Funkcjonalna kuchnia w domu HOMEKONCEPT

Kuchnia to miejsce szczególne w każdym domu. To centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także spędza czas z bliskimi i przyjaciółmi. Odpowiednia lokalizacja względem stron świata, ergonomiczne rozwiązania projektowe, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo, oraz harmonijna estetyka – to elementy, dzięki którym każdy może zaaranżować kuchnię na miarę swoich potrzeb. Od czego zacząć by efekt końcowy był dla nas zadowalający?

Zorientuj się!

Podczas planowania lokalizacji i rozkładu pomieszczeń, dobrze jest wziąć pod uwagę nasze indywidualne przyzwyczajenia i styl życia. Ma to niebagatelny wpływ na wydajność w codziennych czynnościach, a co za tym idzie – komfort życia. Ważne są również zasady prawidłowego rozmieszczenia pomieszczeń. W przypadku kuchni, najkorzystniejsze jest usytuowanie jej po stronie północnej, północno-wschodniej oraz północno-zachodniej. Dlaczego? Obróbka termiczna żywności, czyli gotowanie i pieczenie podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Sposobem na ograniczenie jego nagrzewania się jest właściwe usytuowanie go od chłodniejszej – północnej strony, która nie będzie dodatkowo nagrzewać się od słońca.

W budownictwie jednorodzinnym lokalizuje się także kuchnie z ekspozycją na północno-wschodnią stronę. Jest to idealne rozwiązanie dla tzw. rannych ptaszków, którzy już od początku dnia chcą cieszyć się promieniami słońca.

Usytuowanie strefy kuchennej na stronę północno-zachodnią będzie natomiast perfekcyjnym wyborem dla osób, którym zależy na naturalnym doświetleniu kuchni do późnych godzin popołudniowych… z pięknym widokiem na zachodzące słońce.

Kuchnia w domu z wjazdem od północy

Układ funkcjonalny projektu domu nowoczesnego HOMEKONCEPT 36 wariant 1
Rzut parteru projektu HomeKONCEPT 36 wariant 1 z wjazdem od północy – kuchnia z widokiem na wejście do domu.

Działka z dojazdem od strony północnej determinuje usytuowanie kuchni po tej samej stronie co wejście do budynku. Jej umiejscowienie w zacienionej części domu oraz blisko drzwi wejściowych i garażu jest niezwykle korzystne ze względu na skrócenie sobie drogi z zakupami. To również idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią mieć pod kontrolą co dzieje się przed ich domostwem.

Kuchnia jako przysłowiowe serce domu to dla wielu osób miejsce, w którym spędza się sporą część dnia. Dzięki temu nawet podczas codziennej krzątaniny, w dowolnej chwili można zerkać na bawiące się przed domem dzieci oraz mieć na uwadze, co dzieje się na podjeździe. Kuchnia usytuowana od frontu ma jeszcze jeden plus – w chwili przekroczenia progu domu, wita gości zapach przygotowywanych w niej smakołyków. Aż chce się jeść!

Nowoczesna aranżacja kuchni HomeKONCEPT 36 wariant 2 – gotowy projekt domu z wjazdem od północy
Nowoczesna kuchnia z widokiem na strefę wejściową – projekt HomeKONCEPT 36 wariant 2.

I kuchnia w domu z wjazdem od południa…

Rzut parteru nowoczesnego projektu HomeKONCEPT 69 – lokalizacja kuchni w domu z wjazdem od południa
Rzut parteru projektu HomeKONCEPT 69 z wjazdem od południa – kuchnia z widokiem na strefę ogrodową domu.

W przypadku działek z wjazdem od południa, kuchnie sytuowane są z dala od wejścia, po stronie północnej. Taka lokalizacja w układzie funkcjonalnym budynku jest podyktowana umiejscowieniem w południowej części domu strefy dziennej z salonem. Dzięki temu kuchnia od strony ogrodu nie jest tak nasłoneczniona.

Bliskie sąsiedztwo tarasu, często zlokalizowanego na bocznej elewacji, gwarantuje komfortowe organizowanie posiłków oraz przyjęć na świeżym powietrzu, bez konieczności przenoszenia talerzy i półmisków przez salon. Rodzice w dowolnym momencie mogą obserwować swoje pociechy bawiące się na tarasie. A ponadto, trudno się nie zgodzić z faktem, że krzątanie się po kuchni z widokiem na najbliższe otoczenie to dla domowników dodatkowa przyjemność i gratka

Oryginalna aranżacja funkcjonalnej kuchni HomeKONCEPT 69 – gotowy projekt domu z wjazdem od południa
Aranżacja kuchni w czerni i jasnym drewnie – oryginalne wnętrze z projektu HomeKONCEPT 69.

Naturalne światło słoneczne w kuchni

Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 43 z oknem narożnym w strefie kuchennej – funkcjonalna kuchnia w domu jednorodzinnym
Kuchnia pełna światła – narożne okno kuchenne w projekcie uroczej parterówki HomeKONCEPT 43.

W architekturze światło słoneczne to walor, który trzeba świadomie i umiejętnie wykorzystywać. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wykonujemy prace wymagające precyzji, jak chociażby krojenie czy siekanie. Dlatego też powinna być ona bardzo dobrze doświetlona. Jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych szczególnie w nowoczesnych projektach domów jest montowanie panoramicznych zestawów okiennych lub okien narożnych. Takie rozwiązania doskonale doświetlają wnętrze kuchni oraz są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Poza tym z okien mamy piękny widok na najbliższe otoczenie.

Popularność otwartej kuchni

Otwarta kuchnia pełna designerskiego wyposażenia – pomysł na funkcjonalną strefę kuchenną w domu jednorodzinnym
Otwarta kuchnia HomeKONCEPT 74 z okazałą wyspą i panoramicznymi przeszkleniami – pomysł na funkcjonalne wnętrze.

Kuchnia otwarta to idea domowego ogniska, wokół którego toczy się życie. Nikogo nie powinno więc dziwić, że w budownictwie jednorodzinnym jest to najczęściej stosowane rozwiązanie projektowe. Coraz więcej osób chce, aby ich życie rodzinne toczyło się we wspólnej przestrzeni. Dzięki połączeniu z salonem, obydwie strefy sprawiają wrażenie przestronniejszych, zaś światło z salonu doświetla dodatkowo kuchnię. Alternatywą dla całkowicie otwartej kuchni jest wyspa lub półwysep, które w subtelny sposób izolują pomieszczenie od salonu i jadalni, a oprócz tego tworzą dodatkowe strefy – roboczą i przechowywania. Osoby decydujące się na otwartą kuchnię muszą pamiętać, że jest ona cały czas widoczna z salonu. Warto więc zadbać o rozwiązania, które zapewnią ład i porządek. Dobrze jest zaplanować zabudowę w taki sposób, aby wszystkie sprzęty kuchenne oraz produkty żywnościowe miały swoje miejsce w zamykanych szafkach. Wtedy rzadziej używane rzeczy nie będą stały na blacie wprowadzając do wnętrza niepotrzebny chaos. W sytuacji, kiedy ilość wolnego miejsca do przechowywania nadal jest niewystarczająca, można pomyśleć o pojemnikach, które dodatkowo będą pełnić funkcję dekoracyjną. Kolejnym istotnym aspektem jest zaaranżowanie otwartej kuchni w taki sposób, aby pod względem stylistycznym tworzyła spójną całość z salonem oraz jadalnią. Mowa tu zarówno o kolorze ścian, które będą ze sobą harmonizowały, jak i doborze mebli oraz dodatków, utrzymanych w takiej samej lub zbliżonej stylistyce.

Kuchnia zamknięta – zalety i wady

Kuchnia zamknięta, choć postrzegana przez niektórych jako relikt przeszłości, nadal ma wielu zwolenników. Wśród nich są głównie osoby, które cenią sobie przygotowywanie posiłków w ciszy i spokoju. Ze względów projektowych jest to rozwiązanie charakterystyczne dla mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, w przypadku domów wolnostojących stosuje się je niezwykle rzadko.

Jakie są jego największe zalety? Odizolowana kuchnia zapewnia nieskrępowaną i komfortową pracę. Można ją urządzić w dowolnym stylu, nie martwiąc się czy finalnie będzie korespondowała z salonem i jadalnią. Dzięki dodatkowej ścianie zwiększa się powierzchnia, którą można zagospodarować jako zabudowę kuchenną. Zamknięta kuchnia nie może być zbyt mała. Dobrze, żeby znalazło się w niej miejsce na stół z krzesłami, aby nie trzeba przenosić posiłków do sąsiadującego z nią salonu lub jadalni.

Pomysł na funckjonalną kuchnię zamkniętą – gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23
Kuchnia zamknięta w nowoczesnym projekcie domu HomeKONCEPT 23.

Funkcjonalna kuchnia według HomeKONCEPT

Jaka jest kuchnia HOMEKONCEPT? Uporządkowana, z designerskimi detalami… ma w sobie dozę ekskluzywności, a przede wszystkim elegancji. Dzięki idealnie zlokalizowanym przeszkleniom przestrzeń kuchenna w naszych projektach jest doskonale doświetlona, natomiast harmonijny dobór barw, optycznie ją powiększa. W naszych projektach podstawowym rozwiązaniem jest otwarcie kuchni na salon i jadalnię, co sprzyja integracji domowników.

Otwarta w taki sposób przestrzeń staje się dzięki temu perfekcyjnym miejscem spotkań towarzyskich – przestronnym i niesamowicie wygodnym. Przy projektowaniu nowoczesnej kuchni, nasi architekci dbają nie tylko o walory estetyczne. Ponieważ jest to pomieszczenie roboczo-reprezentacyjne, bardzo dużą uwagę przywiązujemy również do oszczędności przestrzeni i wygody. Dzięki temu kuchnie HOMEKONCEPT nie tylko spełniają wymagania naszych klientów, ale także wpisują się w ich styl życia i codzienność.

Kontakt z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.