy dobierać według własnych preferencji ekonomicznych i gustu. Oprócz dachówek ceramicznych i cementowych, na rynku możemy znaleźć liczne blachodachówki, blachy trapezowe i płaskie, gonty i płyty bitumiczne itp. Taka zamiana materiałów ma znaczący wpływ na walory estetyczne budynku. Podejmując decyzję o wyborze rodzaju pokrycia dachowego, powinniśmy się kierować w dużej mierze stylistyką budynku. W przypadku nowoczesnego w formie domu np. z kolekcji HOMEKONCEPT, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dachówki. Dachówka od lat kojarzona jest z ponadczasową elegancją i prestiżem. Dzięki mnogości wielkości, kształtów, stylów, kolorów – każdy inwestor znajdzie taką, która będzie odpowiadała jego gustom i potrzebom. Mało tego… z pokrycia dachu będziemy mogli zrobić dodatkowy atut wzbogacający efekt wizualny domu. Jednak o tak dużej popularności dachówki, decyduje fakt, że ma niezwykle wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki takiemu połączeniu walorów estetycznych i użytkowych, dachówkę doceniają na równi inwestorzy i dekarze.

Stolarka okienna i drzwiowa stanowi spory procent kosztów budowy. Do wyboru mamy okna PCV, aluminiowe i drewniane. Coraz częściej pojawiają się na rynku profile łączące rożne materiały np. drewno z aluminium. Okna PCV, produkowane z wykorzystaniem nowych technologii, zapewniają estetyczny wygląd i stanowią bardzo dobrą barierę akustyczną i termiczną. Dokonując wyboru należy pamiętać o zachowaniu parametrów technicznych podanych w projekcie. Wart podkreślenia jest fakt, że stolarka PCV jest zadecydowanie najkorzystniejsza cenowo.

W niektórych projektach ze względów technicznych, istnieje konieczność zastosowania stolarki aluminiowej. Zazwyczaj dotyczy to przeszklonych fasad o dużych gabarytach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą okna aluminiowe i PCV. Dostępna bogata kolorystyka zarówno jednych jak i drugich pozwala na dobór identycznego koloru.

W większości nowych domów budowanych w technologii energooszczędnej stosuje się rekuperację. To rozwiązanie zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz częściowe ogrzanie lub schłodzenie powietrza nawiewanego do wewnątrz. Zmienia to nieco jedną z funkcji okien, pozwalając na zastosowanie stałych szkleń bez możliwości ich otwierania. Takie rozwiązanie korzystnie wpłynie na cenę stolarki okiennej. Oczywiście nie można wykluczyć wszystkich okien otwieranych i zaleca się zastosowanie co najmniej jednego okna uchylno-rozwiernego na pomieszczenie. Istotne jest aby w części dziennej dokładnie przeanalizować sposób korzystania z pomieszczeń, a tym samym wychodzenie na taras, do ogrodu, wietrzenie kuchni i jadalni.

Stolarka okienna Oknoplus w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 67
Projekt domu HomeKONCEPT 67 z zastosowaniem okien PCV firmy OknoPlus.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Istnieje wiele elementów budynku, które możemy dobierać indywidualnie, w zależności od własnych upodobań i zasobności portfela. Do takich elementów należy np. elewacja. Obowiązujące trendy, pozwalają łączyć ze sobą różnorodne materiały, co korzystnie wpływa zarówno na wygląd jak i na koszty samej elewacji. Połączenie tynku akrylowego lub silikonowego - materiałów stosunkowo niedrogich z niewielką ilością naturalnego drewna czy kamienia daje wspaniały efekt wizualny, a nie obciąża finansowo tak jak cała elewacja kamienna czy drewniana.

 

Strefa wejściowa w domu parterowym z płaskim dachem HOMEKONCEPT 73
Projekt domu HomeKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Ekipa budowlana, a koszty budowy

Ostatnim i niezwykle ważnym elementem wpływającym na ogólny koszt budowy domu jest wynagrodzenie ekipy budowlanej. Przy jej doborze warto kierować się doświadczeniem zespołu i opiniami inwestorów. Czasami warto jest przyjrzeć się wcześniejszym projektom realizowanym przez ekipę budowlaną. Zwiększamy wtedy swoje szanse na bezproblemowe przejście przez proces budowy, bez narażania się na niespodziewane wydatki i problemy na budowie. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie zawsze sprawdza się zasada najwyższa cena = najwyższa jakość.

Przemyślane gospodarowanie zasobami

Po zakończeniu budowy domu, pozostaje jeszcze nam zagospodarowanie terenu wokół wymarzonego domu. Jest to obszar, który daje niesamowite możliwości. Wszelkiego rodzaju prace ziemne stanowią jednak duży udział w kosztach budowy ze względu na zaangażowanie sprzętu ciężkiego takiego jak koparki, ładowarki, zagęszczarki, samochody ciężarowe, itp. Dlatego już na samym początku warto zaplanować ogólny zarys otoczenia domu. Istotne jest, aby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał działki i w nią wkomponować dom i ogród. Wykorzystanie ziemi z wykopu na wyprofilowanie terenu pozwoli zaoszczędzić na transporcie i zakupie ziemi kilka lub kilkanaście miesięcy później na etapie wykonywania ogrodu. Podobnie sytuacja ma się z wykorzystaniem sprzętu ciężkiego, za przyjazd lub przywóz którego za każdym razem będziemy musieli zapłacić. Warto więc na etapie wykonywania fundamentów zeskładować humus niedaleko miejsca, w którym będzie miał być rozgarnięty po zakończeniu budowy, wykonać konieczne murki oporowe, fundamenty pod wiatę czy inne prace ziemne.

Parterówka HOMEKONCEPT 58 - dom z płaskim dachem
Projekt domu HomeKONCEPT 58.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Miejscem w ogrodzie, gdzie możemy ograniczyć koszty są tarasy. Tańszym rozwiązaniem będzie wykonanie ich z kostki brukowej lub płyt tarasowych na podbudowie z kruszywa łamanego niż układanie płytek gresowych na płycie betonowej. Przemyślane zastosowanie jednego lub drugiego rozwiązania – daje równie efektowne i eleganckie wrażenie wizualne.

Nowoczesny ogród w projekcie domu HOMEKONCEPT 46
Projekt domu HomeKONCEPT 46.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

A co z dobrze zaprojektowanym wnętrzem?

Przygotowując się do budowy domu, jak również w trakcie już jego realizacji, dobrze jest zastanowić się nad przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń ich funkcjonalnością i wygodą. Dobrze jeśli pomieszczenia o podobnych funkcjach znajdują się obok siebie by nie tracić czasu na przemieszczanie się. Do tego aranżując przestrzeń zastanówmy się czy na przykład wychodząc na taras nie będziemy zmuszeni obchodzić stołu w jadalni lub czy sofa nie przysłoni nam okna balkonowego.

Gdy będziemy mieli już ogólny plan warto zastanowić się nad kolorami, meblami, dodatkami – ogólnie mówiąc wykończeniem. Musimy zastanowić się w jakim stylu chcemy mieszkać, odpoczywać, przyjmować gości. Tutaj z pomocą może przyjść HomeKONCEPT.shop. To sklep internetowy, który powstał po to aby każdy w sposób prosty, kompleksowy i w ponadczasowym stylu mógł urządzić swój dom lub mieszkanie. Wszyscy znajdą w nim morze inspiracji oraz starannie wyselekcjonowane produkty. A do tego architekci wnętrz pomogą każdemu klientowi w aranżacji wnętrza, wyliczeniu płytek, rozrysują układ funkcjonalny, a nawet wyślą próbki materiałów.

Podsumowując...

Budowa własnego domu stawia przed nami wiele pytań. Jedno jest pewne - zawsze jest jakieś rozwiązanie, czasem nawet wiele. Ważne jest tylko aby je dostrzec i przewidzieć jakie może nieść konsekwencje. Analizując własną sytuację, warto szukać możliwości jakie daje nam nowoczesne budownictwo, nastawione na dobry standard, łatwość realizacji i ograniczenie zbędnych kosztów. Wszelkie wprowadzane zmiany trzeba przemyśleć pod kątem długofalowego użytkowania i walorów estetycznych, a nie tylko kosztów, które poniesiemy w trakcie budowy. Niestety producenci nie są dla nas łaskawi i rzeczy piękne i świetne jakościowo sporo kosztują. Jednak to dzięki nim zyskujemy nie tylko budynek ale wymarzony dom z wyjątkowym charakterem, estetyczny wygląd oraz niepowtarzalny styl. Planowanie i budowanie własnego domu może dawać wiele radości i satysfakcji, czego serdecznie życzymy wszystkim naszym klientom.

Jeżeli nasuwają się Państwu jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Służymy pomocą w doborze projektu, materiałów i technologii, a także oferujemy wsparcie na każdym etapie budowy.

Kontakt z doradcą HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO