Dom z dachem dwuspadowym – zalety konstrukcji

Podstawową funkcją dachu jest przede wszystkim zabezpieczenie budynku przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak: deszcz, śnieg, wiatr, czy wahania temperatur. Do zadań, które spełnia dach należy także poziome izolowanie od środowiska zewnętrznego - to oczywista sprawa! Warto jednak spojrzeć na dach z innej perspektywy. :) Ten element domu stanowi swoiste zwieńczenie prac budowlanych i jest potocznie mówiąc „wisienką na torcie” lub jak kto woli - „kropką nad i”, mającą ogromny wpływ na finalny wygląd budynku i jego odbiór wizualny.

Zalety dachu dwuspadowego – gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 66
Dach dwuspadowy w nowoczesnym domu HomeKONCEPT 66 genialnie podkreśla jego klasyczną bryłę.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Popularność dachów dwuspadowych

Nie bez przyczyny jednym z najpopularniejszych rozwiązań konstrukcji dachowych w Polsce są dachy dwuspadowe. Na przestrzeni lat powody, które decydowały o ich wyborze były jednak różne. Wcześniej wybierano je głównie ze względu na pragmatyczne podejście do budowy, teraz wybierają je osoby, którym zależy na zachowaniu klasycznego rysu bryły. Dzięki prostej konstrukcji, łatwości wykonania, czy małej powierzchni stały się ekonomicznym, trwałym i sprawdzonym rozwiązaniem - a co za tym idzie - ich duża popularność przełożyła się na doświadczenie i wyspecjalizowanie cieśli w wykonywaniu konstrukcji dachów dwuspadowych.

Obecne trendy w budownictwie (czyli prosta forma i powrót do natury) sprawiły, że dachy dwuspadowe przeżywają swój renesans. Trudno wyobrazić sobie przecież nowoczesny projekt na wzór „stodoły” z dachem innym niż dwuspadowy. Dwie proste połacie z minimalistyczną ciemną dachówką, do tego w formie bezokapowca – czy nie jest to w dzisiejszych czasach ideał?

Dach dwuspadowy w nowoczesnym projekcie domu bezokapowego HOMEKONCEPT 79
HomeKONCEPT 79 - idealny wybór dla miłośników nowoczesnej architektury w tradycyjnej formie.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Konstrukcja dachu z zewnątrz wydaje się bardzo prosta i nieskomplikowana: dwie połacie połączone kalenicą i szczytowe ściany boczne… Sprawdźmy czy tak jest naprawdę.

Więźba, czyli konstrukcja dachu, uzależniona jest od rozpiętości budynku. Podstawowe rodzaje więźby to:

  • krokwiowa - rozpiętość do 6 m. Konstrukcję dachu stanowią trójkątne wiązary, powstałe w wyniku odpowiedniego połączenia pary krokwi z belką stropową ostatniej kondygnacji. Rozstaw wiązarów zależy od obciążeń i wynosi 0,8 - 1,0 m. Przy większych kątach nachylenia dachu (45 st. i więcej) jako element usztywniający stosuje się wiatrownice - deski przybijane od spodu do krokwi.

Konstrukcja krokwiowa w projekcie domu HOMEKONCEPT 89
Przykład dachu dwuspadowego w konstrukcji krokwiowej - projekt HomeKONCEPT 89.

  • jętkowa - rozpiętość do 9 m. Składa się z krokwi połączonych w kalenicy (opartych na murłatach) oraz jętek spinających przeciwległe krokwie na odpowiedniej wysokości. Więźbę jętkową należy usztywniać w kierunku podłużnym za pomocą wiatrownic. Przy większych rozpiętościach jako element dodatkowy stosuje się jedną lub dwie płatwie podparte na słupach.

Dach dwuspadowy - więźba jętkowa podparta w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT 01 EN
Przykład dachu dwuspadowego w konstrukcji jętkowej podpartej - projekt HomeKONCEPT 01 EN.

  • płatwiowo - kleszczowa – rozpiętość nawet do 16 m, jednak zalecane jest 12 m. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów więźby. Konstrukcja składa się z dwóch typów wiązarów: głównych i pośrednich. Wiązar główny tworzy para krokwi oparta na płatwiach i murłatach oraz słupy podpierające płatwie. Usztywnienie stanowi para kleszczy, spinająca pozostałe elementy z dwóch stron. W poprzecznym kierunku zadanie to spełniają miecze. Wiązary pośrednie składają się z pary krokwi opartych na płatwiach.

Przykład więźby płatwiowo-kleszczowej
Projekt domu z więźbą płatwiowo-kleszczową - rysunek przykładowy.

  • wiązary – rozwiązanie dla bardzo dużych rozpiętości. Jest to nowoczesna konstrukcja składająca się z pasa górnego i dolnego połączonego słupami i krzyżulcami. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sztywnością oraz wykorzystaniem mniejszej ilości drewna (cieńsze elementy). Wadą jest trudność wykonania, dlatego wiązary zwykle przygotowywane są w fabrykach. Stosowane są zazwyczaj w dachach o niewielkim kącie nachylenia połaci, w domach z poddaszem nieużytkowym.
  • wieszarowa - rozpiętości ok. 10 m. Konstrukcja stosowana przy dużych rozpiętościach dachu, gdy wszystkie siły z dachu muszą zostać przeniesione przez ściany zewnętrzne (brak wewnętrznych ścian nośnych). Zasada działania więźby wieszarowej polega na przekazaniu sił z płatwi nie na słupy, ale na wieszaki, które przenoszą je na ściany zewnętrzne. Konstrukcja ta jest stosowana jednak rzadko.

Dach dwuspadowy - wiązary dachowe
Dach dwuspadowy w konstrukcji wiązarów dachowych.

Konstrukcja dachu dwuspadowego, a aranżacja poddasza

Konstrukcje dachów dwuspadowych dają wiele możliwości aranżacji poddasza. Ściany szczytowe umożliwiają montaż dużych okien lub drzwi balkonowych, dzięki którym wnętrza stają się przepełnione dziennym światłem. Regulując wysokość ścianki kolankowej oraz kąta nachylenia połaci, z łatwością uzyskujemy przestrzeń maksymalnie dopasowaną do potrzeb mieszkańców, w której naturalne światło jest stałym gościem.

Aranżacja poddasza w projekcie domu z dwuspadowym dachem - HOMEKONCEPT 79
Aranżacja sypialni na poddaszu – pomieszczenie z panoramicznym oknem, w którym stale gości światło.
Projekt HomeKONCEPT 79.

Większa świadomość ekologiczna sprawiła, że nasze wybory i decyzje - również w temacie budownictwa – uwzględniają dbałość o środowisko i przyjazne podejście do rozwiązań EKO. Decyzja o domu z dwuspadowym dachem wpisuje się w te trendy! Mniejsza powierzchnia dachu w porównaniu z dachem wielopołaciowym to przecież mniej materiału, mniejsza powierzchnia do ocieplenia i mniejsze straty ciepła. Taki dach pozwala nam oszczędzać na wielu płaszczyznach, nie tylko w trakcie samej budowy, ale również w późniejszym czasie użytkowania domu.

Dach dwuspadowy – dla kogo?

Obecnie wszyscy potrafimy docenić dobrą architekturę. :) Chcemy mieszkać pięknie, nowocześnie, ekologicznie, ale aspekty ekonomiczne również są dla nas ważne. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji i nie połączyć doskonałego projektu domu z dachem dwuspadowym i rozsądnym budżetem?

W kolekcji gotowych domów HomeKONCEPT z pewnością odnajdziesz projekt, który wpasuje się w Twoją wizję nowoczesnego rodzinnego centrum dowodzenia. Sprawdź jakie propozycje dla Ciebie przygotowaliśmy.

Kontakt HOMEKONCEPT - dobór projektu

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO