Dom z poddaszem czy bez?

Każdy, kto planuje spełnić swoje marzenie o wymarzonym domu staje przed dylematem, jaki projekt wybrać – dom parterowy, a może z użytkowym poddaszem? Wybór tego właściwego powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami inwestorów. Obie formy domu jednorodzinnego mają ogromny potencjał i przy przemyślanym dopasowaniu do oczekiwań danej rodziny, mogą znakomicie spełniać swoją funkcję.

W dzisiejszym artykule omawiamy następujące kwestie:

 1. Poddasze dawniej i dziś
 2. Poddasze, a regulacje prawne
 3. Zalety domów parterowych bez skosów
 4. Poddasze użytkowe ze skosami – nie takie straszne 🙂
 5. Wygodne poddasze, a rodzaj dachu
 6. Rodzaje okien, a funkcjonalność poddasza
 7. Ścianka kolankowa
 8. Izolacja akustyczna stropów
 9. Aranżacja pomieszczeń drugiej kondygnacji
 10. Zabudowa skosów poddasza

Poddasze dawniej i dziś

Czasy, kiedy poddasze postrzegało się jako składowisko rzeczy wszelakich dawno minęły. Obecnie, jest to przestrzeń w pełni funkcjonalna, która dzięki kreatywności architektów wnętrz nabiera niepowtarzalnego uroku. Skosy i załamania ścian nadają wnętrzu nietypowy klimat, oraz stwarzają niebanalne możliwości aranżacyjne, które ceni sobie wielu z nas.

W zamierzchłych czasach, poddasze w domach jednorodzinnych pełniło rolę cieplnego bufora dla pomieszczeń niższej kondygnacji. Obecnie przypisuje się mu funkcję użytkową. Domy z poddaszem łączą zalety domu piętrowego z parterowym, dlatego od lat znajdują się na podium najchętniej wybieranych projektów. Doskonale nadają się na niedużą działkę, a oprócz tego nie generują tak dużych kosztów, jak budowa pełnej kondygnacji.

Funkcjonalna aranżacja sypialni ze skosem - HOMEKONCEPT 13 EN - dom ze skosem czy bez
Komfortowa sypialnia z toaletką na poddaszu – funkcjonalne rozwiązania
w domu ze skosami HomeKONCEPT 13 EN.

Poddasze, a regulacje prawne

Prawo budowlane określa jakie warunki musi spełniać użytkowe poddasze. Wśród wymogów wymienić trzeba: wytrzymały strop, bezpieczne schody, czy też zastosowanie ognioochronnych przegród od palnej konstrukcji dachu. Inwestor musi zadbać także o ocieplenie ścian, doprowadzenie ogrzewania i instalacji elektrycznej oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo, konieczne jest odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, poprzez wyposażenie pomieszczeń w okna w ścianach szczytowych, okna połaciowe lub lukarny.

Może się okazać, że Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji danej działki nie uwzględnia budowy domów z użytkowym poddaszem. W takiej sytuacji poddasze będzie funkcjonowało wyłącznie jako przestrzeń pod konstrukcję więźby i wentylacji.

Parterówka bez skosów – zalety

Dom parterowy to popularne rozwiązanie, które ma szereg zalet. Jedną z nich jest brak schodów wewnętrznych, które nie tylko zabierają użytkową przestrzeń, ale także przekładają się bezpośrednio na obniżenie kosztów budowy. Brak przeszkody do pokonania przekłada się też na swobodne przemieszczanie się, dlatego na zakup domu parterowego decydują się najczęściej rodziny z małymi dziećmi oraz osobami w podeszłym wieku.

Niewątpliwą zaletą domów parterowych jest także łatwość ewentualnej rozbudowy np. poprzez dobudowanie dodatkowego skrzydła. Warto zaznaczyć, że taką możliwość można przewidzieć już na etapie projektu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy w przyszłości planują powiększenie rodziny. Z reguły domy parterowe są łatwiejsze w budowie. Przestrzeń nad stropem umożliwia łatwe poprowadzenie wszelkich instalacji oraz usytuowanie rekuperatora. Pomimo, że w domach parterowych fundamenty są dłuższe, z uwagi na mniejsze obciążenia ściany konstrukcyjne mogą mieć mniejszą szerokość, co oczywiście przekłada się na koszty budowy.

Kolejną z wygód domu parterowego jest możliwość wyposażenia dowolnego pomieszczenia w osobne wejście do ogrodu. Ten z kolei można zaprojektować w taki sposób, aby z poziomu parteru niechciane widoki zza okna zostały zasłonięte przez fantazyjne gałęzie drzew czy też dekoracyjne krzewy.

Wygodny dom parterowy z pełnym piętrem HOMEKONCEPT 73 - dom ze skosem czy bez?
Komfort i wygoda – projekty domów parterowych mają wiele zalet! Projekt HomeKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

O wygodzie życia w domu parterowym możesz przeczytać także TUTAJ >>

Poddasze użytkowe ze skosami

Ze względu na wielkość posiadanej działki i warunki zabudowy, które ją obejmują, nie każdy jednak może pozwolić sobie na budowę domu parterowego. Kompromisem dla małych działek jest dom z użytkowym poddaszem, który pozwala zmultiplikować przestrzeń mieszkalną na dodatkowej kondygnacji. Architektura bryły takiego domu sama narzuca wygodny podział na strefy – ogólnodostępną na parterze oraz prywatną na górze. Ten umowny, jednak najbardziej rozpowszechniony podział można zastąpić koncepcją domu dwupokoleniowego, tak aby każda z rodzin zaspokoiła swoją potrzebę intymności.

Odnosząc się do układu funkcjonalnego poddasza, warto podkreślić, że nie ma jednej reguły, która nakazywałaby stosowanie konkretnego rozmieszczenia pomieszczeń – wszystko opiera się o indywidualne preferencje inwestorów. W personalizowanych projektach na poddaszu sytuuje się także gabinety, biblioteczki, prywatne siłownie, czy też pracownie.

Poddasze nie takie straszne

Co przemawia za tym, że pomimo rzekomych utrudnień, część inwestorów decyduje się na dom z użytkowym poddaszem? Miłośnicy poddaszy wiedzą, że miejsce to czaruje swoją wyjątkową atmosferą. Podziwianie z okna dachowego błękitnego lub rozgwieżdżonego nieba, czy też zasypianie przy odgłosach kropel deszczu, które odbijają się o szybę, co poniektórym może sprawić wiele przyjemności, której trudno sobie odmówić.

Poddasze ma swój urok, jednak zaadaptowanie skosów, które w nim występują może niektórym wydawać się kłopotliwe. Nic bardziej mylnego! Na poddaszu można urządzić praktycznie każde pomieszczenie – kluczem jest odpowiednie zaadaptowanie skosów, które wydobędzie ich atuty. Dla doświadczonych projektantów wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych!

Sypialnia na poddaszu projektu domu letniskowego HOMEKONCEPT 85 DL - dom ze skosami czy bez
Sypialnie na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat – aranżacja na antresoli z projektu HomeKONCEPT 85 DL.

Wygodne poddasze, a rodzaj dachu

Swoboda przy zagospodarowaniu poddasza jest uzależniona od formy dachu, a tym samym kąta nachylenia połaci. Przy adaptacji poddasza najkorzystniejszy jest dach mansardowy, coraz rzadziej spotykany w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym. Umożliwia on wygodne zagospodarowanie i poruszanie się praktycznie po całej powierzchni poddasza. Jego kolejnym atutem jest możliwość zastosowania dużych tradycyjnych okien, które są tańsze niż ich okna dachowe. Do adaptacji użytkowego poddasza z powodzeniem nadają się także wszystkie dachy o dużym kącie nachylenia, czyli powyżej 40 stopni. Te poniżej 35 stopni, uniemożliwią wygodnie zaaranżować poddasze. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że na funkcjonalność poddasza duży wpływ ma także rodzaj zastosowanych okien.

Rodzaje okien, a funkcjonalność poddasza

Na wysokość kosztów w domach z poddaszem niebagatelny wpływ ma zastosowanie stolarki okiennej do zadań specjalnych. Pośród rozwiązań doświetlających pomieszczenia poddasza wymienić można:

 • tradycyjne okna umieszczone w ścianach zewnętrznych – najtańsze i najprostsze rozwiązanie,
 • lukarny – do zastosowanie głównie w domach z wielospadowym dachem,
 • okna połaciowe – bardzo dobrze oświetlają pomieszczenie gdy kąt nachylenia połaci dachu wynosi powyżej 50 stopni,
 • świetliki dachowe – sprawdzają się do oświetlenia niewielkich pomieszczeń jak np. łazienka lub garderoba.
Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 02 EN - dom ze skosami czy bez
Stolarka okienna do zadań specjalnych – oryginalne rozwiązania w domach z poddaszem dodają im nowoczesnego rysu. Projekt HomeKONCEPT 02 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Ścianka kolankowa – optymalna wysokość i możliwości

Kolejnym aspektem wartym przemyślenia są także skosy, przez które pomieszczenia na poddaszu są mniej ustawne. Zagospodarowanie takiej przestrzeni nie jest niemożliwe, ale wymaga z pewnością przemyślanych i niestandardowych rozwiązań. Przy planowaniu aranżacji przestrzeni olbrzymie znaczenie ma wysokość ścianki kolankowej. Im wyższa, tym łatwiej zagospodarować poddasze. Przestrzeń pod skosem o wysokości do:

 • 70 cm – przeznacz na schowki na przedmioty, po które rzadko sięgasz,
 • 80-100 cm – wystarczy na ulokowanie łóżka lub biurka w pokoju, oraz wanny lub sedesu w łazience,
 • 140-150 cm – sprawia najmniej niedogodności, wystarczy bowiem 50 cm od tej wysokości ścianki, aby móc się swobodnie poruszać.

Izolacja akustyczna stropów

W przypadku domów z poddaszem niezwykle istotna jest odpowiednia izolacja akustyczna stropów, która wytłumi odgłosy dochodzące z jednego z jednego piętra na drugie. Polega ona na zablokowaniu przenoszenia częstotliwości fali akustycznej na konstrukcję, czyli wzbudzenia drgań konstrukcji. Odseparowanie źródła dźwięku od konstrukcji budynku uzyskuje się poprzez warstwę ochronną podłogi pływającej, różnego rodzaju wykładziny, czy też specjalistyczne podkłady pod panele.

Aranżacja pomieszczeń drugiej kondygnacji, czyli oswajamy skosy

Chcąc w pełni wykorzystać miejsce na poddaszu, trzeba liczyć się z tym, że część lub znaczną większość mebli trzeba będzie wykonać na zamówienie. Warto zdecydować się na filigranowe umeblowanie, które nie odbierze wnętrzu przestronności. Spośród gotowej zabudowy, która z powodzeniem wpasuje się w przestrzeń pod spadzistym dachem, sprawdzą się szczególnie mini kredensy oraz regały do przechowywania.

W projektach domów architekci bardzo często sytuują na poddaszu łazienki, a nawet tzw. pokoje kąpielowe, przeznaczone wyłącznie na użytek domowników. Kluczem do ich zaprojektowania jest staranne rozplanowanie wszystkich funkcji użytkowych. W zależności od wysokości ścianki kolankowej, pod skosem można zaplanować stworzenie kącika relaksacyjnego z wanną, miejsca na prysznic lub sedes, a nawet umywalkę z przedłużonym blatem.

Łazienka na poddaszu - projekt domu HOMEKONCEPT 78 - dom ze skosem czy bez
Łazienka ze skosem w projekcie HomeKONCEPT 78.

Poddasze to także trafiona lokalizacja sypialni. Nic dziwnego – przestrzeń przy tzw. ścianie kolankowej to idealne miejsce na łóżko. Skośne połacie to także dobry pomysł na lokalizację pokoju dla dziecka. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, ciekawym sposobem podczas aranżowania jest wykorzystanie światła wpadającego z okna dachowego – zamiast zabudowywać przestrzeń pod skosem, zdecydowanie lepiej jest ulokować w niej biurko do nauki lub łóżko z ażurową konstrukcją, dopasowaną do krzywizny ściany.

Projekt domu parterowego z płaskim dachem homekoncept 88 - widok na nowoczesną sypialnię z łóżkiem tapicerowanym i dużym przeszkleniem.

Jasna sypialnia z panoramicznym oknem…. projekt domu HOMEKONCEPT 88.

Zabudowa skosów poddasza

Trudno wskazać uniwersalne rozwiązania aranżacyjne, ponieważ architekci tworzą projekty zróżnicowane pod względem powierzchni użytkowej, układu funkcjonalnego pomieszczeń, rozkładu okien, oświetlenia oraz stopnia pochylenia skosów. Aranżacja skosów to swego rodzaju wyzwanie, ale istnieje kilka trików, które pomogą maksymalnie zagospodarować przestrzeń poddasza.

Jednym z pomysłów na poradzenie sobie ze skosami jest ich zabudowa. Decydując się na ten ruch trzeba się jednak liczyć z faktem zmniejszenia pierwotnie dostępnej przestrzeni. Do tego celu stosuje się najczęściej elementy z płyt gipsowo-kartonowych. Na rynku dostępne są także inne systemy, m.in. zakładające stosowanie mocowania płyt na profilach kapeluszowych, na profilach sufitowych CD, czy uchwytach elastycznych. Bardzo ważne jest aby dostępną technologię dobrać do specyfiki sufitu oraz rodzaju więźby dachowej, która występuje w danym projekcie.

Dla niezdecydowanych

Decyzja o wyborze domu wymaga gruntownego przemyślenia swoich potrzeb. Swoje wady i zalety mają zarówno parterówki, jak i domy z poddaszem, w którym występują skosy. Alternatywą dla niezdecydowanych może być budowa domu parterowego, którego konstrukcja będzie dawała możliwość późniejszej adaptacji poddasza na cele mieszkalne. W kolekcji HK znajdziesz np. projekt HOMEKONCEPT 26 wariant 12, który przewiduje taką sytuację.

Jeśli nadal zastanawiasz się, który projekt wybrać, nasi doradcy projektowi pomogą Ci podjąć ostateczną i właściwą decyzję!

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO