Balustrady w nowoczesnym domu

Z perspektywy całego konceptu na piękne wnętrza, wybór schodowej balustrady w projekcie domu z użytkowym poddaszem, czy piętrowego to arcyważne zadanie. Dlaczego? Rodzaj balustrady determinuje przecież czy schody będą rzucać się w oczy i wysuwać na główny plan, czy też niepostrzeżenie wkomponują się w domową przestrzeń

Balustrada zapewnia nam wygodę i zabezpieczenie oraz ułatwia poruszanie się pomiędzy kondygnacjami. Jednak oprócz funkcji użytkowej stanowi bardzo ważny element aranżacyjny, o którym nie powinno się zapominać. Zatem jaką balustradę wybrać? Taką, która koresponduje z rodzajem i konstrukcją schodów, jak i charakterem domowego wnętrza! Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dobierz balustradę na miarę swojego domu!

  1. Cechy współczesnych balustrad
  2. Balustrada - użyteczna, a zarazem estetyczna
  3. Balustrady – rodzaje konstrukcji
  4. Balustrady – drewniane, metalowe, a może „miszmasz”?
  5. Balustrady ze szkła
  6. Alternatywne rozwiązania
  7. Bezpieczne parametry

Cechy współczesnych balustrad

W projektowaniu wnętrz nawet najmniejszy, źle dobrany detal potrafi zaważyć nad ostateczną oceną projektu. Jednym z takich elementów konstrukcyjnych jest właśnie balustrada, która z pozoru wydaje się być jedynie zwieńczeniem stanowiącym dodatek do schodów. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza w przypadku nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Projektanci zastępują klatki schodowe schodami otwartymi, bezpośrednio wyeksponowanymi w reprezentacyjnych salonach. Nie ma wątpliwości co do tego, że schody mają znaczny udział w domowej przestrzeni - potrafią nadać jej niepowtarzalnego charakteru, jak i niestety zaburzyć efekt przemyślanej aranżacji wnętrza.

Ażurowa balustrada schodowa - metalowe słupki przy schodach - HOMEKONCEPT 79
Ażurowa balustrada w formie słupków - projekt HomeKONCEPT 79.

Balustrada - użyteczna, a zarazem estetyczna

Towarzyszące schodom balustrady służą zapewnieniu bezpieczeństwa podczas ich użytkowania, pełniąc przy tym także funkcję estetyczną. Balustrada, choć wydaje się elementem drugorzędnym, powinna być spójna z obraną stylistyką wnętrza. Bardziej klasyczne i przytulne przestrzenie będą świetnie współgrały z naturalnym drewnem, a te nieco nowocześniejsze - z materiałami takimi jak stal czy szkło. W przypadku wnętrz eklektycznych o niejednoznacznej stylistyce, sprawdzić mogą się natomiast niebanalne połączenia kilku materiałów.

Balustrady – rodzaje konstrukcji

O funkcjonalności balustrady świadczą jej wymiary, sztywność oraz trwałość mocowania. Zasadniczo wyróżnia się kilka typów konstrukcji, a w każdym z nich może wystąpić duża różnorodność stylistyczna, jak i materiałowa. Zalicza się do nich balustrady:

  • ażurowe - zbudowane ze słupków i poręczy ustawionych pionowo lub prostopadle do płaszczyzny biegów. Do ich wykonania stosuje się zazwyczaj drewno lub metal (stal, mosiądz, aluminium),

  • pełne - bez otworów, najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych, laminatu HPL lub hartowanego szkła.

W budynkach mieszkalnych balustrady wykonuje się z drewna, stali, kamienia. Rynek oferuje szereg możliwości, dlatego przed wyborem konkretnych barierek na schody, warto zadać sobie pytanie: jaki efekt wizualny chcę finalnie uzyskać? Odpowiednio dobrana balustrada nie tylko podkreśli walory domu, ale będzie także cieszyć oko domowników przez długie lata.

Balustrady – drewniane, metalowe, a może „miszmasz”?

Najpopularniejsze są balustrady drewniane, które z łatwością można dopasować do różnego rodzaju schodów. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej drewno bukowe i dębowe, a także gatunki egzotyczne. Materiał, jakim jest naturalne drewno dodaje wnętrzu klasy oraz sprawia, że wydaje się ono bardziej przytulne. Dlatego drewniana balustrada będzie idealnym uzupełnieniem - w szczególności dla wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim oraz rustykalnym.

Drewniana balustrada na antresoli w domku letniskowym HOMEKONCEPT 85 DL
Balustrada z drewna na antresoli - projekt HomeKONCEPT 85 DL.

Kolejnym popularnym materiałem, z którego wykonuje się balustrady jest metal, a konkretnie stal (węglowa, nierdzewna oraz kuta, a także aluminium i mosiądz). Stalowe balustrady charakteryzują się dużą wytrzymałością, jednak są nieco cięższe. Ten rodzaj balustrad idealnie wkomponuje się w nowoczesne i industrialne wnętrza. Metaliczny połysk stali skupia na sobie uwagę, jednak barierki można także wykonać ze stali szlifowanej lub polerowanej, przez co można uzyskać ciekawy efekt półmatu. Tak naprawdę odpowiednio opracowana stal z powodzeniem może wpasować się niemalże w każdy charakter wnętrza.

Balustrada ze szkła i drewna w projekcie domu z antresolą HOMEKONCEPT 65 A
Balustrada z drewna i szkła - doskonały miszmasz - projekt HomeKONCEPT 65 A.

Warto w tym miejscu podkreślić, że dla niektórych wnętrz ciekawym rozwiązaniem może okazać się połączenie ze sobą dwóch różnych materiałów. Przykładem mogą być ażurowe barierki z metalu, z drewnianym wykończeniem poręczy. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku wnętrz klasycznych oraz eklektycznych, które hołdują łączeniu różnych stylów i konwencji.

Balustrada metalowa w formie słupków - minimalistyczna balustrada schodowa - HOMEKONCEPT 91
Balustrada wtapiająca się w minimalistyczny styl pomieszczenia - projekt HomeKONCEPT 91.

Balustrady ze szkła

Równie nowoczesne są balustrady szklane, które zapewniają optymalną przejrzystość, a dodatkowo nadają wnętrzu lekkości i optycznie je powiększają. Szklane tafle to nowoczesny element architektoniczny, który często pojawia się w budynkach użyteczności publicznej, jednak chętnie decydują się na niego także prywatni inwestorzy. Szkło to mocny akcent stylistyczny, który znajdzie zastosowanie głównie w przestrzeniach opartych na prostocie i funkcjonalności.

Szklana balustrada schodowa - minimalizm w domu - HOMEKONCEPT 77
Minimalizm w najlepszej postaci - szklana balustrada w projekcie HomeKONCEPT 77.

Balustrada szklana to także najbezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku rodzin z dziećmi. Nie posiada słupków, dzięki czemu nie istnieje ryzyko przeciśnięcia się pomiędzy szczeblami. Ponadto, do balustrad tego typu wykorzystuje się zazwyczaj niezwykle wytrzymałe szkło hartowane, którego uszkodzenie jest praktycznie niemożliwe. Balustradę ze szkła można zamocować na dwa sposoby. Jeden typ do balustrada samonośna - montowana do boku stropów schodów, druga mocowana punktowo.

Projekt domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 98 - aranżacja strefy dziennej z widokiem na schody dywanowe.

W nowoczesnych wnętrzach, oryginalny charakter schodów podkreśli balustrada z ciemnego szkła - projekt domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 98.

Warto wspomnieć, że balustrady szklane stanowią także jeden z najpopularniejszych elementów zdobiących balkony oraz tarasy budynków mieszkalnych. Przezroczysta tafla hartowanego szkła pozwala na swobodne przenikanie światła, dzięki czemu wnętrza pozostają optymalnie doświetlone.

Nowoczesna stodoła projekt HOMEKONCEPT 99 - widok na szklaną balustradę na podadszu.

Balustrada szklana na tarasie to nowoczesny element elewacji - projekt domu HOMEKONCEPT 99.

Alternatywne rozwiązania

Balustrada w nowoczesnym domu to także inne zaskakujące możliwości. Jedną z alternatywnych opcji jest balustrada sznurowa w postaci stalowych linek, które mogą być zamocowane prostopadle oraz na krzyż, dzięki czemu można nadać im bardziej szaloną formę. Taka balustrada podobnie jak szkło, w niezwykle subtelny sposób domknie konstrukcję schodów, a przy tym nie przytłoczy wnętrza. Taką samą balustradę można wykonać także z liny jutowej - grunt to zastosować odpowiednio wytrzymałe mocowania i solidną linę, która jest oferowana w rozmaitych grubościach.

W ultranowoczesnych wnętrzach niektórzy inwestorzy decydują na minimalistyczne schody bez balustrady. Jest to z całą pewnością rozwiązanie odważne, które z powodzeniem znajdzie zastosowanie w małych domach, jednak ze względów bezpieczeństwa nie każdy może sobie na nie pozwolić. Schody bez balustrad i poręczy nadają pomieszczeniom nowoczesnego charakteru i idealnie nadają się do wnętrz typu loft. Zajmują niewiele miejsca, zwiększają optycznie przestrzeń mieszkalną, a ponadto dają możliwość dowolnego zagospodarowania miejsca pod schodami.

Bezpieczne parametry

Co determinuje bezpieczne korzystanie ze schodów? Wytrzymałość balustrady oraz jej wymiary, w tym maksymalny prześwit lub wymiar otworu pomiędzy elementami balustrady. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki jednorodzinne i wnętrza mieszkań wielopoziomowych, minimalna wysokość balustrady, która jest mierzona od wierzchu poręczy powinna wynosić 0,9 m. Wymiary prześwitów pomiędzy pionowymi elementami balustrady nie są uregulowane przepisami, jednak producenci doskonale wiedzą jakie odległości są najbezpieczniejsze dla danego materiału i zastosowanej konstrukcji.

Podsumowanie

Dopasowanie balustrady do schodów wewnętrznych to nie lada wyzwanie. Odpowiednio dobrany rodzaj konstrukcji stanowi ich estetyczną i szlachetną oprawę. Przy wyborze konkretnego rodzaju schodów, jak i wieńczącej ich balustrady warto pamiętać, aby korespondowały one z charakterem i stylem całego wnętrza – tak by cieszyły oko i spełniały swoje funkcjonalne zadanie.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?