Czy warto rozpocząć budowę domu jesienią?

Najlepszy czas na rozpoczęcie budowy domu? Wiosna! Kto z nas nie spotkał się z taką odpowiedzią? Tylko po co zwlekać jeżeli budowlane formalności masz już za sobą? Może warto zdecydować się na budowę wymarzonego domu HOMEKONCEPT jesienią? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj szereg zalet rozpoczęcia prac budowlanych poza najbardziej obleganym sezonem wiosennym. Podpowiadamy dzisiaj od czego zacząć, aby zapewnić sobie odpowiednią organizację pracy, dzięki której budowa przebiegnie miło i przyjemnie!

Zalety budowy domu na jesień

Płynne przejście lata w jesień oraz coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że zwiększa się ilość inwestorów decydujących się na budowę domu o tej porze roku. Dlaczego warto budować jesienią? W sezonie letnim cenniki u wykonawców są wyższe, a sprawdzone ekipy budowlane mają pełne obłożenie. Jesienią znacznie łatwiej u nich o wolny termin, a ponadto można zaoszczędzić na materiałach budowlanych, których ceny nieco spadają. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii nawet w niskich temperaturach, które utrzymują się w okresie jesiennym, proces inwestycyjny może być prowadzony bez najmniejszych komplikacji. Budowa domu w tym okresie ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Prace budowlane rozkładają się na dwa sezony, przez co ze spokojną głową można przygotować się do nich zarówno pod względem czasu, jak i finansów.

Budowa domu na jesień – gotowy projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 69
Projekt domu parterowego HomeKONCEPT 69.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Budowa jesienią – krok po kroku

Chcąc zdecydować się na budowę domu jesienią, konieczne jest odpowiednie przygotowanie i rozpisanie harmonogramu prac, tak aby z określonymi etapami zdążyć jeszcze przed nadejściem zimy. Budowa domu to wielomiesięczny proces, który wymaga odpowiedniego zarządzania. Każdy inwestor musi brać pod uwagę czas jej trwania. Aby postawić dom od podstaw w ciągu jednego sezonu, niezbędne jest posiadanie sprawnej ekipy budowlanej, pewnego źródła zaopatrzenia i utrzymania oraz bieżącego nadzoru postępu prac. Możesz dopilnowywać tego osobiście czy też zlecając go osobie do tego upoważnionej np. kierownikowi budowy czy inspektorowi nadzoru inwestorskiego.

Harmonogram budowy

Chcesz trzymać się ustalonych terminów? Niezbędne jest opracowanie harmonogramu, który pozwoli trzymać w ryzach prace związane z budową domu. Najlepiej jeśli wykona go kierownik budowy lub inspektor nadzoru. W dokumencie powinien znaleźć się plan prac dla poszczególnych etapów budowy rozpisany na poszczególne dni czy też tygodnie z uwzględnieniem przerw technologicznych. Następnie na bieżąco zaznacza się rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych robót. Na podstawie harmonogramu organizuje się dostawy niezbędnych materiałów budowlanych, z pomocą których możliwe będzie płynne przechodzenie do kolejnych etapów budowy, a finalnie do odbioru budynku.

Budowa domu jesienią – gotowy projekt domu z poddaszem HOMEKONCEPT 67
Projekt domu z poddaszem użytkowym HomeKONCEPT 67.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Budowa domu jesienią – ile trwa?

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od kilku zróżnicowanych czynników: technologii budowy, profesjonalizmu wykonawców, płynności finansowej i organizacji robót budowlanych. Dobrze jednak znać orientacyjny czas planowanych prac w celu kontrolowania pracowników oraz dostarczania na czas niezbędnych materiałów budowlanych.

Jak przebrnąć przez wszystkie etapu budowy domu? Harmonogram budowy najprościej podzielić na 3 części:

1. Stan zerowy – prace wchodzące w skład to: roboty ziemne, fundamenty, izolacja części podziemnej, rozprowadzenie instalacji poziomej, ułożenie podkładu betonowego. Na jego realizację potrzeba od 2 tygodni do ok. 1 miesiąca.

2. Stan surowy otwarty – obejmuje wymurowanie ścian i kominów, stropy, wybetonowanie schodów żelbetowych, wykonanie więźby dachowej, ułożenie wstępnego krycia szkieletu dachu. Szacowany czas trwania prac wynosi od 2 do 4 miesięcy.

3. Stan surowy zamknięty – w zakres prac wlicza się montaż okien oraz drzwi, wzniesienie ścian działowych wewnątrz obiektu i całościowe pokrycie dachu. Realizacja 3 etapu trwa zazwyczaj około 2 tygodni.

Osoby rozpoczynające budowę domu jesienią, powinny zadbać o to, aby przed nadejściem mrozów doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego. Jest to konieczne, aby budynek przetrwał mrozy bez uszczerbku na konstrukcji. Wtedy wiosną będzie można kontynuować prace wykończeniowe wraz z montażem instalacji.

Czy warto rozpocząć budowę domu jesienią – gotowy projekt nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 32
Projekt domu parterowego HomeKONCEPT 32.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Systemy budowy domu – pod klucz, gospodarczy, czy kontraktowy?

Inwestorzy różnią się od siebie, a ich praca rządzi się swoimi prawami. Dlatego przed przystąpieniem do wyboru konkretnego systemu budowy, absolutnie każdy powinien zastanowić się ile wolnego czasu jest w stanie wygospodarować na samodzielne planowanie i organizację budowy domu. Najwygodniejsza z opcji to oczywiście budowa “pod klucz”, gdzie wszystkie formalności pozostają po stronie wykonawcy. Wystarczy jedynie, aby inwestor od czasu do czasu zajrzał na budowę w celu kontrolowania postępu prac, chyba że zatrudni do tego inspektora nadzoru, który będzie robił to w jego imieniu.

Przeciwieństwem wyżej opisanego systemu jest system gospodarczy, przez który rozumie się samodzielną organizację zaopatrzenia wraz z wykonywaniem większości robót siłami własnymi lub też z pomocą bliskich. Niewątpliwą zaletą tej formy budowy jest możliwość rozłożenia wydatków w czasie – niestety kosztem poświęcenia sporej ilości energii oraz swojego wolnego czasu.

Złotym środkiem dla obu systemów budowy jest ich pomieszanie, czyli tzw. system kontraktowy. Po stronie inwestora zostaje kwestia zarządzania budową – zatrudnianie ekip i wykonawców prac (np. murarzy, dekarzy, elektryków itp.) oraz kontrolowanie jakości przeprowadzonych robót jak i pilnowanie zadeklarowanych w umowach terminów. Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnych ekip budowlanych? Ponieważ ich pracownicy nieustannie się dokształcają i mają na bieżąco styczność z nowymi technologiami – to właśnie gwarantuje pełen profesjonalizm powierzonych im prac.

Opóźnienia – co robić?

Co w sytuacji, kiedy zaplanowane prace budowlane nie zostały wykonane na czas, a nadeszły już pierwsze przymrozki? Przede wszystkim, należy koniecznie zrezygnować z wykonywania wszelkich prac “mokrych” tj. wylewania posadzek oraz kładzenia tynków. Jeżeli podczas pojawienia się pierwszych mrozów dom jest w stanie surowym otwartym, prace murarskie można wznowić dopiero po uprzednim zabezpieczeniu okien (odeskowanie otworów okiennych), dachu (folia lub papa), stropów (mata ze słomy lub styropian) oraz włączeniu ogrzewania. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Ze względu na temperatury, w sezonie letnim można pozwolić sobie na ewentualne opóźnienia. W sezonie jesienno-zimowym należy natomiast ściśle trzymać się planu. Niezamieszkały dom musi być ogrzewany i wentylowany, ponieważ skutki zawilgocenia lub zamarznięcia mogą stanowić przyczynę poważnych szkód. Minimalna temperatura jaką należy utrzymywać w niezamieszkałym domu to 10-12°C. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dom zimą nie może być zamknięty “na głucho”. Brak odpowiedniej wentylacji może skutkować skraplaniem się pary wodnej na murach i stropach, a następnie ich zamarzaniem, co w efekcie końcowym doprowadzi do zawilgocenia się ścian. Priorytetem jest zatem kompleksowe zabezpieczenie obiektu wraz z zapewnieniem odpowiednich warunków termoizolacyjnych.

Podsumowując...

Budowa domu – niezależnie od pory roku – to poważna inwestycja, która z pomocą doświadczonych fachowców może przebiegać szybko i sprawnie nawet jesienią!

Jeśli kupiłeś u projekt domu HOMEKONCEPT i potrzebujesz wsparcia technicznego w trakcie trwania jego budowy zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Zespół inżynierów i doradców technicznych służy swoją wiedzą i doświadczeniem na każdym etapie realizacji Twojej inwestycji. Napisz do nas i uzyskaj potrzebną pomoc w trakcie budowy swojego marzenia.

Kontakt w sprawie doboru projektu HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO