Budowa domu letniskowego w 2022 – poradnik HK

Relaks wśród natury, nieustanna radość z małych rzeczy, wędrówki w rodzinnym gronie po okolicy wypełnionej zielenią... dla wielu z nas to wyczekiwany urlopowy stan. Zdarza Ci się o nim marzyć? Bez problemu Ty i Twoi najbliżsi możecie przeżywać go znacznie częściej niż raz w roku. A wszystko za sprawą własnego domu letniskowego - idealnego na krótki weekendowy wypad, czy dłuższe wakacje. I to nie tylko latem!

Nowoczesny projekt domu letniskowego z płaskim dachem - leśna chatka - HOMEKONCEPT 84 DL

Dom letniskowy – definicja

Dom letniskowy inaczej nazywany budynkiem rekreacji indywidualnej, zgodnie z Warunkami Technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie należy postrzegać jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Takiego budynku nie można wybudować w dowolnym miejscu. Reguluje to Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub w miejscach gdzie nie został przyjęty - Warunki Zabudowy dla danej działki.

Dom letniskowy - od czego zacząć?

Jak zawsze na początku drogi do spełniania marzenia trzeba opracować plan działania. Cel jakim są spokojne, rodzinne weekendy daleko od zgiełku jest zdecydowanie tego wart! Przed budową domu letniskowego warto przemyśleć kilka kwestii:

1. Jak daleko od naszego podstawowego miejsca zamieszkania będzie znajdował się domek letni?

Jeśli planujemy spędzać tam weekendy (albo może nawet popołudnia) nie powinna być to odległość większa niż 100 km, tak żeby nie poświęcać na dojazd więcej niż godzinę lub półtorej.

2. Jaki będzie odpowiedni metraż?

Jeśli domek ma nam służyć jako miejsce noclegowe w czasie pobytu w górach to w zupełności wystarczy tzw. domek na zgłoszenie o powierzchni do 35 m2. Jeśli jednak chcemy się cieszyć ogrodem, spacerami i spędzać w nim więcej czasu duża grupą, warto zdecydować się na większy metraż.

3. Jaki układ funkcjonalny wybrać oraz na ile sypialni się zdecydować?

Jeśli preferujesz miejsca, gdzie można odpocząć samemu lub z partnerem z dala od swoich codziennych obowiązków, dobrze sprawdzi się projekt domu z jedną sypialnią. Z drugiej strony domek letniskowy może być też fantastycznym miejscem spotkań z przyjaciółmi i rodziną - tutaj doskonały będzie projekt o nieco większej powierzchni.

Dom letniskowy w nowoczesnym stylu z dużym tarasem i letnią kuchnią - HOMEKONCEPT 85 DL

dOM LETNISKOWY Z LETNIĄ KUCHNIĄ NA TARASIE - HOMEKONCEPT 85 DL.

Wybór działki pod dom letniskowy

Następnym krokiem jaki podejmiesz powinien być wybór odpowiedniej działki. Warto nadmienić, że do zabudowy pod domy letniskowe kwalifikują się działki rekreacyjne oraz rolno-rekreacyjne. Za zakupem takiej działki przemawia kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze jej cena, która jest znacznie niższa niż za działkę budowlaną. Kolejna sprawa to fakt, że działki rekreacyjne nie muszą być uzbrojone. Tereny rekreacyjne znajdują się zazwyczaj poza obszarami miejskimi (wyjątek stanowią rodzinne ogrody działkowe ROD). Ostatnia rzecz - znalezienie atrakcyjnej działki rekreacyjnej z pięknym widokiem, otoczonej zielenią jest po prostu zdecydowanie łatwiejsze niż znalezienie równie widokowej działki budowlanej.

Nasza rada: Przy podjęciu decyzji o zakupie działki pod dom letniskowy zwróć uwagę na sąsiedztwo. I nie mamy tu na myśli miłych sąsiadów, którzy pożyczą przysłowiową szklankę cukru, ale sąsiedztwo np. popularnego baru, ruchliwej ulicy, czy potencjalnego terenu inwestycyjnego, który w dłuższej perspektywie stanie się uciążliwy. Rozważ wszystkie możliwości - w końcu zmotywowała Cię chęć relaksu!

Projekt domu letniskowego z nowoczesną drewnianą elewacją i dużym przeszkleniem - HOMEKONCEPT 66 A DL

dOM LETNISKOWY Z DUŻYM TARASEM - HOMEKONCEPT 66 a DL.

Formalności przy budowie domu letniskowego

Kiedy już podejmiemy decyzję o weekendowej ucieczce za miasto, czas na wybór odpowiedniego projektu. Warto wiedzieć, że w zależności od tego na jaki projekt się zdecydujemy, możemy skorzystać z procedury zgłoszenia budowy lub pozwolenia na budowę. W przypadku zgłoszenia możemy wybudować wolnostojący parterowy budynek do powierzchni 35 m2 lub, zgodnie z nowowprowadzonymi przepisami w ramach Polskiego Ładu, od 35 do 70 m2, przy rozpiętości konstrukcji do 6m i wysięgu wsporników do 2m. Liczba tych budynków na działce nie może przekraczać 1 na każde 500 m2 powierzchni działki.

Możliwe jest wybudowanie budynku rekreacji indywidulanej nie spełniającego powyższych założeń, ale konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Planowany budynek musi spełniać warunki Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub WZ. Jednak wymagania stawiane tego typu budynkom nie są aż tak restrykcyjne jak dla domów całorocznych. Nie ma obowiązku zapewniania wszystkich mediów, nie ma też konieczności ogrzewania domu, jeśli nie mamy w planach zimowych pobytów. W takim przypadku przegrody budynku pod kątem termoizolacyjnym nie muszą spełniać warunków technicznych dla budynków ogrzewanych. Możliwe jest również ograniczenie wysokości pomieszczeń do 2,2 m. Pozwala to ograniczyć koszty budowy.

Dom letniskowy – podejmij decyzję

Co przemawia za budową budynku rekreacji indywidualnej?

  • posiadanie lub chęć zakupu działki o przeznaczeniu rekreacyjnym lub rolno-rekreacyjnym,
  • chęć posiadania domu do czasowego przebywania,
  • mniejsze wymagania techniczne w stosunku do działki oraz budynku,

Czy są jakieś minusy?

  • przepisy nie pozwalają zamieszkać na stałe w takim domu, budynki rekreacji nie mogą pełnić funkcji całorocznych domów,
  • podatki od takiej nieruchomości są niestety wyższe.

Posiadanie domku letniskowego na własność to niebywały komfort. Wiedzą o tym przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, w których prym wiedzie szybkie tempo życia – bo przecież nic tak nie relaksuje jak kontakt z przyrodą! :) Dzięki własnemu domkowi letniskowego świat w czterech ścianach zwolni, a upragniony odpoczynek będzie o krok. Wystarczy, że podejmiesz wyzwanie jakim jest budowa własnej oazy spokoju.

W kolekcji HOMEKONCEPT znajdziesz nowoczesne projekty domów letniskowych, które będą doskonałym wyborem w 2022 roku! Sprawdź projekty HK i pozwól sobie na spełnienie marzeń.

Dobór projektu domu letniskowego HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.