7 najciekawszych projektów z poddaszem

Dlaczego inwestorzy tak chętnie decydują się na budowę domów z poddaszem? Przez możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni, w której domownicy mogą zrelaksować się i odpocząć od dziennego zgiełku. Poznaj 7 gotowych projektów z użytkowym poddaszem i przekonaj się o ich wyjątkowości!

Nowoczesny projekt domu z poddaszem HOMEKONCEPT 79

Dom z poddaszem o nowoczesnej bryle - HOMEKONCEPT 79.

AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

O użytkowym poddaszu słów kilka

Wymarzony dom powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także funkcjonalny, przytulny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Aby tak się stało, kluczowym aspektem jest odpowiednie strefowanie i rozmieszczenie pomieszczeń. Przestrzeń poddasza stwarza nieskończone możliwości jego zaadaptowania. Już na kilkunastu metrach kwadratowych wolnej powierzchni pod dachem, można zaaranżować niemalże każde pomieszczenie, jakie tylko przyjdzie Ci do głowy!

Poddasze użytkowe wielu z nas kojarzy się z zacisznym miejscem, stworzonym do odpoczynku i relaksu. Ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem kondygnacja poddasza pełni najczęściej rolę prywatnej strefy domowników. Nic więc dziwnego, że projekty domów z poddaszem, dzięki czytelnemu podziałowi na strefę dzienną i nocną oraz maksymalnemu wykorzystaniu przestrzeni, to dla inwestorów niezwykle atrakcyjna propozycja.

Sypialnia na poddaszu z dużym przeszkleniem i widokiem na jezioro - HOMEKONCEPT 66

pRZYTULNA SYPIALNIA NA PODDASZU Z PANORAMICZNYM OKNEM - HOMEKONCEPT 66.

Projekty domów z poddaszem - zalety

Zastanawiając się nad zaletami domu z poddaszem, warto mieć na względzie jego walory powierzchniowe - zajmuje on zdecydowanie mniejszą powierzchnię działki, niż jego parterowy odpowiednik o tej samej powierzchni użytkowej. Kolejną zaletą jest lepiej zorganizowane życie rodzinne, poprzez oddzielenie piętrami strefy dziennego funkcjonowania od nocnej. Nie można zapomnieć, że domy z poddaszem cechuje także energooszczędność, zwłaszcza jeśli porówna się je z domami parterowymi. Powietrze ogrzane na parterze unosi się do góry ogrzewając pomieszczenia znajdujące się na wyższej kondygnacji.

Dom z poddaszem, a sztuka budowlana

Przepisy budowlane wskazują, że średnia wysokość pomieszczeń na poddaszu i antresoli budynku jednorodzinnego nie może być niższa niż 2,2 m. Wszystkie z pomieszczeń muszą być wentylowane, ogrzewane oraz z dostępem do światła dziennego. Do tego dochodzą wymagania dotyczące izolacyjności termicznej i akustycznej. Warto pamiętać, że poddasze użytkowe może być zaadaptowane na powierzchnię mieszkalną tylko wtedy, kiedy strop ma odpowiednią nośność na obciążenie użytkowe oraz pozwala na to układ konstrukcyjny więźby dachowej.

Jasna łazienka ze skosem - czy projekt domu z poddaszem jest dla mnie

łazienka na poddaszu - aranżacja pomieszczenia ze skosem - projekt homekoncept 78.

Pokrycia dachowe domów z poddaszem

Domy z poddaszem są najczęściej kryte dachem dwuspadowym lub wielospadowym. Oczywiście im większy kąt nachylenia, tym lepiej - stromy dach może stanowić udany kompromis pomiędzy funkcjonalnością, a minimalnymi kosztami związanymi z adaptacją poddasza. Dachy o niewielkim kącie nachylenia zmniejszają funkcjonalność adaptowanego poddasza, chyba że ścianki kolankowe są na tyle wysokie, że umożliwiają usytuowanie w nich typowych okien.

Oświetlenie poddasza

Istotną kwestią jest optymalne oświetlenie poddasza, które można uzyskać za pomocą zróżnicowanych otworów okiennych umieszczanych w ścianach zewnętrznych - lukarn, okien połaciowych czy różnego rodzaju świetlików dachowych. W sypialni bardzo ważny jest dostęp do naturalnego światła i odpowiednia wentylacja, ale również możliwość zaciemnienia pomieszczenia. Warto o tym pamiętać zastanawiając się nad doborem rolet i markiz okiennych, które w razie potrzeby ograniczą przezierność promieni słonecznych do pomieszczenia.

Oświetlenie gabinetu na poddaszu - duże okno, szklana ścianka loftowa - HOMEKONCEPT 91

dobrze doświatlone poddasze - gabinet z projektu homekoncept 91.

Schody – konstrukcja i usytuowanie

W przypadku domów z poddaszem niezwykle istotną kwestią jest miejsce usytuowania schodów, które powinny spełniać odpowiednie kryteria bezpieczeństwa i wygody. Jedną z najpopularniejszych opcji jest umiejscowienie schodów jednobiegowych w pobliżu głównego wejścia - w przestrzeni multifunkcjonalnego salonu, ciągu komunikacyjnego czy też holu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także sama estetyka ich wykończenia oraz wizualne wkomponowanie do charakteru wnętrza.

Z czego wykonać schody w nowoczesnym domu z poddaszem

Najciekawsze projekty domów z poddaszem HOMEKONCEPT

HOMEKONCEPT 66

Portfolio domów z poddaszem obfituje w projekty zróżnicowane pod względem bryły, wykończenia oraz rozwiązań funkcjonalnych. Jednym z nich jest HOMEKONCEPT 66 z charakterystycznym białym belkowaniem, które stanowi znak rozpoznawczy naszego biura projektowego.

Projekt domu z poddaszem użytkowym - gotowy projekt z dwukondygnacyjnym oknem - HOMEKONCEPT 66

PROJEKT DOMU HOMEKONCEPT 66.

AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Nowoczesny wydźwięk elewacji uzyskano dzięki użyciu naturalnego kamienia, ćwierćbali drewnianych oraz tynku silikonowego, w efekcie czego budynek harmonijnie wkomponuje się zarówno w krajobraz miasta, jak i obrzeży aglomeracji. Założenie architektoniczne, o którym mowa wyróżnia się efektownym dwukondygnacyjnym przeszkleniem, które tworzy efekt "szklanej ściany". Maksymalne doświetlenie wnętrz oraz fenomenalny widok na otaczający krajobraz - nie tylko poziomu użytkowego poddasza – jest tutaj gwarantowany!

HOMEKONCEPT 67

Białe belkowanie okalające bryłę to motyw wiodący także w przypadku projektu HOMEKONCEPT 67, który wyróżnia się dodatkowo kształtem bryły rozplanowanej na planie litery L. To kolejna propozycja z okazałymi przeszkleniami oraz ciekawie zaaranżowaną przestrzenią wewnętrzną, w której wykorzystano antresolę, zapewniającą niezwykle ciekawe efekty przestrzenne.

Dom z poddaszem i efektowną antresolą - nowoczesny projekt HOMEKONCEPT 67

Strefa dzienna z antresolą - projekt domu HOMEKONCEPT 67.

HOMEKONCEPT 77

Niezwykle nowocześnie prezentują się domy z bezokapowym dachem. Jednym z takich projektów jest HOMEKONCEPT 77, na który składa się prostokątna bryła z powierzchnią mieszkalną oraz dwustanowiskowy garaż. Uwagę przekuwa niezwykle efektowne wykończenie elewacji, składające się z połączenia naturalnego kamienia i drewnianej okładziny z bezsęcznej sosny. Powierzchnia drugiej kondygnacji została tradycyjnie zagospodarowana na strefę prywatną domowników, którzy mają do dyspozycji aż trzy sypialnie z oddzielnymi garderobami, z czego jedną zaaranżowano na komfortowy master bedroom.

Sypialnia małżeńska master bedroom w nowoczesnym projekcie z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 77

MASTER BEDROOM NA PODDASZU - PROJEKT DOMU HOMEKONCEPT 77.

HOMEKONCEPT 92

Jednym z najoryginalniejszych projektów domów z poddaszem jest HOMEKONCEPT 92, który wyróżnia się kształtem bryły oraz jednospadowym dachem o dużym kącie nachylenia. W projekcie również wykorzystano motyw antresoli oraz przeszklenia, które kadruje we wnętrzu piękne widoki. Strefę dzienną zlokalizowano standardowo na parterze, na poddaszu zaś najciekawszym z pomieszczeń jest pokój dziecięcy, który zaaranżowano na pomieszczenie do wspinaczki, nazywanym profesjonalnie "boulderownią".

Dom z boulderownią w pokoju dziecięcym - nowoczesnym projekt domu HOMEKONCEPT 92

Pokój dziecięcy ze ścianką wspinaczkową - dom z poddaszem HOMEKONCEPT 92.

HOMEKONCEPT 91 WARIANT 1

Niegasnącą popularnością cieszą się także projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły, które bazują na rodzimych motywach architektonicznych. Przyjrzyjmy się zatem HOMEKONCEPT 91 w wariancie 1, który wyróżnia się oryginalną aranżacją zadaszenia z wykorzystaniem zarówno dwuspadowego dachu, jak i stropodachu, okalającego go z każdej strony. W projekcie nie mogło zabraknąć dużych przeszkleń oraz funkcjonalnych wnętrz. Użytkowa przestrzeń poddasza została zaadaptowana na strefę nocną z dwiema sypialniami, które dla zapewnienia spokoju i komfortu domowników zostały rozlokowane po przeciwnych stronach kondygnacji. Warto zaznaczyć, że obie sypialnie posiadają prywatne tarasy.

Projekt nowoczesnego bezokapowca z dwuspadowym dachem - HOMEKONCEPT 91 wariant 1

HOMEKONCEPT 89

Kolejnym z projektów nawiązujących do współczesnej stodoły jest HOMEKONCEPT 89, którego elementem charakterystycznym jest bezokapowy dach. Pokrycie dachu blachą na rąbek przechodzi płynnie w elewację, tworząc z nią jednolitą strukturę. Uwagę przyciąga tutaj także dwukondygnacyjne przeszklenie ściany szczytowej, dzięki któremu wnętrze domu zdaje się wzajemnie przenikać z krajobrazem. Nie zapomniano także o optymalnym doświetleniu poddasza oknami dachowymi, które zapewniają domownikom maksymalny komfort świetlny.

Projekt domu bez okapu z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 89

Projekt a'la stodoła - bezokapowy HOMEKONCEPT 89.

HOMEKONCEPT 63 B2

Wśród najciekawszych projektów domów z poddaszem znajdzie się też propozycja dla deweloperów. Jest nią HOMEKONCEPT 63 B2 - czterolokalowy dom w zabudowie bliźniaczej, który zachwyca prostą i nowoczesną stylistyką. Każdy z segmentów posiada jednostanowiskowy garaż oraz taki sam układ funkcjonalny, na który składa się przestronna strefa dzienna oraz trzy komfortowe sypialnie zlokalizowane na przestrzeni poddasza. Do każdego segmentu przynależy także taras, który stanowi idealne dopełnienie strefy wypoczynkowej parteru.

Projekt domu dla dewelopera - HOMEKONCEPT 63 B2

Segment domów dla dewelopera - projekt HOMEKONCEPT 63 B2.

AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Domy z poddaszem – dla kogo?

To, co łączy projekty domów z poddaszem HomeKONCEPT to ciekawe założenia projektowe, czytelny podział na strefy, funkcjonalne wnętrza oraz energooszczędne rozwiązania. Jeśli:

  • Posiadasz małą działkę budowlaną,
  • oczekujesz klarownego podziału na strefę dzienną na parterze i dzienną na górze, tak aby każdy z domowników dysponował odrobiną prywatności,
  • cenisz sobie ciekawe rozwiązania architektoniczne i w Twojej opinii wszelkie „skosy” tworzą we wnętrzach niepowtarzalny klimat,
  • lubisz światło we wnętrzach i chcesz aby Twoi bliscy mogli cieszyć się słońcem jak najdłużej…

Projekt domu z poddaszem to idealne rozwiązanie dla Ciebie i Twojej rodziny! Sprawdź naszą kolekcję gotowych projektów z poddaszem użytkowym - z pewnością znajdziesz u nas SWÓJ dom. :)

Marzysz o własnym domu z poddaszem? Twoje spełnione marzenie jest naszym celem! Wypełnij formularz doboru projektu, a my znajdziemy dom dla Ciebie!

Architekt HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.