Jak dobrać okna do domów z poddaszem?

Na składach budowlanych mamy bardzo duży wybór okien dachowych. Aby cieszyć się komfortowym poddaszem trzeba je prawidłowo dobrać do konkretnego domu.

JAKIE FUNKCJE SPEŁNIAJĄ OKNA DACHOWE?

Zapewniają prawidłowe doświetlenie poddasza

Aby zadbać o komfort w naszym domu pomieszczenia muszą być bardzo dobrze doświetlone naturalnym światłem dziennym. Warto zatem w nowo budowanym domu zamontować okna dachowe o dużych rozmiarach. Dzięki temu wnętrza będą pełne słońca, a my będziemy mogli przez cały dzień cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Okna na poddaszu
Gwarantują piękny widok na ogród i najbliższe otoczenie

Okna dachowe mają różną konstrukcję. Mogą być obrotowe, uchylno-obrotowe, balkonowe oraz  dachowe o podwyższonej osi obrotu. Konstrukcja okien decyduje o wygodzie użytkowania, a ich rozmiar i wysokość montażu o możliwości obserwacji otoczenia.

Okna dachowe o różnej konstrukcji
Doskonale przewietrzają pomieszczenia

Okna dachowe pozwalają skutecznie przewietrzać pomieszczenia na poddaszu oraz wspomagają pracę prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej.

JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ OKNA DACHOWE

Dobór okien dachowych musimy rozpocząć od obliczenia potrzebnej ilości i rozmiarów okien. Przykładowo do oświetlenia pokoju o powierzchni 20 m2 trzeba zastosować okna o powierzchni 2,5 m2 liczonej w świetle ościeżnic. Powierzchnię taką uzyskamy stosując: 4 okna 78 x 118, lub 3 okna 78 x 140, lub 2 okna 114 x 118. Ze względu na rozprowadzenie światła w pomieszczeniu najlepiej zastosować 4 okna 78x118 w układzie 2x2, po dwóch stronach połaci dachowej. Ważny jest również kąt nachylenia połaci dachowej. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym wysokość okna powinna być większa.

WYSOKOŚĆ MONTAŻU OKNA

FAKRO zaleca montaż dolnej krawędzi okna na poziomie 110 – 140 cm od podłogi dzięki czemu zapewnimy sobie odpowiednie doświetlenie pomieszczenia i będziemy mieli kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach pozwala na ich komfortową obsługę. Takie zamontowanie okna umożliwia umieszczenie grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet.  Dzięki czemu zapewniona będzie prawidłowa cyrkulacja powietrza we wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej. Warto pamiętać, że okna FAKRO posiadają nawiewnik w górnej części ościeżnicy. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej okna należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika.

JAK PRAWIDŁOWO DOŚWIETLIĆ PODDASZE

ZASADA 1

- lepsze oświetlenie pomieszczeń uzyskamy stosując kilka okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż okna zgrupowane w jednym miejscu.

ZASADA 2

- im wyżej od podłogi zamontujemy okno dachowe, tym lepsze i bardziej równomierne będzie doświetlenie pomieszczenia.

ZASADA 3

- wysokie okna dachowe zapewniają równomierne doświetlenie wnętrza oraz gwarantują widok na otoczenie.

Szeroka oferta produktów FAKRO pozwala na odpowiedni wybór odpowiedniego okna w zależności od rodzaju pomieszczenia i wymagań klienta. Okna drewniane można stosować w większości pomieszczeń na poddaszu, takich jak sypialnie, korytarze oraz pokoje dziecięce. W pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienka, pralnia, czy kuchnia proponujemy okna tworzywowo-aluminiowe. Natomiast do budynków, w których szczególny nacisk położony jest na energooszczędność polecamy okna Thermo o znakomitej izolacyjności termicznej. Pamiętajmy, że prawidłowy montaż okna w dachu pozwoli nam na długoletnie jego użytkowanie.

Zobacz kolekcję domów z poddaszem.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO