Dom pełen światła – jak doświetlić wnętrza domu?

Prywatna przestrzeń do życia powinna być miejscem, w którym nie brakuje pozytywnej energii. Głównym jej nośnikiem jest słońce – to dzięki jego promieniom przedostającym się do domowych wnętrz, w organizmie człowieka zwiększa się produkcja endorfin oraz przybywa sił witalnych. Czyżby dom pełen światła był prostym przepisem na szczęście? Na to wygląda!

Jedna z ważniejszych decyzji w życiu to ta o budowie domu, a zakup działki i wybór projektu wymagają przeanalizowania różnorakich za i przeciw. Jednym z aspektów, nad którym trzeba się zastanowić to usytuowania działki względem stron świata. Od tego zależy przecież dobór odpowiedniego projektu domu, który zapewni właściwie natężenie światła dla wszystkich pomieszczeń. Dlaczego jest to tak ważne? Wszystko za sprawą światłoczułych neuronów, które uczestniczą w procesie odpowiedzialnym za nasze emocje i nastrój. 🙂

Krok 1. Dobrze zorientowana działka to podstawa!

Budowę wymarzonego domu musi poprzedzić wybór działki. Jeśli chodzi o jej ekspozycje na konkretną stronę świata, gotowe projekty domów są dopracowane w taki sposób, aby bez względu na usytuowanie działki, każde z pomieszczeń zagospodarowane było najkorzystniej pod względem nasłonecznienia.

To właśnie działka determinuje obiekt, jaki będzie możliwy do zrealizowania na jej powierzchni. Gotowe projekty domów z powodzeniem można dostosować do jej konkretnych wymiarów – na małych parcelach najlepiej sprawdzają się domy z poddaszem lub piętrowe, natomiast w przypadku dużych powierzchni, inwestorzy mają większą dowolność w kwestii doboru bryły.

Najbardziej poszukiwane są działki zorientowane na północ, w których ogród znajduje się po południowej, równomiernie oświetlonej stronie. Jest to korzystne nie tylko ze względu na rośliny i kwiaty, które potrzebują dużo słońca, ale także ze względu na możliwość umiejscowienia po tej stronie salonu z tarasem, który dla komfortu domowników powinien przez większą część dnia mieć zapewniony dostęp do naturalnego źródła światła. Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym jak usytuować wybrany przez Ciebie projekt domu HOMEKONCEPT na działce – skontaktuj się z nami! Zaproponujemy Ci optymalne rozwiązanie, dzięki któremu wnętrza Twojego domu będą pełne słońca przez cały rok.

Krok 2. Usytuowanie domu na działce względem stron świata

Pomijając aspekty formalno-prawne, inwestorzy powinni pamiętać jak ważny jest rozkład pomieszczeń względem stron świata. Dobrze jest tak dobrać projekt, aby poszczególne strefy funkcjonalne miały zapewnione odpowiednie naturalne oświetlenie.

Nowoczesna wilaa z dwukondygnacyjnym przeszkleniem – gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 60
Projekt HomeKONCEPT 62 – dom idealnie dopasowany do działki budowlanej z wjazdem od północy.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI
Rzut funkcjonalny parteru w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT 62
Projekt HomeKONCEPT 62 z wjazdem od północy – rzut parteru.

Jakie jest najkorzystniejsze usytuowanie pomieszczeń względem stron świata? To zależy od ich funkcji. Salon oraz gabinet, potrzebują lepszego doświetlenia światłem dziennym, dlatego poleca się umieścić je od strony południowej lub południowo-zachodniej, gdzie popołudniowe światło będzie doświetlać pomieszczenia przez większą część dnia.

Dla sypialni idealną lokalizacją będzie wschód, dzięki czemu można zapewnić sobie przyjemną pobudkę o brzasku słońca, która dobrze nastroi Cię na cały dzień. Strona wschodnia sprawdzi się także dla kuchni, w której ze względu na gotowanie, temperatura jest wyższa niż w innych strefach domu. Dla odmiany osobom, które lubią ucinać sobie popołudniowe drzemki, na lokalizację sypialni poleca się północ, gdzie bez względu na porę dnia można zapewnić sobie spokojny relaks i odpoczynek. Również po tej stronie projektanci często sytuują kuchnię, ponieważ pomieszczenie to wymaga utrzymania niższej temperatury. Wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebne intensywne nasłonecznienie oraz nie jest wskazane utrzymywanie wysokich temperatur (czyli w pomieszczeniach gospodarczych, kuchni, spiżarni, garażu, garderobie czy łazience) opcja ulokowania ich od strony północnej jest najlepsza.

Okna, a strony świata

W projektach domów jednorodzinnych ogromne znaczenie dla optymalnego wykorzystania promieni słonecznych oraz obniżenia kosztów zużycia energii mają okna. Ich odpowiednie rozmieszczenie względem stron świata oraz wielkość zapewnią komfortowe oświetlenie oraz optymalną temperaturę pomieszczeń o każdej porze roku. Aby maksymalnie doświetlić dom największą liczbę okien należy zaplanować od strony południowej. Tam sprawdzą się efektowne duże przeszklenia, zapewniające przepiękny widok na ogród.

Projekt nowoczesnego domu z ozdobnym belkowaniem – geometryczny HomeKONCEPT 62
Efektowne dwukondygnacyjne przeszklenie w projekcie domu HomeKONCEPT 60.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Osoby, które są w posiadaniu działek z niewielką ilością drzew, wyeksponowanych głównie na stronę południową, mogą skorzystać z projektów z pomysłowego rozwiązania jak w projekcie HOMEKONCEPT 26 wariant 04, gdzie zastosowano ażurową pergolę osłaniającą wypoczywających domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie zarazem funkcjonalne, jak i efektowne.

Projekt domu z białym belkowaniem i pergolą nad tarasem - HOMEKONCEPT 26 wariant 4
Ażurowa pergola chroniąca przed słońcem w projekcie
HomeKONCEPT 26 wariant 04.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Zorientowanie okien na konkretną stronę świata determinuje jaki rodzaj naturalnego światła otrzymujemy. Nie bez znaczenia jest jednak także ich dekoracja. Warto ją zminimalizować, aby zwiększyć ilość światła słonecznego, które rozpromieni wnętrza domu. Ciemne i ciężkie marszczone zasłony dobrze jest zastąpić lekkimi i prześwitującymi tkaninami lub roletami w jasnym kolorze. Warto też pomyśleć o tym, co znajduje się na parapetach. Wszelkiego rodzaju bibeloty można skrzętnie poukrywać, eksponując w zamian np. świece czy też wazony z barwionego szkła, które rozegrają ciekawą grę światłem poprzez filtrowanie wpadających zza okna promieni słonecznych.

Salon z panoramicznymi przeszkleniami – gotowy projekt domu HomeKONCEPT 08
Propozycja aranżacji domu dla projektu HomeKONCEPT 08 – duże przeszklenia pozbawione zbędnych dekoracji.

Odpowiednia aranżacja, czyli sprawdzone triki na jasne wnętrza

Jeżeli chcesz uzyskać efekt jaśniejszego i bardziej przestronnego wnętrza, postaw na minimalizm oraz jasne kolory. Zbyt ciemne barwy oraz potężne meble mogą sprawić, że nawet jasne pomieszczenie będzie wydawało się ciemniejsze i mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Wnętrza domu można doświetlić za pomocą dekoracyjnych luster, a ciekawą grę światłem można zbudować poprzez zawieszenie jednego na ścianie po przeciwnej stronie okna. Jeżeli we wnętrzu domu znajduje się duża szafa, dobrym sposobem na rozjaśnienie wnętrza jest naklejenie na jej powierzchnię lustrzanej folii, która dodatkowo odbija światło i buduje wrażenie przestronności.

Nowoczesna aranżacja salonu w gotowym projekcie domu piętrowego HomeKONCEPT 75 B
Rozświetlony salon z projektu HomeKONCEPT 75 B – lustra nadające wnętrzu przestronności.

Postaw swój dom w nowym świetle!

Idealne oświetlenie w domu jest kluczem do stworzenia ciepłej atmosfery. Oprócz naturalnego źródła światła, ważną rolę odgrywają również lampy, które nie tylko budują nastrój, ale także w intrygujący sposób eksponują meble. Do wyboru mamy różne rodzaje lamp – sufitowe, podłogowe oraz boczne, które zapewniają zróżnicowane źródła światła, tj. ogólne, punktowe i nastrojowe. Za ich pomocą każde wnętrze może w pełni rozbłysnąć.

Dodatkowe oświetlenie jest najbardziej potrzebne w miejscach, gdzie przyrządza się posiłki, pracuje przy biurku, czyta książki. Bardzo ciekawy efekt daje punktowe oświetlenie elementów ozdobnych, jak np. obrazów na ścianie czy też innych elementów dekoracyjnych, umiejscowionych chociażby na regałach. Warto wiedzieć, że zestawienie zróżnicowanych źródeł światła wzmacnia uczucie przytulności.

Jasna sypialnia w neutralnych tonach - HOMEKONCEPT 02 G2 EN wariant 1
Sypialnia z projektu HomeKONCEPT 02 G2 EN W.1 – światło w najlepszym stylu od HomeKONCEPT.shop.

Podsumowanie

Podczas wyboru projektu domu oraz jego aranżacji warto pamiętać, jak ważny dla komfortu domowników jest dostęp do naturalnego światła słonecznego. Przecież nie od dziś wiadomo, że słońce pobudza organizm do działania oraz dodaje mu energii. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, jak wielki wpływ na komfort życia oraz samopoczucie mają również kolory, które nas otaczają.

Jasne wnętrze, rozświetlane dodatkowo promieniami słońca może stać się miejscem, w którym każdy poczuje się w pełni wypoczęty i naładowany pozytywną energią. Jak tego dokonać? Wystarczy, że podczas doboru kolorystyki ścian oraz dodatków, uwzględnisz ilość naturalnego światła wpadającego przez okno. Kluczem do sukcesu jest przemyślane zestawienie barw – zarówno materiałów wykończeniowych, jak i pozostałych elementów wyposażenia domu.

Jeżeli chcesz, by wnętrza Twojego domu były wyjątkowe i wypełnione po brzegi najlepszym designem, zachęcamy Cię do skorzystania z dodatkowych usług projektowych w sklepie HOMEKONCEPT.shop. Architekci wnętrz przygotują specjalnie dla Ciebie szereg materiałów, dzięki którym urządzenie Twojej domowej przestrzeni przebiegnie sprawnie, a każdy detal we wnętrzu nabierze znaczenia!

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO