Industrialne wnętrza – cechy i inspiracje

Decydując się na styl, w jakim urządzimy nasz dom, warto zachować spójność i zdecydować się na spójny wystrój całej przestrzeni. Rosnącą popularnością w ostatnim czasie cieszy się styl industrialny - nie tylko w przypadku wnętrz domowych, ale też restauracji czy biur. Po czym go poznasz? Przede wszystkim bijąca z wnętrza surowość, wyrafinowana elegancja, duże przestrzenie i ograniczona paleta kolorystyczna to cechy, po których z łatwością rozpoznasz wnętrza w stylu industrialnym.

Jak powstał styl industrialny?

Historia industrialnego stylu ma swoje początki w Nowym Jorku, a dokładniej w SoHo. To właśnie tam w XX wieku powstało wiele fabryk, które następnie w wyniku recesji w latach 50. zostały opuszczone. Puste budynki zaczęto kupować i przekształcać w pracownie, w których również mieszkali lokali artyści. Wówczas wydawało się to niskim standardem, dziś natomiast ceny tych nieruchomości są jednymi z najwyższych w Nowym Jorku. To właśnie wygląd opuszczonych fabryk, dużych otwartych przestrzeni i odsłoniętych instalacji stał się początkiem modnego obecnie wystroju industrialnego.

Co to jest styl industrialny?

Decydując się na wykończenia wnętrza industrialnego, warto wcześniej poznać kilka zasad, którymi powinieneś się kierować. Są one stosunkowo proste - najważniejszy jest umiar i zachowanie surowego charakteru pomieszczenia. Pamiętaj, że pierwowzorem są w końcu opuszczone fabryki. Postaraj się więc wczuć w klimat lat 50. i puść wodze fantazji…

Przestrzeń

To, co najbardziej cenione jest we wnętrzach industrialnych, to otwarte, duże przestrzenie. Konieczne więc są wysokie sufity, brak ścian działowych. Minimalizujemy więc podziały na kuchnię, salon, czy jadalnię, tworząc je w jednym pomieszczeniu i wydzielając jedynie na nie osobne strefy. Pozostawiamy jedynie ściany nośne oraz oddzielające łazienkę. Dobrym zabiegiem jest też odsłonięcie ich w celu pokazania, z jakiego materiału zostały one wykonane (np. cegły). Nie zapomnij też o odsłonięciu wszelkich instalacji zarówno elektrycznych jak i wentylacyjnych - to również jedna z charakterystycznych cech stylu industrialnego.

Kolorystyka

Wnętrza industrialne powinny być duże i przestronne, a jeśli takie nie są - możemy stworzyć takie złudzenie wybierając odpowiednie kolory. Decydujmy się więc na odcienie, które optycznie powiększają przestrzeń, a także nadadzą mu wrażenie chłodu i neutralności. Powinna więc dominować biel i szarości w różnych odcieniach. Żeby jednak uniknąć monotonii, warto dodać akcenty w kolorze ciemnej czerwieni takiej jak rdza czy cegła - o której już wspominaliśmy wcześniej.

Surowe wykończenie...

… a najlepiej jego brak! Korzystamy jedynie z betonu, nie zakrywamy cegły tynkiem, nie malujemy ścian lub malujemy białym podkładem. Nie chowamy instalacji i rur, stawiamy na stal, szkło i drewno. Dzięki temu osiągniemy efekt „nie do końca wykończonego” wnętrza - czyli właśnie wnętrza industrialnego!

Dodatki

Styl industrialny jest prosty - im mniej dodatków tym lepiej! Najlepiej, żeby nie było ich wcale, ale jeżeli już bardzo Ci zależy na jakichś bibelotach to postaw na antyki, przedmioty retro, za którymi może ukrywać się jakaś fascynująca historia. Mile widziane są również duże lustra, które dodatkowo powiększą przestrzeń.

Okna

Zapomnij o firankach i zasłonach. W starych fabrykach nikt nie zasłaniał nimi okien. Pozostaw je więc bez żadnych dekoracji. Oczywiście jeżeli chcesz mieć możliwość ich zasłonięcia jest również na to opcja - dobrze sprawdzą się industrialne rolety okienne albo żaluzje.

Duże przeszklenia i loftowa ścianka - industrialny akcent w nowoczesnym projekcie domu HOMEKONCEPT 91
Duże okna to podstawa w stylu industrialnym! Loftowy akcent w HomeKONCEPT 91.

Lampy

Lampy są bardzo istotnym elementem wnętrza industrialnego. Zdecyduj się na modele solidne, masywne, wykonane z metalu lub aluminium. Pamiętaj, że muszą one być dopasowane do wysokich sufitów!

Nietuzinkowe meble

Chcąc podkreślić klimat wnętrza industrialnego, zdecyduj się na meble, które nie pochodzą z najnowszych kolekcji sklepowych. Znacznie wpasują się te, które mają za sobą długą historię lub są stylizowane w taki sposób, żeby wyglądać na zużyte. Dobrze jest też decydować się na meble wielkością dopasowane do pomieszczenia, tak żeby nie wyglądały w nim na miniaturowe.

Loftowe wnętrze z oryginalnymi hokerami w kształcie korka od wina - HOMEKONCEPT 67
Hokery w kształcie korka od wina - idealny detal w industrialnym klimacie. Projekt HomeKONCEPT 67.

Sprawdź też nasz poradnik jak urządzić dom w stylu skandynawskim!

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO