Belka dekoracyjna w gotowych projektach domów HOMEKONCEPT

O gotowych projektach domów HOMEKONCEPT można powiedzieć wiele. Na pewno to, że są nowoczesne, nietuzinkowe i z przemyślanym układem funkcjonalnym. Jednak jednym z najważniejszych elementem stylistycznych jest zastosowanie belki ozdobnej wokół domu. Belka ta czasami nazywana również pergolą to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów domów HOMEKONCEPT. Ten piękny, minimalistyczny detal dekoracyjny podkreśla ich wyjątkowy charakter. Detal, który powoduje jednak niemałą dyskusję wśród inwestorów jak i wykonawców. A przecież ten element można naprawdę łatwo wykonać!

Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości i krok po kroku odpowiedzieć na pytanie jak wykonać belkę ozdobną HOMEKONCEPT.

Konstrukcja belki dekoracyjnej – krok po kroku

Odpowiednia konstrukcja belek ozdobnych pozwala uzyskać spory wysięg i wrażenie, że pergola lewituje nad tarasem, wytycza drogę do drzwi wejściowych czy łączy części budynku. Nawet mniejszy dom dzięki belkom może wyglądać okazale i zwracać uwagę otoczenia swoim wyglądem. Belki dodają budynkowi objętości, tworzą niepowtarzalny charakter i wyznaczają strefy użytkowe.

Projekt domu HomeKONCEPT 31 z belką ozdobną
Projekt domu HomeKONCEPT 31.

Jak wykonać belkę w projekcie domu HOMEKONCEPT?

W gotowych projektach domów HOMEKONCEPT zastosowane są dwa rodzaje belek ozdobnych. Część z nich to po prostu pogrubienie ze styropianu, które można bardzo łatwo wykonać. Wykonanie innych jest nieco bardziej złożone. Rdzeń i konstrukcję nośną pergoli stanowi belka żelbetowa zakotwiona w stropie, wieńcu lub innej belce. Aby dobrze ją wykonać należy po zaszalowaniu stropu i belek, ułożyć zbrojenie według rysunków konstrukcji, który znajdziemy w każdym projekcie domu. Elementem pomocniczym są rysunki, które zawierają dodatkowe detale pokazujące prawidłowe zazbrojenie belek. Zazwyczaj wygląda to jak na rysunkach poniżej.

Detal wykonania belek ozdobnych.

Belka ozdobna krok po kroku

Gdy odpowiednio wykonamy zbrojenie wszystkich elementów możemy przystąpić do betonowania. Niezwykle istotne jest, aby płytę stropową wylewać jednocześnie z wieńcami oraz belkami i nadprożami na poziomie stropu. Tylko takie wykonanie zapewnia odpowiednią pracę wszystkich elementów konstrukcyjnych. Kiedy beton uzyska już odpowiednią wytrzymałość czyli po około 28 dniach – belki można rozstemplować i rozszalować. W niektórych projektach belki żelbetowe podparte są słupami stalowymi. W takiej sytuacji należy je zamontować przy częściowym podstemplowaniu belki. Słupy stalowe można montować poprzez dospawaną blachę czołową, za pomocą kotew wklejanych. Pamiętajmy na tym etapie wykonawstwa, że słupy powinny zostać zabezpieczone antykorozyjnie poprzez ocynkowanie lub nałożenie odpowiednich powłok malarskich.

Nowoczesna belka dekoracyjna w gotowym projekcie domu parterowego HomeKONCEPT 26 wariant 4
Projekt domu HOMEKONCEPT 26 wariant 4 z belkowaniem przy strefie tarasowej.

Po wykonaniu tych wszystkich niezwykle zawiłych dla laika rzeczy wydaje nam się, że to już koniec. A tu niestety nasze belki nie wyglądają tak imponująco jak na wizualizacji. Pamiętajmy, że belki dekoracyjne swoje gabaryty osiągną dopiero po obłożeniu ich styropianem. Dzięki zastosowaniu styropianu ograniczamy ilość betonu i stali jaką musielibyśmy wykorzystać na wykonanie masywnych belek (np. 35×80 cm) oraz niwelujemy mostki termiczne. Dopiero po ociepleniu całego budynku oraz belek ozdobnych przystępujemy do tynkowania. I to jest ten moment, kiedy nasza pergola zaprezentuje się nam w pełnej okazałości! W większości projektów HOMEKONCEPT belki są białe, jednak równie pięknie mogą wyglądać w odcieniach grafitu.

Przykład białej belki dekoracyjnej w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT
Gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 68.

Ostatnim elementem wykończenia belek jest zabezpieczenie ich górnej powierzchni przed opadami atmosferycznymi. Można to wykonać na kilka sposobów, a najbardziej popularnym jest obróbka blacharska. Wykonuje się ją podobnie jak obróbkę blacharską ścianki attykowej. Do jej wykonania można użyć blachy stalowej ocynkowanej, blachy stalowej powlekanej powłokami, blachy tytanowo-cynkowej lub blachy miedzianej.

Poszczególne elementy obróbek wykonuje się w warunkach warsztatowych przy pomocy przeznaczonych do tego celu maszyn i urządzeń. Na budowę przywożone są zazwyczaj już gotowe części obróbki z potrzebnymi zagięciami, rąbkami, kapinosami oraz elementami mocowania (łapki i żabki) – tak, by jak najbardziej ograniczyć zakres prac odbywający się w docelowym miejscu montażu. Do belek ozdobnych od góry można zamontować płyty OSB, do których wygodnie mocuje się obróbki blacharskie.

Obróbka blacharska belki ozdobnej w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT
Detal obróbki blacharskiej belki ozdobnej.

Czasem pogrubienia wokół domu to nie belki żelbetowe. Gdy nie jest to konieczne projektujemy pogrubienie elewacji ze styropianu. Zlicowana powierzchnia pogrubienia i ocieplenia belki żelbetowej tworzy bardzo efektowny element dekoracyjny. Wykonanie niekonstrukcyjnych elementów ze styropianu zmniejsza ilość betonu i stali, a co z tym związane koszty.

Rysunek z detalem pogrubienia ściany w gotowym projekcie HomeKONCEPT – imitacja belki ozdobnej
Detal pogrubienia ściany – imitacja belki.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na Wasze pytania dotyczące ozdobnego belkowania wokół gotowych projektów domów HOMEKONCEPT. Gdybyście chcieli jednak zaczerpnąć dodatkowych informacji z budowy, zapraszamy na stronę www Pani Karoliny HOUSELOVES, która również porusza temat ozdobnego belkowania w projektach HOMEKONCEPT.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?