Domy skandynawskie – charakterystyka, ceny, zalety i wady

Polacy pokochali skandynawski styl! Przede wszystkim widać to po tym, jakie meble wybieramy do naszych domów. St

yl skandynawski we naszych domach widać też po tym, jakie kolory królują aktualnie we wnętrzach. Witać to też po tym jak dodatki wybieramy.

Styl skandynawski w sposób absolutnie genialny łączy świat minimalizmu, eko, lesst west z przytulnością. To wszystko sprzyja i funkcjonalności i wypoczynkowi i chwilom błogiego relaksu. Ale co to znaczy styl skandynawski i jakie to są domy skandynawskie?

homekoncept 100 w. 04 to dom w stylu skandynawskim z białą elewacją i dodotakami z kamienia.

HOMEKONCEPT 100 w. 04 to projekt domu, który swoją stylistyką nawiązuje do stylu skandynawskiego.

Dom w stylu skandynawskim – czyli jaki?

Dom skandynawski nie ma definicji. Często myśląc o tego typu domach mamy na myśli, szybką technologię budowy domu. Zazwyczaj jest to budynek drewniany wybudowany w technologii szkieletowej. My w tym artykule skupimy się stricte na stylu skandynawskim nie zaś na samej technologii budowy. Każdy dom czy to wybudowany w technologu tradycyjnej, czy w technologii Ytong czy jeszcze innej - może być domem w stylu skandynawskim.

W przypadku rozważań o domach w skandynawskim stylu ważne są odczucia i emocje, które wzbudzają. Jedno jest pewne! Myśląc o tego typu domu jednorodzinnym mamy przed oczami naturę, kolory ziemi, minimalizm, komfort… i przestrzeń.

Domy skandynawskie – domy, które kochają naturę

Styl skandynawski przywędrował do nas ze… Skandynawii. Kraje skandynawskie kojarzą nam się z małą ilością słońca i z długimi, ciemnymi i chłodnymi wieczorami i miłością do natury.

Domy scandi czy też domy skandynawskie to domy, które kojarzą się z naturą, miłością do przyrody, ekologią. I tutaj mamy pierwsze elementy, dość charakterystyczny dla tej stylistyki. Duże okna i starannie zaaranżowane tarasy. Takie zaprojektowanie bryły budynku aby otaczająca go natura niemal wdzierała się do środka. A wnętrza domu przez jak największą część dnia były skąpane w promieniach słońca. Domy skandynawskie są bardzo związane z naturą i miłość do natury widać w niemal całym budynku.

Stylistyka domu skandynawskiego

Polacy pokochali minimalistyczny i naturalny styl scandi. Domy o prostej konstrukcji z dużymi przeszkleniami z elewacją z naturalnych materiałów są co raz częściej spotykane. Szczególnie często widzimy je blisko lasu, nad jeziorami. Nie ma co się dziwić. Świetnie wpasowują się nasz krajobraz. A co najważniejsze domy skandynawskie świetnie łączą gusty zarówno tradycjonalistów jak i tych, którzy wolą nowocześniejsze formy.

Elewacja najczęściej wykorzystuje naturalne drewno i kamień. Te materiały zazwyczaj łączy się z tynkiem silikonowych. Uzupełnieniem elewacji jest zazwyczaj czarna lub antracytowa stolarka okienna. Często w ciemnych kolorach są też drzwi wejściowe do domu. Ciemny kolor jest też często spotykany na dachu. Domy skandynawskie często mają dwuspadowe dachy. Chodzi tutaj o względy praktyczne, aby śnieg w zimie mógł swobodnie zsuwać się z dachu.

Typowe cechy domu w stylu skandynawskim

Skandynawia kojarzy nam się z chłodem. Wnętrza w stylu skandi za to zupełnie inaczej. Ten styl jest swoistym antidotum na brak słońca, wiatr i chłód. Są jasne, przytulne, pełne ciepła dzięki drewnianym elementem i naturalnym tkaninom. Te wnętrza pełne są prostych form i praktycznych rozwiązań

Typowe cechy skandynawskiego stylu w projektowaniu domów i urządzaniu wnętrz to:

Jasna kolorystyka

zarówno elewacje w skandynawskich domach jak i wnętrza bardzo często są w jasnych kolorach. Królową barw jest tutaj biel. Jest to odpowiedź architektów, projektantów i samych mieszkańców Skandynawii na brak światła. Często oprócz bieli spotyka się jasne odcienie szarości i beżu. Natomiast kolory dodatków i innych elementów ozdobnych to już trochę inna historia. W sacndi dodatkach królują – czerń, zieleń, mocne, ciemne brązy.

Naturalne materiały

styl skandynawski korzysta tylko z naturalnych materiałów. Na pierwszym miejscu jest oczywiście drewno, które czasami jest bielone czasami w swoim naturalnym odcieniu. Oprócz drewna w stylu skandynawskim ważny jest metal, szkło, ceramika. W przypadku tkanin materiały, które znajdziemy w domach skandynawskich to wszystkie te pochodzenia naturalnego. Mowa tutaj o materiałach typu len, bawełna, wełna.

Rośliny

natura, naturalne materiały, drewno, rattan, metal, kamień. Domy skandynawskie kochają wszystko co naturalne. Dlatego też znajdziemy w nich sporo roślin. Co ciekawe najczęściej są to rośliny zielone. Rzadko rośliny kwitnące. Więcej o roślinach we wnętrzach przeczytasz tutaj klik

Wyraziste wzory

w domach skandynawskich kolorem bazowym jest biały, beż, jasna szarość. Za to dodatki mamy w bardzo wyrazistych kolorach. Ta sama zasada dotyczy wzorów. Duże botaniczne wzory, geometryczne wzory, szewron, czarno-białe grafiki, sentencje, litery. Takie mocne wzory i wyraziste, mocne detale znajdziemy w skandynawskim domu.

Ergonomiczne formy

sofa, fotel, krzesło. Te meble służą do wypoczynku. Niby wszyscy o tym wiemy. Jednak projektanci mebli scandi, funkcję wypoczynkową mebli wprowadzili na wyższy poziom. Meble w domach skandynawskich są miękkie, a co najważniejsze odpowiednio wyprofilowane. Najczęściej w swojej formie są opływowe o zaokrąglonych kształtach.

HOMEKONCEPT 67 skandynawski dom w ofercie HOMEKONCEPT

domy skandynawskie

HOMEKONCEPT 67 tp piękny dom z dużymi przeszkleniami i elewacją z okładziny drewnianej. Ten projekt domu jednorodzinnego idealnie wpasowuje się w styl domów skandynawskich.

Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczanski

Projekt domu HOMEKONCEPT 67 to budynek, który fantastycznie wpisuje się w styl domów skandynawskich. Cała elewacja została zaprojektowana z okładziny drewnianej. Zaproponowano sosnę skandynawską malowaną na ciemny, hebanowy kolor. Całość fantastycznie komponuje się z ciemną stolarka okienna i drzwiową oraz ciemnym dachem.

Świetnym kontrastowym akcentem jest białe ozdobne belkowanie. Belkowanie okala niemal cały budynek. Rozpoczyna się w strefie wejściowej i niemal wydziela taras w boku budynku. Belkowanie momentami jest podparte białymi słupami. Elementem łączącym ten projekt domu jednorodzinnego ze stylem skandynawskim są duże przeszklenia. Mamy cudownie doświetlony salon i łazienkę z sauną. Duże okna mamy również w sypialniach na parterze. Okna zostały tak zaprojektowane, że można przez nie wyjść bezpośrednio do ogrodu.

Dodatkowo projekt domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 67 ma wysoki sufit nad salonem. Ściana szczytowa również została przeszklona. Dzięki temu kuchnia, salon i jadalnia są fenomenalnie doświetlone dziennym światłem.

HOMEKONCEPT 91 Ytong – przyciągający uwagę projekt domu w stylu skandynawskim

dom w stylu skandynawskim
cechy domu skandynawskiego

HOMEKONCEPT 91 Ytong to projekt domu o prostej bryle z ciekawie zaaranżowanym dachem i ścianką kolankową.

HOMEKONCEPT 91 Ytong to projekt domu, który fenomenalnie wpisuje się w styl domu skandynawskiego. Ten projekt małego domu to prosta bryła o niemal kanciastych kształtach. Elewacja została skomponowana z tynku i naturalnego drewna w ciepłym odcieniu. Coś co wyróżnia ten projekt domu to to jak został zaprojektowany dach i ścianka kolankowa. Zarówno dach i ścianka kolankowa zostały pokryte panelami karo z blachy tytanowo-cynkowej w grafitowym kolorze. Tego typu krycie nazywane jest kryciem w stylu francuskim. Nadaje ono wyrafinowany akcent – elegancki charakter.

Oczywiście, zgodnie z umownymi zasadami stylu skandynawskiego w tym domu mamy duże przeszklenia, które wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła dziennego. W strefie dziennej dwie ścienny niemal całe zostały zaprojektowane jako ogromne przeszklone ściany. Dzięki temu strefa dzienna jest pełna światła. Można też przejść z niej bezpośrednio na duży taras, który jest przedłużaniem strefy dziennej. Na tarasie już na etapie projektowym zaplanowano kuchnię na świeżym powietrzu. Jest tam kran, zlew i miejsce do podłączenia grilla. Co ważne całość wraz e stołem jest zadaszona i można z niej korzystać nawet w czasie deszczu.

Wnętrze tego domu w stylu skandynawskim skrywa 3 przestronne sypialnie i 2 łazienki. Ważne jest to, że na etapie projektowym zaplanowano już pomieszczenia dodatkowe czy też pomieszczenia gospodarcze. Dzięki temu nie ma potrzeby zastanawiania się gdzie powinna stać pralka i suszarka elektryczna i jak duże szafy powinniśmy mieć w sypialni.

HOMEKONCEPT 95 A Ytong - spełnienie marzeń o domu w stylu skandynawskim

HOMEKONCEPT 95 a Ytong to dom w stylu skandynawskim. To nietuzinkowy projekt domu. HOMEKONCEPT 95 a Ytong przyciąga wzrok!

Wszystko za sprawą elewacji materiałów, które zostały użyte na elewacji. Góra część budynku czyli dach i ścianka kolankowa zostały zaaranżowane z płyt włóknowo-cemnetowych. Płyty przez swój kolor i strukturą niemal skrzą się na elewacji. Całość budynku uspokaja dolna część, która została zaaranżowana z paneli drewnianych w delikatnym jasnym odcieniu drewna. Całość prezentuje się niezwykle ciekawie, nowatorsko i elegancko.

Dodatkowo w tym projekcie domu, jak w każdym skandynawskim domu, mamy duże przeszklenia, duże okna, które nadają lekkości bryle i wpuszczają do wnętrza masę dziennego światła.

Wnętrza HOMEKONCEPT 95 a Ytong to trochę ponad 90 mkw powierzchni. Znajdziemy tutaj tak ważną dla rodzinnych więzów – otwartą strefę dzienną. Część wspólna domu ma bardzo jasno wydzielone strefy – strefę kuchenną, strefę jadalni i salon. Taki układ przestrzeni bardzo sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi. Poza tym w tym projekcie domu znajdziemy 3 sypialnie i 2 łazienki oraz pomieszczenia dodatkowe. W strefie wejściowej tuż przy wiatrołapie mamy bardzo dużą garderobę. Pod schodami na poddasze również wydzielono schowek.

styl domów skandynawskich

HOMEKONCEPT 95 a to porsta bryła, dwuspadowy dach i elewacja z naturalnych materiałów - kwintesencja domu w skandynawskim stylu.

Hygge i harmonia w stylu skandynawskim

Elementem związanym na stale ze stylem skandynawskim, z domem skandynawskim jest hygge. Samo słowo pochodzi z Danii i oznacza to co jest najważniejsze w życiu. Hygge jest filozofią życia, która przywędrowała do nas ze Skandynawii. Niestety nie ma polskiego odpowiednika słowa „hygge”.

Czym jest zatem „hygge”? To chwile szczęścia i bliskości, które możemy odnaleźć w codzienności. Myślę, że wszyscy instynktownie potrafimy wyobrazić sobie hygge i odnaleźć go w swoim życiu. Hygge to te wszystkie momenty kiedy spotykamy się z przyjaciółmi na kolacji i jemy pyszny posiłkiem. Hyyge jest tez wtedy gdy ułożymy się na fotelu w pozycji idealnej do czytania ciekawej powieści. Hygge jest też wtedy gdy z dziećmi pieczemy jesienną szarlotkę w pięknej i praktycznie urządzonej kuchni. Hygge może być też w momencie kiedy znajdziemy swój wymarzony projekt domu jednorodzinnego!

Na jedno tylko musimy zwrócić uwagę! Musimy nauczyć się doceniać te momenty błogiego i niczym niezmąconego szczęścia.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.