Garderoba - nowoczesne rozwiązanie w nowoczesnym domu

Garderoba, która stanowi samodzielne pomieszczenie to obecnie obowiązkowe miejsce w domu. Jaka powinna być „garderoba idealna”? Zorganizowana, funkcjonalna i... dopasowana do Ciebie - czyli taka, w której niezbędne ubrania i dodatki znajdą się same, a Ty skompletujesz codzienny outfit w mgnieniu oka!

Garderoba to gotowy patent na przemyślany rozkład przechowywania. Dla wielu osób to także dodatkowe miejsce do składowania różnego rodzaju sprzętów takich jak deska do prasowania, odkurzacz, sprzęt sportowy czy walizki. Innymi słowy, to idealny sposób na zorganizowanie domowej przestrzeni, w której brakuje miejsca na kolejne szafy.

Wydzielenie miejsca na garderobę

W projektach domów jednorodzinnych spotyka się dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest garderoba na okrycia wierzchnie i obuwie, umiejscowiona zazwyczaj nieopodal głównego wejścia lub w strefie wiatrołapu. Druga opcja to garderoba zlokalizowana w strefie prywatnej domowników, najlepiej w konfiguracji pomiędzy sypialnią, a łazienką. Praktykuje się ją zarówno w przestrzeni w holu, jak i w sypialniach oraz apartamentach małżeńskich typu master bedroom.

Projekt domu parterowego z garderobą przy wejściu oraz prywatną garderobą przy sypialni - HOMEKONCEPT 73
GARDEROBY W NOWOCZESNYM DOMU PARTEROWYM HOMEKONCEPT 73.

Garderoba w skali mikro

Na garderobę można przeznaczyć nawet stosunkowo niewielkie pomieszczenie. Wystarczy już od 6-10 metrów kwadratowych, aby stworzyć w pełni niezależne miejsce do przechowywania. W takim przypadku urządzenie garderoby może być nie tylko dziecinnie proste, ale także niedrogie. Wystarczy jedynie zamontować półki i drążki, które stworzą namiastkę szafy wnękowej i zapewnią miejsce na ubrania.

Mała garderoba przy sypialni - projekt HOMEKONCEPT 89
Wygodna garderoba przy sypialni małżeńskiej - projekt HOMEKONCEPT 89.

Garderobiany ład i skład

Aby zapanować nad garderobą konieczna jest dobra organizacja przestrzeni magazynowej i przestrzeganie zasady, że wszystkie rzeczy w domu powinny mieć swoje miejsce. Każdy z elementów garderoby wymaga odpowiedniego przechowywania. Służą do tego odpowiednie meble oraz dodatkowe doposażenie w postaci szafek, szuflad, półek, przegródek i wieszaków. Z wiadomych względów większa przestrzeń stwarza bardziej zróżnicowane możliwości aranżacyjne. Umożliwia posegregowanie ubrań przez wzgląd na sezonowość i różne okoliczności. Każda para butów może rezydować na oddzielnej półce, każdy z elementów ubioru może być przechowywany na osobnym wieszaku, a biżuteria być pięknie wyeksponowana na miękko wyściełanych przegródkach. Nie da się ukryć, to robi wrażenie!

Perfekcyjny porządek, czyli zmyślny system przechowywania

Rynek oferuje cały wachlarz rozwiązań, które gwarantują zachowanie w garderobie ładu i porządku. W przypadku wysokiej zabudowy idealnym rozwiązaniem są pantografy, czyli wieszaki na ubrania opuszczane za pomocą drążka, tak aby bez najmniejszego wysiłku móc sięgnąć po nie ręką. Drążki najlepiej jest zamontować na różnej długości, dzięki czemu nawet najbardziej zróżnicowana garderoba (długie płaszcze, sukienki czy marynarki) znajdzie swoje miejsce na wieszaku. Obowiązkowym wyposażeniem są także praktyczne akcesoria, takie jak prawidła do butów, specjalne wieszaki na spodnie, krawaty, paski czy apaszki.

Projekt domu jednorodzinnego homekoncept 90 - widok na tapicerowane łóżko w nowoczesnej sypialni.

Projekt domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 90 - nowoczesna sypialnia z tapicerowanym łóżkiem w odważnym czerwonym kolorze.

Garderoba walk-in

Nie sposób nie wspomnieć o niezwykle nowoczesnym rozwiązaniu jakim jest garderoba typu walk-in. Najczęściej aranżuje się ją w tak zwanych sypialniach małżeńskich, którymi cieszą się właściciele przestronnych apartamentów, domów oraz willi. Taka garderoba to idealne miejsce do pięknego wyeksponowania odzieży, obuwia oraz biżuterii. Jeśli mowa o zabudowie garderoby typu walk-in, dużą popularnością cieszy się koncepcja zabudowy otwartej tj. bez frontów lub zamknięcie jej jedynie szklanymi połaciami z dymionego szkła. Taka forma nie tylko ułatwia odnajdywanie rzeczy, ale także potęguje wrażenie przestronności, które w nowoczesnej architekturze wnętrz jest szczególnie pożądane.

Garderoba w duchu walk-in to miejsce, którego zadaniem nie jest wyłącznie przechowywanie ubrań, ale także pełnienie funkcji domowej przymierzalni. Jak ją zaaranżować, aby uzyskać maksymalnie zbliżony do rzeczywistości obraz w lustrze, a tym samym obyć się bez stylizacyjnych wpadek? Kluczowy jest dobór koloru ścian – najlepiej, aby był zbliżony to tonacji posiadanej karnacji. Dużą rolę przypisuje się tutaj także lustrom, które powinny mieć naturalny kolor, a ich odbicie nie powinno zniekształcać sylwetki.

Dodatkowe wyposażenie

Jeżeli pozwala na to metraż, pomieszczenie przeznaczone na garderobę można wyposażyć dodatkowo w wygodne siedzisko lub elegancki fotel, który ułatwi przymierzanie butów, czy też przyda się do odłożenia rzeczy zdjętych prosto z wieszaka. Niektórzy decydują się nawet na umiejscowienie w garderobie toaletki, która będzie niczym przysłowiowa wisienka na torcie. Oczywiście nie może tu również zabraknąć pokaźnego lustra, w którym od stóp do głów można obejrzeć skomponowaną przez siebie stylizację.

Jak oświetlić garderobę?

O atmosferze garderoby decyduje nie tylko jej wyposażenie, ale także oświetlenie. Mowa zarówno o oświetleniu centralnym jak i punktowym - w postaci meblowych lampek LED czy podświetlanych drążków, które w efektowny sposób wyeksponują garderobianą kolekcję. Szczególną uwagę warto zwrócić także na barwę wybranego oświetlenia. Światło do garderoby powinno być neutralne lub delikatnie ciepłe, wtedy wiarygodniej odda rzeczywistą barwę stylizacji. Innym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze żarówek jest współczynnik oddawania barw Ra. Im wyższa wartość tego wskaźnika, tym kolory będą naturalniejsze w odbiorze.

Rodzaje zabudowy

Garderoba rozumiana jak odrębne pomieszczenie powinna być wyposażona w wolnostojącą lub wnękową szafę. Ta druga opcja pozwala na zabudowanie przestrzeni po sam sufit i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wnętrze wymaga szczególnego potraktowania np. ze względu na obecność skosów. Warto pamiętać, by ściany szaf wnękowych były idealnie zharmonizowane z wnętrzem. Rynek oferuje bogaty wybór frontów, a są to m.in. płyty laminowane, fornirowane, różnego rodzaju szkło czy też lustra. Warto zastanowić się także nad rodzajem otwierania drzwi od szaf. Oprócz klasycznych, wybierać można spośród drzwi składanych i przesuwnych. Zabierają one znacznie mniej miejsca, przez co z powodzeniem można je zaadaptować nawet na niewielkiej przestrzeni.

Materiały wykończeniowe w garderobie

Zastanawiając się nad wyposażeniem garderoby warto wspomnieć kilka słów o materiałach wykończeniowych, które ułatwią dbanie o czystość. Jeśli chodzi o podłogę, najlepiej zastanowić się nad płytkami ceramicznymi, gresem lub też panelami o wysokiej klasie ścieralności. W garderobie często przymierza się także obuwie, dlatego dobrze jest zadbać o to, aby podłoże było jak najbardziej wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Ściany warto pomalować zmywalną farbą, dzięki czemu kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie można przetrzeć je od czasu do czasu wilgotną szmatką.

Wszystko w porządku!

Garderoba zapewnia komfortowe przechowywanie okryć wierzchnich, ubrań, obuwia oraz dodatków. Nie da się ukryć, że stanowi idealne rozwiązanie wszelakich problemów z przechowywaniem i to bez względu na zajmowany metraż. Z powyższymi wskazówkami Ty także możesz zaaranżować swoje królestwo ładu i składu!

Kontakt z doradcą projektowym HOMEONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
11 marca 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
5 marca 2024

NOWOŚĆ – dachówka ceramiczna SIMPLA NUANCE w kolorze łupka angobowana

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna