Budowa domu krok po kroku

Budowa domu jest procesem długotrwałym, wymagającym szczegółowego zaplanowania. Dzięki starannemu przygotowaniu całej inwestycji będziesz mógł sprawnie przejść przez jej wszystkie etapy oraz zapanować nad jakością wykonania poszczególnych prac budowlanych.

Jeżeli chcesz poznać wszystkie kroki, które musisz wykonać, aby zamieszkać w wymarzonym domu – serdecznie zapraszamy do lektury artykułu.

  1. Projekt i pozwolenie na budowę
  2. Stan zero
  3. Stan surowy otwarty
  4. Stan surowy zamknięty
  5. Instalacje zewnętrzne i wewnętrzne
  6. Prace wykończeniowe
  7. Zakończenie budowy

Projekt i pozwolenie na budowę

Pierwszym i najważniejszym etapem budowy, od którego będzie zależał kształt i wygląd przyszłego domu oraz komfort życia przyszłych mieszkańców jest wybór projektu domu. Powinien on być ściśle dopasowany do potrzeb Twojej rodziny, parametrów działki oraz wytycznych zawartych w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub Warunkach zabudowy. Jeżeli potrzebujesz pomocy w trakcie wyboru – skorzystaj z doświadczenia doradców projektowych HOMEKONCEPT.

Wspólnie zastanowicie się jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj, że każdy projekt gotowy możesz zmodyfikować i dopasować do swoich indywidualnych potrzeb oraz specyfiki działki. Mając wybrany projekt domu musisz zlecić architektowi miejscowemu wykonanie adaptacji oraz skompletować szereg dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy. Listę architektów adaptujących znajdziesz na stronie internetowej. Po uzyskaniu pozwolenia lub skutecznym zgłoszeniu budowy możesz powoli rozpoczynać właściwą część inwestycji. Pozostaje Ci jeszcze ostemplowanie w urzędzie dziennika budowy, zatrudnienie kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego oraz zamontowanie na placu budowy prawidłowo wypełnionej tablicy informacyjnej. Dziennik budowy oraz tablicę informacyjną otrzymasz razem z projektem, zamawiając swój pakiet.

Pakiety dodatków do gotowego projektu domu HOMEKONCEPT
Pakiety dodatków HomeKONCEPT.

Stan zero

Po załatwieniu wszystkich formalności urzędowych przyszedł czas na zatrudnienie wybranych wcześniej wykonawców, którzy rozpoczną budowę Twojego domu. Na początku musisz ogrodzić cały teren, a w przypadku braku takiej możliwości oznakować granice placu budowy za pomocą tablic ostrzegawczych. Te zabiegi mają na celu uniemożliwienie wejścia na jej teren osobom nieupoważnionym. Jeżeli na działce rosną drzewa lub znajdują się inne obiekty budowlane, musisz je także zabezpieczyć przed ewentualnym uszkodzeniem. Następnym krokiem będzie wytyczenie miejsca, w którym stanie dom. Wykonuje to uprawniony geodeta w porozumieniu z kierownikiem budowy, zgodnie z planem zagospodarowania działki. Wyznacza on osie lub narożniki budynku, których ilość będzie zależała od skomplikowania bryły. Kolejnym etapem stanu zero będą prace ziemne obejmujące niwelację terenu oraz wykonanie wykopów pod fundamenty. Wylanie ław fundamentowych, wykonanie ścian oraz ich izolacja przeciwwilgociowa i termiczna to kolejny, bardzo ważny etap prac budowlanych. Istotna jest tutaj rola kierownika budowy, który powinien dopilnować pracę fachowców oraz jakość użytych materiałów budowlanych. Przed zasypaniem fundamentów oraz wykonaniem podłogi na gruncie, czeka Cię jeszcze rozprowadzenie kanalizacji poziomej, która później posłuży do montażu instalacji kanalizacyjnej w całym budynku.

Stan surowy otwarty

Po wylaniu fundamentów możesz rozpocząć wznoszenie ścian nośnych oraz budowę kominów, a następnie wykonanie wszystkich elementów żelbetowych, takich jak nadproża, belki, strop i schody. Na tym etapie trzeba również przygotować i zamontować więźbę dachową oraz folię pierwszego krycia. W przypadku domów z płaskim dachem zwieńczeniem etapu będzie prawidłowe wykonanie stropodachu. Jest to jeden z najważniejszych i trudniejszych etapów budowy. Od jakości pracy wykonawców będzie bowiem zależała trwałość konstrukcji całego budynku. Wszystkie prace powinny w zależności od tempa robót trwać od 2-6 miesięcy. Jeżeli według harmonogramu budowy planujemy po tym etapie zimową przerwę w realizacji, wtedy powinniśmy zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe folią lub deskami, aby chronić budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto jednak przed zimą doprowadzić budową do stanu surowego zamkniętego, dzięki czemu wnętrze będzie lepiej zabezpieczone przed zimnem i wilgocią.

Stan surowy zamknięty

Prawo budowlane nie definiuje stanu surowego zamkniętego, ale jak sama nazwa wskazuje jest to etap, w którym wykonane jest pokrycie dachowe, wstawione są wszystkie okna i drzwi zewnętrzne, a jeżeli budynek posiada garaż również brama garażowa. Na tym etapie montuje się również niektóre rodzaje rolet zewnętrznych, których mechanizm będzie ukryty pod tynkiem. Kluczowe na tym etapie jest dopilnowanie prawidłowego montażu stolarki, ponieważ od jakości tych prac będzie zależała szczelność budynku oraz trwałość okien i drzwi. Stan surowy zamknięty to mniej więcej połowa wszystkich prac, jakie będziesz musiał wykonać, aby zamieszkać w wymarzonym domu.

Instalacje zewnętrzne i wewnętrzne

Etap ten musisz rozpocząć od doprowadzenia mediów od przyłączy (skrzynki zazwyczaj montowane są w linii ogrodzenia) do budynku. Wewnątrz czeka Cię montaż instalacji: wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej wraz z okablowaniem potrzebnym do montażu internetu, telewizji, instalacji alarmowej lub systemu domu inteligentnego. Następnym krokiem będzie budowa kotłowni i rozprowadzenie przyłączy do grzejników w warstwie ocieplenia. Jeżeli planowane jest ogrzewanie podłogowe to musisz ułożyć rury i sprawdzić ich szczelność, przed wylaniem wylewki. Pamiętaj – instalację gazową możesz rozprowadzić dopiero po wykonaniu tynków, ponieważ rury muszą przebiegać po powierzchni ścian.

Prace wykończeniowe

Dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Zewnętrzne obejmują takie czynności jak: ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem lub wełną mineralną, wykonanie elewacji oraz przygotowanie podłoży pod taras na gruncie. Po wykonaniu instalacji przebiegających w warstwie ocieplenia podłogi czas na wykonanie wylewki betonowej, a jeżeli podłoga nie jest idealnie równa dodatkowo podkładu samopoziomującego. Kolejne roboty obejmują tynkowanie ścian i sufitów wewnętrznych lub wykończenie ich płytami gipsowo-kartonowymi. Musisz pamiętać, że trzeba odpowiednio osuszyć tynki i wylewki przed ich wykończeniem. Następnie czeka cię ułożenie płytek w pomieszczeniach, aranżacja łazienki, a po zakończeniu tych prac malowanie i tapetowanie ścian. Kolejną czynnością do wykonania jest ułożenie posadzek na podłogach: parkietu, paneli lub wykładzin. Równocześnie montuje się schody drewniane lub wykańcza żelbetowe. Kolejnym krokiem jest montaż drzwi wewnętrznych w całym budynku. Teraz możesz rozpocząć również prace montażowe – balustrady i wykończenie balkonów, montaż zabudowy kuchennej oraz szaf i garderób, montaż oświetlenia itp. Pamiętaj, aby po zamontowaniu wszystkich urządzeń sprawdzić poszczególne instalacje i przeprowadzić próby urządzeń.

Zakończenie budowy

Na zakończenie całego cyklu budowy pozostaną Ci prace zewnętrzne związane z budową podjazdu do garażu, ułożeniem ścieżki prowadzącej do wejścia, ogrodzeniem całego terenu oraz urządzeniem przydomowego ogrodu. Z rzeczy formalnych musisz pamiętać o powiadomieniu Powiatowego inspektora nadzoru o zakończeniu budowy i jeżeli w ciągu 21 dni nie otrzymasz sprzeciwu z urzędu – możesz się zameldować i rozpocząć życie w nowym, pięknym domu.

Realizacja nowoczesnego projektu domu HOMEKONCEPT 13 EN - budowa domu krok po kroku
Zakończenie budowy wymarzonego domu – projekt HomeKONCEPT 13 EN.

Jeśli nadal zastanawiasz się, który gotowy projekt domu HOMEKONCEPT będzie tym wymarzonym wyborem dla Twojej rodziny, pamiętaj, że nasi doradcy z chęcią pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję! Postaw na nowoczesność w stylu HOMEKONCEPT.

Skontaktuj się w sprawie wyboru projektu HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?