Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie

Kształt dachu to niezwykle istotna kwestia, którą warto rozważyć przy wyborze projektu domu. Decyduje on bowiem o stopniu skomplikowania konstrukcji, kosztach budowy, estetyce, a także o funkcjonalności całego budynku. Wśród wielu proponowanych rozwiązań, od wieków najbardziej tradycyjnym i powszechnie stosowanym jest dach dwuspadowy. Co zadecydowało o jego nieprzemijającej popularności?

Zalety dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy to rozwiązanie klasyczne, chętnie wykorzystywane w przypadku domów jednorodzinnych, które spójnie wpisuje się w polskie tradycje architektoniczne. I choć dach dwuspadowy jest charakterystyczny dla tradycyjnego budownictwa, to jego uniwersalność, prostota konstrukcji i elegancja powściągliwego stylu sprawiła, że architekci równie często używają tej konstrukcji w projektach domów o nowoczesnym designie. Bardzo modne obecnie domy w typie stodoły i ich różne modyfikacje są tego najlepszym dowodem. Szeroką ofertę takich projektów z interesującymi elementami, jak duże przeszklenia, niebanalne tarasy, łączone elementy bryły, znajdziemy w biurze architektonicznym HOMEKONCEPT, w którego propozycjach doskonale zestawiono nowoczesne rozwiązania z tradycyjną formą dachu dwuspadowego.

Dach dwuspadowy to prosta konstrukcja dwóch połaci połączonych w kalenicy o różnym kącie nachylenia. Jest on łatwy w budowie, spełnia wiele funkcji ochronnych (co szczególnie ważne jest w naszym klimacie) i świetnie komponuje się z oszczędną architekturą. Także pod kątem funkcjonalnym dach dwuspadowy pozostaje świetnym wyborem. Umożliwia łatwe doświetlenie i zagospodarowanie przestrzeni pod połacią w formie użytkowego poddasza. Dodatkowo jego zwarta forma minimalizuje straty ciepła, stąd w domach energooszczędnych, a nawet pasywnych stosowana jest właśnie taka konstrukcja dachu. Jednak, by dach dwuspadowy spełnił oczekiwania dotyczące funkcjonalności, a także estetyki, istotne jest, by był on pokryty odpowiedniej jakości materiałem. Obecnie w przypadku takich rozwiązań często na pokrycie dachu wybierana jest dachówka płaska – ceramiczna lub cementowa.

SIMPLA – nowoczesna dachówka ceramiczna, idealna na dach dwuspadowy

Najlepszą jakość, a równocześnie największą swobodę estetyczną, zapewniają dachówki ceramiczne oraz cementowe. Jeśli jednak chcemy zrobić nowoczesny dach dwuspadowy, przy wybieraniu pokrycia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak ciężar danego rozwiązania, jego dopasowanie do stylu obiektu oraz kąt nachylenia połaci. Dachówka ceramiczna pozostaje najlepszym wyborem, kiedy potrzebujemy produktu cechującego się wysoką jakością oraz pięknym wyglądem. Imponująca trwałość tego rodzaju pokrycia i jego odporność na działanie wielu szkodliwych czynników stanowią gwarancję, że dach przez wiele lat będzie zachwycał swoim wyglądem, równocześnie chroniąc nasz dom przed opadami, wiatrem, hałasem, a także zmianami temperatur.

Płaska dachówka ceramiczna SIMPLA marki CREATON jest przykładem nowoczesnego pokrycia dachowego o rozmiarze XL, które doskonale pasuje do projektów domów w typie stodoły z dachem dwuspadowym. Jej format ok. 300 x 500 mm oraz tolerancja przesuwu na zamkach do 28 mm sprawiają, że jest ona niezwykle ekonomiczna, gdyż minimalne zużycie pozostaje na rzadko spotykanym poziomie ok. 10,4 szt./m2. To skraca czas montażu i tym samym zmniejsza koszt realizacji dachu. Ponadto, poza najwyższą jakością wykonania, cechują ją wyjątkowe parametry użytkowe, dzięki czemu cały dach jest odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, szczelny i trwały przez wiele lat. SIMPLĘ wyróżnia też wyjątkowe wzornictwo i ciekawa kolorystyka. Płaski i wielkoformatowy kształt idealnie komponuje się z konstrukcją dachu dwuspadowego o nowoczesnym designie. Wystarczy spojrzeć np. na projekt domu HOMEKONCEPT 109, na którego dach, autor architekt Bartłomiej Szymańczuk, zaplanował SIMPLĘ. Ten bardzo nowoczesny w swoim wyrazie, zgrabny dom o optymalnej powierzchni użytkowej 179,62 m2 nawiązuje stylem do znanych budynków w typie stodoły. Prosta forma domu opartego na planie prostokąta została nieco rozbudowana przez dodanie dwustanowiskowego garażu, połączonego poziomą linią z zabudowanym tarasem. Po przeciwnej stronie mamy także drugi, ciekawie zaplanowany taras, który łączy dom z ogrodem poszerzając i otwierając tym samym przestrzeń wnętrza na zewnętrzne otoczenie. Dzięki takim zabiegom domownicy mogą w większym stopniu korzystać z walorów natury i zażywać relaksu na świeżym powietrzu. Z kolei bryła nabrała odpowiedniej dynamiki, a dach dwuspadowy sprawia wrażenie, jakby był tylko elegancko wkomponowanym elementem. Ten swoisty minimalizm sprawia, że cały budynek zachwyca swoją estetyką. Dopełnieniem tego nieszablonowego designu jest użycie atrakcyjnych, wielkoformatowych przeszkleń i gra kontrastów oparta na zestawieniu jasnej elewacji ze stylowym oraz bardzo modnym grafitem płaskiej dachówki ceramicznej SIMPLA.

Jednak niewymuszona estetyka SIMPLI doskonale prezentuje się nie tylko na monolitycznej, szerokiej powierzchni dachu. Jej uniwersalność doskonale ilustruje projekt HOMEKONCEPT 103, który tylko z pozoru podobny jest do poprzedniego HOMEKONCEPT 109. Na pierwszy rzut oka zbliżona forma obu projektów – domu w typie stodoły, z równie majestatycznym tarasem – znacząco się jednak różni. W HOMEKONCEPT 103, projekcie domu o powierzchni użytkowej 176,66 m2, bryła jest zdecydowanie węższa i znacznie bardziej jednolita, zwłaszcza w części frontowej. To sprawia, że mniejsza jest też powierzchnia dachu dwuspadowego, który jest proporcjonalnie węższy, a przez to wizualnie nie dominuje nad budynkiem. Przy takim pomyśle architektonicznym, niezwykle istotny jest fakt, by dachówka harmonijnie komponowała się z budynkiem i nie przytłaczała go swoją strukturą. Stonowana, płaska, użyta w szarej tonacji SIMPLA idealnie spełnia tę funkcję. Za to zupełnie inaczej dach prezentuje się w części ogrodowej. Tu architekt zastosował niesztampowe rozwiązanie, które zdecydowanie wyróżnia ten dom na tle innych, o zbliżonej stylistyce. Pomysł polega na niejakim „wycięciu” fragmentu dachu, budując tym samym na poddaszu dodatkowo doświetlone, bezpośrednie przejście na taras znajdujący się na pierwszym poziomie. Powstałą przestrzeń kończy nowoczesna kolumna, która z przodu tworzy ramę i uzupełnia właściwy kształt górnej sylwetki domu. Zabieg nadaje całemu budynkowi nowatorski styl i efektowny smaczek, a przy tym urozmaica minimalistyczną linię.

Patrząc na przykłady projektów domów nowoczesnych z dachem dwuspadowym, warto też zwrócić uwagę na fakt, że zarówno HOMKONCEPT 109, jak i 103 to propozycje ekonomicznych w budowie, funkcjonalnych domów z poddaszem użytkowym. W przypadku pomieszczeń na poddaszu niezwykle ważne jest użycie odpowiednich materiałów do pokrycia dachu, gdyż dla domowników istotne będzie nie tylko rozmieszczenie pomieszczeń, ale też komfort użytkowania. Właściwa wentylacja, akustyka, np. zagłuszająca opady deszczu, szczelność termiczna, sprawiająca, że zimą nie trzeba będzie wydawać ogromnych pieniędzy na ogrzewanie, a latem na klimatyzację – to podstawowe warunki, które musi zapewnić dobre pokrycie dachowe. Wszechstronna SIMPLA, dzięki swoim parametrom zagwarantuje maksymalną szczelność przy optymalnej wentylacji, a jej płaska forma ułatwi położenie paneli fotowoltaicznych, co sprawi, że w przyszłości znacznie zaoszczędzimy na kosztach eksploatacji domu.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie

STREFA PARTNERA HK
10 maja 2024

Bramy garażowe FAKRO | INNOVIEW LINE - nowa jakość na rynku